صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » پیروزی حاج قاسم بر داعش، نمود نصرت و یاری الهی بود

پیروزی حاج قاسم بر داعش، نمود نصرت و یاری الهی بود

ورود حاج قاسم به جنگ با داعش در شرایطی رخ داد که داعش پس از تصرفات سریع و غیرقابل باور شهرها و استان‌ها در سوریه در آستانه تصرف کاخ ریاست جمهوری و در عراق نزدیک به ورود به بغداد بود، اما در آن شرایط که همه کار عراق و سوریه را تمام شده می‌پنداشتند، حضور سردار سلیمانی به طرز خارق العاده‌ای ورق را برگرداند و داعش را به نابودی کشاند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۴ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲

صاحب نیوز-احسان جدیدی/ بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی بسیاری از اندیشمندان کشورمان ابراز می‌کردند که ما نیاز به حاج قاسم‌هایی در عرصه‌های مختلف کشورداری داریم. چرا که این شهید نشان داد که برخلاف محاسبات دنیوی می‌شود بر مشکلات و بر دشمن به ظاهر پیروز نیز فائق آمد.

یکی از مشکلات امروز مردم کشورمان مشاهده وضع نابسامان موجود و ویرانه‌ای که از مدیریت بد اصلاح طلبان در دولت به اصطلاح تدبیر و امید حسن روحانی به جا مانده است و طرح این سؤال است که مگر می‌شود چنین اقتصادی را دوباره سر پا و درمان کرد.

ریشه این مشل غفلت از نصرت الهی و غفلت از این وعده خداوند است که در آیه 40 سوره حج فرموده است: «وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزيزٌ: و خداوند کسانی را که یاری او کنند (و از آیینش دفاع نمایند) یاری می‌کند؛ خداوند قوی و شکست ناپذیر است.»

این آیه، وعده حتمی خداوند است که می‌گوید اگر انسان در راه خدا حرکتی انجام دهد، خداوند او را در انجام آن یاری خواهد کرد. پس چگونه ممکن است ما برای زمینه سازی ظهور و به نیت رشد جامعه و حکومت اسلامی تلاش کنیم و خداوند ما را یاری نکند؟ و اگر تاکنون یاری ندیدیم برای این بوده که نیت ما نیتی الهی نبوده است.

اما کم هم نیستند کسانی که نصرت الهی را بارها به چشم دیده‌اند و چه بسا برای همه ما اتفاق افتاده باشد اما از آن غافل باشیم. اگر بدانیم در این دنیا هیچ چیز اتفاقی نیست و «وَمَا تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلَّا يَعْلَمُهَا وَلَا حَبَّةٍ فِي ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ وَلَا رَطْبٍ وَلَا يَابِسٍ إِلَّا فِي كِتَابٍ مُبِينٍ: هیچ برگی از درخت نمی‌افتد مگر آنکه او آگاه است و نه هیچ دانه‌ای در زیر تاریکی‌های زمین و نه هیچ تر و خشکی، جز آنکه در کتابی مبین مسطور است.» خواهیم دانست که همه آن چیزی که گاه آن را شانس می‌نامیم و گاه بخت و اقبال، با حساب و کتاب خداوند به ما رسیده است.

البته این موضوع، گسترده بوده و قابل بحث است اما برخی نتایج وجود دارند که می‌توانیم به قطع دست یاری خداوند را در تحقق آن‌ها ببینیم.

در قائله داعش سردار سلیمانی در شرایطی وارد سوریه شد که داعش به نزدیکی کاخ ریاست جمهوری رسیده بود و شخص بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، از وضعیت سوریه ناامید شده بود. در محاسبات نظامی و اجتماعی دولت بشار سقوط کرده محسوب می‌شد.

در این شرایط یک انسان الهی به نام قاسم سلیمانی، یک ژنرال متواضع مخلص، وارد این کشور شد و ابتدا حکومت را از سقوط نجات داد، سپس پایتخت این کشور را از لوث شورشی‌ها پاک کرد و یکی یکی شهرهای سوریه را آزاد کرد.

همچنین در عراق نیز حاج قاسم در شرایطی به جنگ ورود کرد که داعش اکثر شهرها و استان‌های عراق را گرفته بود و به نزدیکی بغداد رسیده بود. داعشی که با تبلیغات گسترده هالیوودی از اقصی نقاط جهان در حال یارگیری بود، از حمایت مالی کشورهای عربی به ویژه عربستان برخوردار بود، از تویوتای ژاپن گرفته تا دولت ترکیه و تا کشورهای اروپایی آن را حمایت لجستیکی می‌کردند و چتر حمایت نظامی و اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهونیستی بر سرش گسترده شده بود.

در این شرایط و در حالی که بسیاری از جمعیت عراق و سوریه نیز با داعش همراه شده بود این ابرقهرمان وارد میدان جنگ شد و نه تنها داعش را به عقب راند بلکه رفته رفته با فرماندهی خود و با بسیج مردمی عراق و سوریه داعش را منزوی کرد و در نهایت به نابودی کشاند.

مگر یک انسان چقدر می تواند توانایی داشته باشد که بتواند در چنین میدانی در برابر نیرویی که نه به خاطر مادیات بلکه به خاطر اعتقادات خود و به امید شهادت پا به میدان گذاشته‌اند، پیروز شود؟ آیا چیزی به غیر از نصرت پروردگار قادر متعال عامل این پیروزی‌ها شده است؟

آیا خدایی که قاسم فرزند حسن را در جنگ با داعش یاری کرد، شیعیان امیرالمؤمنین (ع) را در ایران یاری نخواهد کرد؟

آیا درست کردن اقتصاد کشور که به واسطه اجرای تصمیمات غلط در کنار تحریم و فتنه انگیزی اقتصادی کشورهای خارجی به این حال و روز افتاده است سخت‌تر از عقب راندن و شکست دادن داعشی است که تقریباً همه سوریه را تصرف کرده بود؟

آیا خدایی که آتش را بر ابراهیم سرد کرد، دریا را برای موسی شکافت، زبان عیسی را در کودکی باز کرد، اصحاب کهف را چند قرن در غاری به خواب برد و خدایی که بسیار بیشتر از این حرف‌ها بزرگ است نمی‌تواند چند شاخص مالی کشور ما را اصلاح کند؟

حاج قاسم نمود یک انسان الهی بود که پیروزی او در جنگ با داعش نمود نصرت و یاری خداوند است و برهانی است برای این که اگر دین خدا را یاری کنیم و در راه خدا قدم برداریم خداوند نیز ما را یاری خواهد کرد. کافی است نیتمان را الهی کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

بیست + پنج =