صفحه اصلی » اجتماعی » برای حضوری شدن دانشگاه ها هوشمندانه عمل می‌شود/ حل مشکل کسری بودجه نیازمند تدابیر دولت و مجلس

وزیر علوم:

برای حضوری شدن دانشگاه ها هوشمندانه عمل می‌شود/ حل مشکل کسری بودجه نیازمند تدابیر دولت و مجلس

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برای حضوری شدن دانشگاه‌ها باید شرایط بحرانی که به دلیل کرونا به وجود آمده را پذیرا باشیم، حضوری شدن دانشگاه ها پروتکل های خاصی را می خواهد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۳۶ - سه شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پس از آئین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در جمع خبرنگاران در خصوص توقف ساخت و توسعه دانشکده‌ های شهرستان گلپایگان اظهار کرد: یک طرحی را ساماندهی آموزش عالی و شورای انقلاب فرهنگی تصویب کرده است که شورای گسترش آموزش عالی تعدادی از مراکز دانشگاهی را به دانشگاه‌های مادر ملحق کرده و یکی از این دانشکده‌های  مد نظر دانشکده فنی مهندسی گلپایگان می‌باشد. این ملحق شدن می‌تواند ثمره های زیادی مانند استفاده از امکانات و دریافت مدرک از دانشگاه صنعتی اصفهان داشته باشد و این اتفاق زمانی که مدرک دانشگاهی توسط دانشگاه صنعتی صادر شود تأثیر گذاری بیشتری خواهد داشت ولی بازهم این مورد مورد بررسی قرار می‌گیرد و تصمیم نهایی در آینده اعلام می‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری  افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور مصوبه ای تصویب کرده که از سال ۱۴۰۲ اجرایی شود، وقتی قانونی را مرکز فرادستی تصویب می کند جنبه قانونی دارد و باید اجرا شود و فقط در صورت ملغی شدن کنسل خواهد شد.

وی درباره اعتراض برخی از عموم که چرا دانشگاه ها حضوری نمی شود و مشکلات آن گفته نشده است، اعلام کرد:  برای محقق شدن این اتفاق باید شرایط بحرانی که به دلیل کرونا به وجود آمده را پذیرا باشیم، حضوری شدن دانشگاه ها پروتکل های خاصی را می خواهد.

زلفی گل ابراز کرد: دانشگاه ها با مشکلاتی مواجه هستند که واقعیت دارد و ماهم پیگیری های خاص خود را در مجلس داریم، اما نباید با گفتن مشکلات باعث ناامیدی و از بین بردن نشاط در جامعه شویم، وظیفه ما این است که خودمان مشکلات را پیگیری و حل کنیم تا نشاط و شادابی را به جامعه برگردانیم، اکثر دانشجویان غیر بومی هستند، دانشگاه ها به اندازه کافی اتاق ندارند و اگر این مراکز علمی بصورت حضوری بازگشایی شود و فردی آسیب ببیند از من سوال می پرسید چرا هوشمند عمل نکردید، سلامت دانشجو برای ما در الویت است، من در هیئت دولت و مجلس پیگیر هستم ولی باید مسائل را پذیرا باشیم.

وزیر علوم پس از مراسم معارفه سرپرست جدید دانشگاه صنعتی اصفهان، با حضور در در محل شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، ساختمان اندیشه (۱) را که با زیر بنای سه هزار و ۵۰۰ مترمربع با کاربری استقرار شرکت‌های فناور و دانش بنیان که با حمایت سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و تحقیقات و معاونت علمی فناوری ریاست است را  افتتاح کرد؛ همچنین از دستاوردهای این شهرک و شرکت‌های فناور بازدید کرد و از چند دستاورد فناورانه رونمایی به عمل آورد.

وی  پس از آئین افتتاح ساختمان اندیشه (۱) در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان در جمع خبرنگاران در خصوص مشکل کسری بودجه دانشگاه‌ها  اعلام کرد: در رابطه با کسری های بودجه قوانینی تصویب شد و برای اجرای آنها اعتبارات از محل‌هایی پیش بینی شده بود اما تحقق پیدا نکرد، به فرض مثال پرداختی از محل فروش اموال دولتی باید انجام می‌شد که به علت فروش نرفتن املاک دولتی و عدم پیش بینی اعتبارات لازم، هزینه‌هایی که باید انجام می‌شد، باعث پیش آمدن بدهکاری در  دانشگاه‌ها شد.

زلفی گل ابراز کرد:  راهکار موجود برای حل این مشکل وجود دارد که خود مجلس شورای اسلامی طرحی ارائه و اصلاح کند یا دولت لایحه بودجه سال گذشته را در بخش‌هایی که با مشکل مواجه هستند اصلاح کند و یا موضوع در سران سه قوه مطرح و در خصوص آن تصمیم‌گیری شود. قانون شرایط لازم را برای حل چنین مشکلاتی پیش بینی کرده که می‌توان از آنها به درستی استفاده کرد. اگر مشکلات اعتباری حل نشود برخی از مراکز علمی ضرر کرده و مأموریت‌های دانشگاهی انجام نخواهد شد.

وی گفت: بنا بر قانون موجود اولین موضوعی که باید پرداخت در آن انجام شود بخش حقوق است و یکی از موضوعاتی که حق آن به دلیل نبود اعتبارات ضایع می‌شود، بخش پژوهش، فناوری و فرهنگی است. با بازدید انجام شده از شهرک علمی تحقیقاتی، احساس غرور، نشاط و امید کرده و در ابتدا باید به همه کسانی که بانی ایجاد این شرایط بودند خسته نباشید بگوییم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان متذکر شد: حمایت‌ها در خصوص این شهرک می‌تواند دو شکل باشد، اول حمایت‌های مالی است که با توجه به شرایط فعلی کشور ممکن است خیلی ممکن نباشد و دیگری حمایت‌های نرم‌افزاری، قوانین و مقررات است، می‌توان در بخش قوانین و سیاست‌گذاری اقداماتی انجام داد که ورود بخش خصوصی به عرصه فناوری و نوآوری را تسهیل کرد که به اعتبارات خاصی نیاز نخواهد داشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 + 1 =