صفحه اصلی » استان اصفهان » تحریم هارا فرصت تلقی کنیم/نگاه صنایع به دانشگاه ها مشکل کشور را حل می‌کند

تحریم هارا فرصت تلقی کنیم/نگاه صنایع به دانشگاه ها مشکل کشور را حل می‌کند

سرپرست جدید دانشگاه اصفهان گفت: باید تحریم را به عنوان فرصت تلقی کنیم، عالم را می‌توان ترور کرد اما علم قابل ترور نیست، باید تمرکز ویژه‌ای روی بومی سازی علوم شود، وقتی دنیا دید ما قدرت غنی سازی داریم مجبور به مذاکره شد پس اینجا علم اقتدار را هم آورده است.

تاریخ انتشار: ۲۲:۵۶ - سه شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ محمد علی زلفی گل عصر سه شنبه در آیین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه اصفهان ضمن نگه داشتن یاد و خاطره شهدا اظهار کرد: هوشنگ طالبی بخش زیادی از عمر خود را صرف پیشرفت علم در ایران و اصفهان کرده و ما قدردان زحمات او هستیم، با توجه به تجربیات ملی و فرا ملی حسین هرسیج روند توسعه ای گذشته ادامه یابد، دانشگاه اصفهان یک دانشگاه خوش نام، جامع و مادر است و بسیاری از اساتید فعلی دانشگاه دانش آموخته این دانشگاه هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در تقویت رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی باید تلاش جدی شود، در دنیا نخبه‌ترین افراد رشته‌های علوم انسانی می‌روند و نخبگان علوم پایه و فنی را برای علوم مهندسی جذب می‌کند، البته این موضوع باعث نمی‌شود رشته‌های دیگر را نادیده بگیریم، به طور کلی علم برای سلامت و آرامش جامعه است و به همین دلیل باید توجه ویژه به همه رشته‌ها شود و سلامت روح به عنوان علوم انسانی در کنار سلامت جسم مدنظر باشد.

وی بیان کرد: از برخی رشته‌ها غافل شدیم، رشته‌های علوم انسانی آرامش و رشته‌های علوم پایه آسایش ما را تامین می‌کند، هر رشته یک مهره شطرنج است که نبود آن مشکل ایجاد می‌کند اما توازن رشته ها برای جذب نخبگان وجود ندارد، می‌بینیم وقتی شخصی در یک رشته المپیاد مدال می‌گیرد به همان رشته ادامه نمی‌دهد زیرا نگران آینده شغلی است، در حالی که باید در همان رشته ادامه دهد و شغل آن تامین شود.

زلفی گل یادآور شد: زمانی که در راستای علم و فناوری عمل می‌کنیم نتیجه آن محصول رقابت ناپذیر است، به همین دلیل در دنیا علم و فناوری دست شرکت‌های خصوصی است زیرا نمی‌خواهند دانش آن عمومی شود و یک محصول رقابت ناپذیر تولید می‌کند، اگر در عرصه علم و فناوری سرمایه گزاری نکنیم اقتصاد مقاومتی اجرایی نمی‌شود، دانشگاه در کنار خدمت به جامعه مرجعیت علمی دارد و این علم باید منجر به ایجاد فناوری شود.

*آموزش عالی فعال جامعه را ارتقا می‌دهد

هوشنگ طالبی عصرامروز  سه شنبه ۱۴ دی‌ماه در آئین تکریم رئیس دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: دانشگاه‌ها و آموزش عالی هر کشور مغز آن است و اگر مغزی در کار نباشد قطعاً آن کشور نمی‌توان به روند رو به جلو و پیشرفت خود ادامه دهد. در جوامع جهانی پیشرفت‌های علمی هر لحظه اتفاق می‌افتد و سرعت پیشرفت‌ها به شدت زیاد شده و وسعت آنها افزایش یافته است، به گونه‌ای که اگر لحظه‌ای از دانش‌آموزی و دانشجویی غفلت شود شاید سال‌ها آن جامعه به عقب برگردد.

