صفحه اصلی » اقتصادی » ایران سومین کشور بزرگ جهان در تنوع محصولات باغی/ بخش تاثیرگذار کشاورزی نیازمند توجه بیشتر مسئولان است

ایران سومین کشور بزرگ جهان در تنوع محصولات باغی/ بخش تاثیرگذار کشاورزی نیازمند توجه بیشتر مسئولان است

در سال‌های اخیر کشور ایران با بحران کم‌آبی و خشکسالی‌های متعددی روبرو بوده است که همواره صنعت کشاورزی را تهدید می‌کرده است. مسئولین کشور و زمامداران بخش کشاورزی باید این نکته را بدانند که در کشور ایران اساس و رکن اغلب کارها بر پایه‌ی کارهای کشاورزی است که اگر این مسئله مغتنم شمرده نشود آثار زیان باری را به همراه دارد.

❖ نویسنده: محمد قنبری | تاریخ انتشار: ۱۵:۴۰ - سه شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ جهاد سازندگی، نهادی انقلابی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی (ره) تاسیس شد و ۱۴ دی ماه “روز جهاد کشاورزی” نامگذاری شده است.

بخش کشاورزی تامین کننده مهم‌ترین نیاز جامعه به شمار می‌رود و امنیت و استقلال غذایی برای هر کشوری مقدم بر دیگر استقلال‌ها از جمله سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است چرا که اگر کشوری نتواند غذای خود را خودش تولید کند ذاتاً کشوری وابسته است.

اندیشه تأسیس جهاد سازندگی، نخستین بار، با عنوان طرح اعزام گروه‌های ۱۰ نفره دانشجوئی به مناطق محروم و با پیشنهاد یکی از اعضای هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران، مطرح شد. سپس، طرح موضوع به رهبر انقلاب ایران امام خمینی داده شد و ایشان در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ فرمان به تاسیس نهاد انقلابی جهاد سازندگی دادند. افرادی همچون شهید بهشتی از حامیان این حرکت مردمی و دانشجویی بودند. اما بعد‌ها به بهانه رفع نابسامانی‌ها و نارسایی‌ها در بخش کشاورزی براساس قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی لایحه ادغام وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی و تشکیل وزارت جهاد کشاورزی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی تهیه شد و در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۷۹ با قید یک فوریت به مجلس شورای اسلامی رفت. این لایجه در تاریخ ۶ دی ۱۳۷۹ به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد.

حرکت به سوی استقلال و خودکفائی کشور با تلاش درجهت بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی روستاها و مناطق عشایرنشین از طریق توسعه کشاورزی دامداری صنایع روستایی و غیره می باشد. ایجاد زمینه لازم جهت رشد شخصیت والای انسانی روستائیان از طرق مشارکت و نظارت آنان در فعالیت‌های روستائی می باشد.

علوم کشاورزی و منابع طبیعی یکی از مهم‌ترین ارکان علوم در توسعه علمی و توسعه پایدار کشور است. زیرا امنیت غذایی و حفاظت محیط زیست که رکن اساسی دوام و بقای یک کشور است وابسته به آن است در صورتی که زمینه مساعد بوده و سازماندهی مناسب باشد.

برای موفقیت در توسعه کشاورزی پایدار کافی است که برنامه توسعه همه سونگر تدوین شود و آموزش و پژوهش برمبنای برنامه توسعه اعمال شود و نتایج آموزش و پژوهش به تولید کنندگان منتقل شود که از این نظر طرح های انجام شده در گروه علوم کشاورزی به ویژه طرح های «ارزیابی سطح علمی رشته های کشاورزی و منابع طبیعی» بررسی کمی و کیفی کتاب های علوم کشاورزی و فرهنگ واژه ها به توسعه علمی کشور کمک کرده است.

