صفحه اصلی » اقتصادی » شکاف طبقاتی در یلدا، دورکننده اقشار مختلف از دورهمی یلدایی/ یک مهمانی شب چله در بازار اصفهان چند؟

شکاف طبقاتی در یلدا، دورکننده اقشار مختلف از دورهمی یلدایی/ یک مهمانی شب چله در بازار اصفهان چند؟

بازار اقلام اساسی از یکی دو هفته قبل از شب یلدا رونق خاصی گرفتند و هر چه به شب یلدا نزدیک‌تر می شویم تب و تاب بیشتری می‌گیرد و بعد از شب یلدا هم قیمت آن از رونق نمی‌افتد و به حالت قبلی باز نمی‌گردند.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۹ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۹

به گزارش صاحب نیوز؛ با گشتی در بازارهای اطراف شهر می‌توان دید قیمت‌های شب یلدایی برخی خانواده‌های کلان سرمایه‌دار چیزی به ارزش چند میلیون تومان به بالاست و این سوال برای برخی پیش می‌آید که چگونه در جامعه‌ای که قرار است مساوات در آن برقرار باشد، این اختلافات طبقاتی  روز به روز چشمگیر تر می‌شود  و زمانی که قرار است درباره چرایی به وجود آمدن این شکاف طبقاتی حرفی زده شود برخی محافظه کارانه صورت مسئله را پاک می کنند.

این روزها آنقدر که تزیین سفره و نوع خوراک شب یلدا اهمیت پیدا کرده است، دیگر کسی حواسش به کاسه انار و هندوانه‌های بریده شده درون ظرف آن نیست،  در زمان های دور آنقدر که صحبت‌های گرم پدر و مادر در یلدا قابل توجه بود، در عوض این روزها لباس و آرایش و تجملات مخصوص جلب توجه می‌کند.

تجمل گرایی، تقلید از فرهنگ غربی، رفتارهای تزیینی و ویترینی، چشم و هم چشمی، سبک زندگی لاکچری و خلاصه عادت های نابجا و هنجارهای بیگانه به طور ناخواسته مهمان شب یلدای ایرانیان شده است.

هرساله ایرانیان در بلندترین شب سال  شب اول زمستان رسم بر این دارند تا دورهم جمع شوند و شب نشینی داشته و سفره‌های خود را با مواد خوراکی خاصی از جمله انار، هندوانه، آجیل و سبزی پلو با ماهی پر می‌کنند. بر این اساس بازار اقلام اساسی از یکی دو هفته قبل رونق خاصی می‌گیرد و هر چه به شب یلدا نزدیک‌تر می شویم تب و تاب بیشتری می‌گیرد و بعد از شب یلدا هم قیمت آن از رونق نمی‌افتد و به حالت قبلی برنمی‌گردد.

نمونه‌اش همین آجیل شب یلداست که یلدا و نوروز به مثابه سکوی پرش قیمتی برای آن است، آن هم نه افزایش قیمت معمولی بلکه در برخی خشکبار فروشی‌ها قیمت‌های فضایی کیلویی 500-600 هزار تومان مشاهده می‌شود.

هر چند علیرضا حمصیان دبیر اتحادیه آجیل و خشکبار اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز، اظهار کرد: با نزدیک شدن به پایان آذرماه، هنوز این بازار گرم نشده ولی ممکن است در یکی دو شب پایانی شرایط تغییر کند. گرانی دلار و کمبود تولید به علاوه افزایش هزینه‌های تولید باعث گران‌تر شدن آجیل و در نتیجه کاهش قدرت خرید مردم شده است.

*هر کیلو آجیل حداقل 200 هزار تومان

دبیر اتحادیه آجیل و خشکبار اصفهان افزود: قیمت اقلام وارداتی ارتباط مستقیمی با نرخ دلار دارد اما محصول ایرانی به غیر از تأثیرپذیری از دلار، تحت تأثیر کم آبی، کاهش تولید و افزایش هزینه‌ها نیز است. آجیل داخلی افزایش قیمت بیشتری را نسبت به آجیل خارجی پیدا کرده است.

وی خاطر نشان کرد: همواره در این زمان از سال به دلیل تقاضاهای کشورهای خارجی و افزایش صادرات، با کمبود محصول روبه‌رو می‌شویم و قیمت آجیل، گران‌تر از مابقی ایام سال می‌شود. اما اینکه نرخ آجیل تا پایان سال، تغییرات محسوسی داشته باشد بستگی به قیمت دلار دارد. هرچند با کاهش نرخ ارز، افت قیمت این محصول در کوتاه‌مدت امکان پذیر نیست زیرا معمولاً کاهش قیمت‌ها در هر بازاری نسبت به افزایش آن کندتر انجام می‌گیرد.

