صفحه اصلی » اجتماعی » رسیدگی به میراث رها شده اصفهان، فکری نو و تصمیمی سازنده نیاز دارد

رسیدگی به میراث رها شده اصفهان، فکری نو و تصمیمی سازنده نیاز دارد

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با بیان اینکه میراث فرهنگی در استان اصفهان رها شده است، گفت: رسیدگی به میراث و آثار تاریخی این استان در شهرها و روستاهای مختلف نیازمند فکری نو و تصمیمی سازنده است تا این مکان‌ها از مخروبه به مکانی برای گردشگری و جذب بازدیدکننده تبدیل شود.

تاریخ انتشار: ۱۴:۳۹ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۸

به گزارش صاحب نیوز؛آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد در دیدار با علی دارابی، قائم‌مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان اظهار داشت: میراث ما بازگوکننده این است که پدران ما در گذشته چگونه زندگی می‌کردند و با امکانات کم، چگونه آثاری ساختند تا بتوانند زندگی خوبی را داشته باشند و در آن عبادت خدای متعال را انجام دهند.

وی افزود: شهرها و روستاهای مختلف در سراسر استان اصفهان دارای آثار تاریخی مختلفی هستند که متأسفانه اداره میراث فرهنگی، آن را به عنوان میراث فرهنگی تلقّی می‌کند و نه اجازه می‌دهد که خریدوفروش شود و نه اجازه می‌دهد که این مکان‌ها اجاره داده شوند تا آن را آباد کنند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان تأکید کرد: رسیدگی به میراث کهن این استان در شهرها و روستاهای مختلف نیازمند فکری نو و تصمیمی سازنده است تا به عنوان مثال خانه‌های تاریخی از مخروبه به مکانی برای گردشگری و جذب بازدیدکننده تبدیل شود.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی و آثار تاریخی در استان اصفهان به نوعی رها شده است، عنوان کرد: برای مثال شهر زواره در اردستان به صورت کلی میراث فرهنگی است؛ مردم خانه‌ها را رها کردند و رسیدگی به آن نمی‌شود؛ بنابراین لازم است شرایط و استانداردهایی تدوین شود تا این خانه‌ها به مکانی برای گردشگری تبدیل شود و تکلیف مردم مشخص شود.

آیت‌الله طباطبایی نژاد با بیان اینکه شکل‌ها و هندسه‌هایی که در آثار تاریخی به کار رفته است، بلندنظری گذشتگان را برای ما مشخص می‌کند، خاطرنشان کرد: نباید اجازه داد نداشتن بودجه بهانه‌ای برای تخریب این خانه‌ها شود، می‌توان شرایطی را مشخص کرد تا مردم بدانند چه خانه‌هایی میراثی است و چه خانه‌هایی میراثی نیستند و با جذب سرمایه بخش خصوصی و یا سرمایه‌گذاری خود مردم، شرایط این مکان‌ها بهبود یابد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 × 4 =