صفحه اصلی » استان اصفهان » هویت خود را با گرفتن مسئولیت های بزرگ فراموش نکنید!

هویت خود را با گرفتن مسئولیت های بزرگ فراموش نکنید!

نماینده ولی فقیه در دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: اگر مسئولیتی گرفتید، و  به مردم اجازه ندادید که با شما ارتباط مستقیم داشته باشند و خود را بالاتر از مردم محسوب کردید، در برطرف کردن حاجت آن‌ها هم به درستی عمل نخواهید کرد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۸ - سه شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام جعفر عمادی صبح امروز سه‌شنبه ۱۴ دی‌ماه در آئین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، اظهار کرد: معمولاً در تفاسیر روایی، امانت به مسئولیت‌های اجتماعی و ریاست‌ها تعبیر شده است. حضرت علی (ع) در نامه‌ای به فرماندار آذربایجان که در نهج‌البلاغه آمده است، می فرمایند فرمانداری و ریاست تو طعمه نیست و به عنوان یک امکان برای بهره‌برداری و لذت‌جویی به آن نگاه نکنید. این امانتی بر گردن تو است.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: حضرت در نامه ۲۶ نهج‌البلاغه به فرمانداران خود می فرمایند: اگر در راستای ادای بر گردن خود برآمده‌ای، باید دارای دو ویژگی عدم تناقض نهان و آشکار و عدم تناقض گفتار و رفتار را داشته باشی و آنگاه است که امانت الهی را به درستی انجام داده‌ای، این نشان دهنده این است که هنگامی که چیزی به عنوان امانت به شما تحویل می‌شود برای شما نیست و زمانی از شما گرفته خواهد شد.

وی بیان کرد: تنها قبول داشتن این سخنان کافی نبوده و باید در عمل از آن‌ها استفاده کنید، اگر بخواهیم بدانیم چنین نگاهی به مسئولیت‌های اجتماعی خود داریم یا خیر باید به وجود یا عدم وجود جلوه‌های آن در منش رفتاری خود نگاه کنیم. اولین جلوه آشکار شده هدف نداشتن مسئولیت اجتماعی و بی ارزش دانستن آن است.

حجت الاسلام  عمادی خاطر نشان کرد: حضرت علی (ع) در خطبه سوم نهج‌البلاغه حضرت می‌فرمایند: اگر مسئولیتی که دانشمندان امت، خدا و مردم بر عهده من نگذاشته بودند، می‌دیدید که دنیای شما و مسئولیتی که می‌خواهید بر عهده من بگذارید برای من بی‌ارزش تر بود از از آب بینی بز و نسبت به او بی‌رغبت‌تر بودم.

وی با اشاره به صحبت های امام علی (ع) یادآور شد:  حضرت در حکمت ۲۳۶ می‌فرمایند: در نزد من مسئولیت از استخوان خوک در دست آدم جزامی کم ارزش‌تر است. همچنین در خطبه ۲۲۴ می‌فرمایند: برای من دنیای شما، این مسئولیت، حکومت و ریاست بی‌ارزش‌تر است از برگی در دهان ملخ که نیمی از آن را جویده شده باشد.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: همچنین در خطبه سوم نهج‌البلاغه می‌فرماینداین مسئولیت برای من از لنگه کفش پاره‌ای که وصله شده است بی‌ارزش‌تر است. دومین جلوه داشتن نگاه امانت به مسئولیت‌های اجتماعی، این است که فرد چه هدفی را از رسیدن به آن امانت دنبال می‌کند. اگر هدف دنبال شده خدمت‌گذاری به دین و مردم، باشد نشانگر آن است که این دیدگاه در عمل نیز رعایت شده و دید صحیحی نسبت به آن وجود خواهد داشت.

وی ابراز کرد: در نامه ۵۳ حضرت علی (ع) خطاب به مالک‌اشتر می‌فرمایند، مراقب باش مردم را ارباب خود بدانی نه خود را ارباب مردم و همچنین می‌فرمایند قلبت را به اینکه با مردم با رحمت و مهربانی رفتار کنی، آموخته کن که این یعنی به مشکلات آنها دقت داشته باشی. همچنین می‌فرمایند مانند گرگی نباش که به چیزی رسیده و حال می‌خواهد بهره‌برداری از آن کرده یا غنیمتی از آنها بگیرد.

حجت الاسلام عمادی تصریح کرد: مردمی که مسئول آنها می‌شوید دو دسته هستند، حتی اگر دسته‌ای برادر دینی تو و مسلمان نیستند، حداقل انسان هستند و کرامت انسانی را در آنها رعایت کن. نگو که من مسئول و مأمور هستم تا امر کنم و شما باید از من اطاعت کنید. خود را ارباب بر آنها ندان و اگر اینگونه به مردم نگاه کردی، بدان هم روح و جان خود را از بین بردی و هم دین خود را بر باد داده و به تغییر نعمت‌ها نزدیک می‌شود و هر لحظه امکان دارد نعمت‌هایی که در دست تو است تغییر کنند.

وی ادامه داد: حضرت در نامه دیگری خطاب به فرماندار مکه می‌فرمایند: پیام‌رسانی به مردم جز زبان خودت نباشد. اگر می‌خواهی خود را ارباب ندانی، میان خود و مردم کسی را قرار نده، خود با مردم مراوده داشته باش و حرف‌هایت را به مردم بزن. پرده‌ای بین تو مردم جز صورت تو نباشد، حجاب بین خود و افراد حاجت‌مند قرار نده و راحت و مستقیم با مردم رفتار کنید.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه صنعتی اصفهان در پایام متذکر شد: برخی افراد خود را توجیه کرده و می‌گویند من مشکل فرد را حل می‌کنم اما فرد دیگری پیغام او را به من برساند. حضرت به این موضوع اشاره دقیق کرده و می‌فرمایند اگر در مرحله اول تو به مردم اجازه ندادی که با خودت ارتباط مستقیم داشته باشند و خود را بالاتر از مردم محسوب کردی، در برطرف کردن حاجت آنها هم به درستی عمل نخواهی کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار − 3 =