حمصیان با اشاره به افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی نرخ آجیل نسبت به شب یلدای سال گذشته اعلام کرد: بیشترین میزان گرانی برای اقلام بادام و پسته بوده است.

وی در رابطه باقیمت اقلام آجیل می‌گوید: قیمت تخمه هندوانه بیشتر از ۱۲۰ هزار تومان، هر کیلو تخمه‌ژاپنی بین ۱۵۰ تا ۲۱۰ هزار تومان، تخمه کدو بین ۱۱۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، و تخمه گل آفتاب بین ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان است. همچنین قیمت انواع پسته در بازار اصفهان بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان، بادام هندی بین ۳۵۰ تا ۴۶۰ هزار تومان، مغز بادام بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان، فندق بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان، انجیر بین ۱۲۰ تا ۳۵۰ هزار تومان، نخودچی دو آتیشه از ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان، کشمش سبز بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان، است. این فعال می‌گوید: به طور کلی قیمت یک کیلو آجیل شب یلدا بین ۲۳۰ تا ۳۳۰ هزار تومان می‌شود.

با یک حساب سرانگشتی می‌توان حساب کرد در بهترین حالت ممکن یک کیلو آجیل را نمی‌توان کمتر از 200 هزار تومان خرید، از آن طرف در چنین شرایطی قیمت میوه و هندوانه ناگهان اوج گرفته. انار هم برای آنکه کم نیاورد سر به فلک می‌کشد و قرار است جیب مردم را خالی کند. پرتقال و کیوی و نارنگی و… هم که گفتنی نیستند.

*میوه های فراوان اما گران!

نوروزعلی اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگارصاحب نیوز،  با اشاره به بازار میوه در آستانه شب یلدا اظهار  کرد: خوشبختانه هیچ کمبود میوه برای شب یلدا نداریم و میوه به فراوانی در بازار موجود است، اما قیمت بالای میوه با قدرت خرید پایین مردم همخوانی ندارد.دلیل افزایش قیمت میوه، هزینه‌های بالای تولید محصول، کارگر، خرید سبد، حمل و نقل بالا و … است.

رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی فروش  اصفهان افزود:   خریدهای مردم نسبت به گذشته کمتر شده است، امروز توان خرید مردم برای شب یلدا همانند گذشته نیست، به‌عنوان مثال امسال افراد به ندرت توان خرید پسته کیلویی ۴۰۰ یا ۵۰۰ هزار تومان را دارند.

وی در رابطه با قیمت ها اعلام کرد: در حال حاضر قیمت پرتقال جنوب درجه یک بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان، پرتقال شمال بین۱۰ تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان، نارنگی بین ۱۲ تا ۲۰ هزار تومان، کیوی بین ۱۵تا ۲۰ هزار تومان، سیب سمیرم بین ۱۵تا ۲۰ هزار تومان، موز خارجی بین۳۲ تا ۲۵ هزار تومان، خرمالو بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان، انار بین ۳۰ تا ۲۰ هزار تومان و هندوانه بین ۷ تا ۵ هزار تومان است.

اسماعیلی خاطر نشان کرد کرد: با این قیمت‌ها و با وجودی که دو روز تا شب یلدا باقی مانده، اما خریدهای مردم محدود به یک کیلو و یا نیم کیلو شده و کیسه‌های خرید آنها کوچک است. امروز بازار میوه کشور در انحصار شخص است و باغدار نقشی در تعیین قیمت‌ها ندارد.با توجه به افزایش قیمت‌ها خرید میوه شب یلدا نسبت به سال گذشته حدود ۶۰ درصد کمتر می‌شود.

*تنها زوجین جوان خریدار پوشاک در شب یلدا

همچنین در رابطه با قیمت نجومی پوشاک زمستانی هم بهتر است صحبتی نکنیم،  که فقط برخی ها به اجبار به سراغ آن میروند، ابراهیم خطابخش رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک اصفهان در رابطه با وضعیت بازار پوشاک در نزدیکی شب یلدا گفت: پوشاک زمستانی در سال جاری افزایش چندانی نداشته و نخواهد داشت، اگر هم شاهد گرانی در پوشاک زمستانی بودیم این هزینه ها متلق به  افزایش دستمزد کارگران، هزینه های مواد اولیه و خرید های گران قیمت تولیدکنندگان است به غیر از این موارد سود فروشگاه ها از فروششان هیچ افزایشی نداشته است.