برای ارتقای علمی این مسئله لازم است که افزون برداشتن برنامه جامع توسعه نوعی تعامل و هماهنگی بین سیاست گذاران، برنامه ریزان، محققین، مدرسین، مروجین، دستگاه های اجرایی، تولید کننده و مصرف کننده برقرار باشند تا بتوان نتایج آموزش و پژوهش مناسب را از راه ترویج در عمل پیاده نمود که البته انجام چنین امری مستلزم زمینه سازی فرهنگی اجتماعی مناسبی می باشد و همچنین لا زم است که وزارت علوم به مسئله کیفیت علمی رشته های علوم کشاورزی و منابع طبیعی توجه بیشتری بکند و دولت هم امکانات فعالیت های کشاورزی را برای دانشآموختگان کشاورزی فراهم کند که به تولیدات محصولا ت کشاوزی کشور کمک می کند.

لازم است که قشر جوان جامعه را به تحقیق و بررسی عملی در جهت ارتقای رشته کشاورزی تشویق و ترغیب نمود که یکی از راه های تشویق جوانان جامعه به علم و تحقیق تغییر در شیوه آموزش در مقاطع مختلف است.

براساس اطلاعات فائو، ايران در توليد يك سوم از تعداد محصولات اصلي دنيا داراي رتبه هاي اول تا دهم جهان بوده كه سهم محصولات باغي 15 و محصولات زراعي 7 محصول  مي باشد.

ايران با داشتن 15 محصول باغي مهم داراي مقام جهاني، از نظر تنوع توليد محصولات باغي، بعد از كشورهاي چين، امريكا. مشتركاً با تركيه رتبه سوم دنيا را از آن خود كرده است.

از نظر صادرات محصولات كشاورزي ايرن نيز در صادرات 10 محصول داراي رتبه هاي اول تا دهم جهان است با اين توضيح كه براساس منابع فائو، تجارت جهاني محصولات كشاورزي دنيا متكي بر صادرات و واردات 35 محصول اصلي بوده و از بين كشورهاي جهان 64 كشور صادر كننده محصولات زراعي و 55 كشور صادر كننده محصولات باغي مي باشند.

همچنين محصولات ارزشمند ديگري نظير زعفران، زرشك و زيره نيز در ايران توليد مي شود، كه به دليل قرار نگرفتن در شمار محصولات اصلي كشاورزي از نظر فائو، در اين طبقه بنديها لحاظ نشده است و ايران در واقع جزو بزرگترين توليد كنندگان دنيا در تعدادي از اين محصولات نيز مي باشد.

پس از انقلاب اسلامي ايران هدف و تلاش مسئولان در اين راستا قرار گرفت كه كشور در توليد محصولات كشاورزي و بويژه محصولات راهبردي مانند: گندم به خودبسندگي كامل برسد. ولي در عمل با آغاز جنگ تحميلي، توان برنامه ريزي از برنامه ريزان بخش كشاورزي گرفته شد.

در طول سال‌هاي دفاع مقدس بيشتر تلاش دست اندركاران بخش كشاورزي حمايت از توليد محصولات كشاورزي و تهيه نهاده ها براي كشاورزان بود. در اين دوره با توجه به موقعيت ويژه كشور از نظر مخارج جنگ تحميلي، بازبخش كشاورزي به سبب دارا بودن پتانسيلهاي خود اتكايي به منابع داخلي توانست اين دوران بحران را به خوبي طي كند. پس از پايان جنگ و شرايط بحران نگاه مسئولان نظام به تدوين و به كاركيري برنامه هاي توسعه براي كل اقتصاد و بويژه بخش كشاورزي جلب شد. به طبع، با پيدا شدن اين تفكر كه بخش كشاورزي شرايط ويژه اي داشته و نيز در نظر گرفتن اين نكته كه در صورت به دست آوردن اطلاعات دقيق مي توان برنامه ريزيهاي دقيق كرد، روشهاي خاصي در برنامه ريزي در بخش كشاورزي ايران پديد آمد.

در سال‌های اخیر کشور ایران با بحران کم‌آبی و خشکسالی‌های متعددی روبرو بوده است که همواره صنعت کشاورزی را تهدید می‌کرده است. مسئولین کشور و زمامداران بخش کشاورزی باید این نکته را بدانند که در کشور ایران اساس و رکن اغلب کارها بر پایه‌ی کارهای کشاورزی است که اگر این مسئله مغتنم شمرده نشود آثار زیان باری را به همراه دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

20 − 10 =