صفحه اصلی » اجتماعی » درد اتوبوس های فرسوده با  کمک دولت دوا می‌شود

درد اتوبوس های فرسوده با  کمک دولت دوا می‌شود

رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل و نقل شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: ناوگان اتوبوسرانی شهر اصفهان که عمر آن به بالای ۱۰ سال رسیده، فرسوده و بیمار است و مشکلات و معضلاتی را برای شهر و شهروندان ایجاد خواهد کرد، بازسازی، نوسازی این ناوگان‌ها نیازمند کمک  دولت است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۵ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰

به گزارش صاحب نیوز؛ میانگین عمر اتوبوس‌های عمومی سطح شهر حدود  ۷ تا ۱۰ سال برآورد می‌شود. استانداردهای جهانی رقمی پایین‌تر و حتی تا ۵ سال را عمر مفید این ناوگان حمل‌ونقل عمومی عنوان می‌کند.

اما در شرایطی که مجموعه مدیریت شهری با محدودیت منابع مالی، تحریم‌ها و وضعیت سخت اقتصادی مواجه است، تنها راهکار، بازسازی اتوبوس‌های فرسوده در ناوگان حمل و نقل عمومی به جای خرید اتوبوس است.

طبق  گفته مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری اصفهان با بازسازی اتوبوس‌های شهری ۵ سال دیگر نیز به عمر این ناوگان اضافه می‌شود البته بیشتر آسیب این دستگاه‌ها بعد از رده خارج شدن شان تأثیر بر محیط زیست و دودزا بودن آنهاست که با بازسازی دوباره اتوبوس‌ها تا حدی این مورد حل و فصل خواهد شد.

محمدرضا فلاح، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، در خصوص ناوگان های عمومی شهر اصفهان اظهار کرد: ناوگان های حمل و نقل عمومی به ویژه ناوگان اتوبوسرانی شهر اصفهان که عمر آن به بالای ۱۰ سال رسیده، مسلما فرسوده و بیمار است و مشکلات و معضلاتی را برای شهر و شهروندان ایجاد خواهد کرد.

رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل و نقل شورای اسلامی شهر اصفهان  افزود: از یک سو بسیاری از اتوبوس‌ها به دلیل فرسودگی از خطوط خارج و در پارکینگ‌ها متوقف شده و با توجه به کمبود تعداد ناوگان فعال، سرفاصله زمانی حرکت اتوبوس‌ها نیز افزایش یافته که نارضایتی عمومی را برای شهروندان ایجاد و رغبت آنها برای استفاده از این وسایل را کمرنگ کرده است و از سوی دیگر، کمک‌های دولتی که در سال‌های قبل برای خرید، نوسازی و بالا بردن کیفیت اتوبوس‌ها به شهرداری‌ها پرداخت می‌شد، قطع شده و انجام نمی‌شود.

وی تصریح کرد: اکنون کمک های انجام شده به شهرداری‌ها برای تقویت و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی از طریق اوراق مشارکت صورت میگیرد، اما این اقدام هم مشکلاتی را به همراه دارد، شهر اصفهان از این اوراق برای نوسازی و بهسازی اتوبوس‌ها به اجبار استفاده کرده، اما بسیاری از شهرهای کوچک و اقماری نتوانستند از این امکان استفاده کنند زیرا اوراق مشارکت سود بالایی دارد و توانایی فرایند دریافت اوراق را نیز نداشتند لذا به همان ناوگان فرسوده خود بسنده کردند.

فلاح با اشاره به استقبال عمومی یادآور شد: واقعیت این است که وقتی ناوگان اتوبوسرانی شهرها، فرسوده و کیفیت پایین داشته باشد، شهروندان از این ناوگان استقبال نکرده و رغبت بیشتری به استفاده از خودروهای شخصی پیدا می‌کنند که معضلات حمل و نقلی و ترافیکی به ویژه آلودگی هوا را افزایش می‌دهد.

وی در خصوص برنامه های کمیسیون هوشمندسازی و حمل و نقل، در خصوص ناوگان های حمل و نقل عمومی گفت: در تلاش هستیم اهداف کلان و راهبردهای منشور شورای ششم را یکی پس از دیگری محقق کنیم، در این راستا برای ایجاد و توسعه حمل و نقل همگانی و نیمه همگانی پاک، جذاب، ایمن، قابل اعتماد و مقرون به صرفه و قابل دسترسی برای همه اقشار در تمام مناطق ۱۵ گانه شهر، تاکید بر ایجاد و توسعه حمل و نقل غیر موتوری از جمله موتورهای برقی و توسعه فرهنگ دوچرخه‌سواری در شهر داریم.

رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل و نقل شورای اسلامی شهر اصفهان  بیان کرد: ضمن ضرورت وجود فضاهای آرام شهری، تاکید بر توسعه هماهنگ شبکه‌های حمل و نقل درون و برون شهری داریم و معتقدیم همانگونه که به ناوگان درون شهری توجه می‌کنیم، باید نیم نگاهی نیز به ناوگان حمل و نقل برون شهری داشته باشیم. همچنین آرام سازی ترافیک محلات و توجه به محوریت قراردادن سلامت شهروندان، آسایش و رفاه مردم و ایمنی عبور و مرور آنها در جهت ایجاد هوای پاک از دیگر اهداف ما در کمیسیون است.

وی متذکر شد:  البته لازم به ذکر است یکی از مواردی که در الویت موارد قرار دارد، بازسازی، نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهر است که کمک دولت را نیازمند است، اگر دولت در این راستا کمک نکند، شهرداری‌ها در آینده با معضل بزرگ فرسودگی و بالا بودن عمر اتوبوس‌های شهری مواجه خواهند شد.

فلاح در پایان گفت: کاهش سرفاصله‌ها و کاهش هزینه سفر، افزایش سهولت دسترسی به تمام نقاط شهر، بهبود سیستم گرمایش و سرمایش می‌تواند انگیزه‌ای برای استفاده مردم از حمل و نقل عمومی باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نه − 2 =