وی افزود: : در شب یلدا عموم مردم  آجیل و میوه استفاده می‌کنند و شب یلدا در بازار پوشاک چندان تاثیرگذار نخواهد بود، زیرا تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد فروش پوشاک در نزدیکی شب یلدا رشدی ندارد، مگر اینکه زوجین برای خرید پوشاک بیایند یا برنامه ای باشد که مردم بخواهند  کادویی خریداری کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک اصفهان خاطر نشان کرد: در شب یلدا بیشتر میوه و آجیل شاخص هستند و پوشاک الویت ندارد،  متاسفانه امسال خرید مشتریان در بازار پوشاک آنگونه که باید نبوده، چراکه هم قیمت ها تاثیر داشته و هم قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است.

وی متذکر شد: به طور متوسط مغازه داران مشتری های خود را دارا هستند و فروش نسبی  داشته اند اما در مقایسه با سال های قبل تولید هر نوع پوشاکی گران ‌در‌می‌آید و فروش زیادی ندارد. فصل زمستان  به شکلی است که هرچی پیش می رویم زمانش کوتاه تر می‌شود و فروش  فروشگاه ها  از فروش پوشاک زمستانی به تدریج کم‌ می‌شود.

خطابخش بیان کرد: لازم به ذکر است گاهی ممکن است  شب یلدا  تاثیر منفی هم در بازار پوشاک داشته باشد، چراکه همه درگیر خرید آجیل و میوه هستند و فرصت گردش و خرید در بازار پوشاک را ندارد مگر اینکه مورد های خاصی برای خرید وجود داشته باشد.

اگر خانواده‌ای قصد تهیه شام را داشته باشد باید با این قیمت های نجومی جز خانواده های مرفه باشد تا بتواند یک شام معمول دهد، قیمت برنج این چندماهه حسابی قدکشیده است. هرچند قدری از تب و تاب قیمت مرغ با افزایش تولید و جوجه ریزی کاسته شده است.

*خرج یک شب به اندازه درآمد یک ماه

این‌ موارد را که جمع ببندیم می‌بینیم یک دورهمی خانوادگی در شب یلدا با حداقل مرسومات برای یک خانواده ۲ الی ۳ میلیون در کم‌ترین حالت ممکن آب می‌خورد.

اما آیا می‌دانید در همین شهر  کسانی هستند که کل درآمدشان در ماه کمتر از همین مبلغ است و با این پول نه یک شب بلکه 30 روز زندگی خود و خانواده خود را می‌گردانند؟

امام علی (ع) می فرمایند:  خداوند را بندگانی است که به آنان نعمت‌های ویژه داده است برای نفع رساندن به دیگر بندگانش پس امکاناتی در دسترس آن‌ها قرار داده است که بذل و بخشش کنند. هرگاه از بذل آن نعمت ها دریغ ورزند و چیزی به کسی ندهد آن نعمت‌ها را از آنان باز می‌ستاند و به دیگران می‌دهد.

از همه موارد که بگذریم چندسالی است که نمایش ترکیب‌های مختلف شب یلدا در فضاهای مجازی به یکی از معضلات تبدیل شده است و از یک ماه قبل همه به دنبال چیدن بهترین سفره شب یلدا هستند.

شاید قابل باور نباشد اما خیلی‌ها از یکی دو ماه قبل از شب یلدا کلاس‌های چیدمان و سفره آرایی را در برنامه‌های خود قرار می‌دهند که نکند شب یلدا عکس ‌های سفره‌شان از  فامیل و فلان دوست‌شان زشت‌تر باشد. از بلاگرهای اینستاگرامی که گفتی نیست، شب یلدا که می شود صفحاتشان پر می شود که دیزاین ها، تیپ ها و استایل های یلدایی که چشم نواز است و در سفره هایشان از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می‌شود.

اما نباید اجازه داد که آداب و رسوم خوش بلندترین شب سال به مهمانی‌های تجملاتی تغییر شکل دهد و ماهیت اصلی خود را از دست بدهد زیرا در این صورت است که بسیاری از خانواده‌های فقیر سعی می‌کنند به خاطر نداری و غصه نخوردن کودکانشان این شب را از دفتر روزگار خود حذف کنند و چشمان خود و کودکانشان را از این صحنه دور نگه دارند. فراموش نکنیم که همه لذت شب یلدا در کنار هم بودن و رسم زیبای دورهم بودن و سادگی و صمیمیت‌ بود که آن را حفظ کنیم

بدانید که تفاوت شب یلدا با دیگر شب ها یک دقیقه، بیشتر از شب های دیگر نیست. لازم است همین شب حتی برای یک دقیقه هم که شده کمی نگاه خود را فراتر از این سفره‌های رنگارنگ ببریم و از لذت‌های لحظه‌ای دنیوی و شکمی گذر کنیم و به دنبال سیراب کردن تفکر خود باشیم تا در آینده نزدیک دچار فروپاشی‌های معنوی و اجتماعی و  فکری نشویم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

2 × 4 =