رئیس پیشین دانشگاه اصفهان  افزود: مقام معظم رهبری تاکید دارند در تولید علم مراقبت شود و مراقب باشید که توقفی حاصل نشود،  توقف یعنی عقب‌گرد به عنوان مثال بسیاری از دانش‌ها در تلسکوپ جیمز وب جای گرفته و شاید ما هنوز رشته‌ای در بسیاری از این دانش‌ها در مراکز علمی خود نداریم، مسائل انسانی به مراتب وسیع‌تر، پیچیده‌تر و عمیق‌تر از مسائل فنی و تکنولوژی است و این نشان از آن دارد که ما گزینه های زیادی برای توسعه علم و دانش در دست داریم.

وی بیان کرد: در حقیقت که آموزش عالی کشور وظیفه‌ای بسیار سنگین بر عهده دارد و شاید سنگین‌ترین وظیفه یک کشور بر عهده آموزش عالی است به این علت که خوشبختی، لذت و پیشرفت در فعالیت‌های آموزش عالی نهفته است. اگر آموزش عالی فعال باشد و راه را درست برود می‌توان جامعه را ارتقا بخشد و اگر توقفی داشته باشد می‌تواند جامعه را به عقب بازگرداند.مسئولان باید متوجه باشند که آموزش عالی چه نقشی در توسعه کشور خواهد داشت، امیدوارم بیش از پیش آموزش عالی جایگاه خود را بشناساند.

*برای پیشرفت کسب دانش کنید

طالبی متذکر شد: برای پیشرفت‌های بیشتر در ابتدا کسب دانش لازم است، در درجه دوم انتقال دانش اهمیت دارد. انتقال دانش در دو بعد حائز اهمیت است، دانش‌های پیشرفته‌ای که در دنیا وجود دارد و امکان دارد که در کشور ما هنوز بومی نشده باشد و انتقال دانش از طریق اساتید به دانشجویان که نسل آینده هستند، تبدیل دانش در جایگاه سوم قرار می‌گیرد که وظیفه وزارت‌خانه ها است که دانش را به فناوری تبدیل کنند.

وی تصریح کرد: بزرگترین تبدیل دانش به فناوری داشتن نیروی انسانی مجهز، با سواد، با وجدان و مسئولیت‌پذیر است. ما نادانسته فکر می‌کنیم با حمله کردن به اینکه چرا کسی مقاله می‌نویسد، خدمت می‌کنیم، اما غافل از این هستیم که هر سه مورد ذکر شده یعنی کسب دانش، انتقال و تبدیل دانش در مقاله وجود دارد، اگر فردی دانش لازم را نداشته باشد نمی‌تواند مقاله‌ای تدوین کند. اگر فردی در لبه و مرز دانش و فرا تر از مرز دانش نباشد و خلاقیت لازم را نداشته باشد و جلوتر مطالب روز را نداند، نمی‌تواند مقاله‌ای قابل چاپ در مجامع و مجلات معتبر جهانی تولید کند.

رئیس پیشین دانشگاه اصفهان  ادامه داد: بنابراین چاپ یک مقاله در مجلات معتبر جهانی یعنی فرد فراتر از دانش روز را می‌داند و می‌تواند مؤثر باشد، اما این تنها کافی نیست و علم نافع نیز لازم است. علم نافع آن نیست که دانش تبدیل به فناوری و پیشرفت برای جامعه شود، در مدت کوتاهی که آقای زلفی‌گل در این سمت حضور دارند، اقدامات خوبی رقم خورده است. صندوق علم و پژوهش امضا و ابلاغ شد که جای خوشبختی است، تقویت حوزه فناوری که با ایجاد معاونت فناوری رقم زده‌اند جای امیدواری دارد و تسهیل ارتباط دانشگاه و جامعه که در سال‌های گذشتهبا ایجاد  فرصت مطالعاتی در صنعت فراهم شد، آغاز حمایت از پارک‌های علم و فناوری از این جمله است.

وی خاطر نشان کرد: حمایت‌هایی از دانش‌بنیان ها انجام شد که به دیپلماسی علمی و اقدام برای بین المللی‌سازی نگاه ویژه دارد، در حال انجام است، نکته بسیار اساسی که خواهشمندم نگاه ویژه‌ای بدان شود، تأسیس و ایجاد رشته‌های تخصصی جدید است. دنیا به شدت در حال پیشرفت‌های علمی است که غفلت از آن می‌تواند ما را از آن عقب بیندازد. خواهشمندم بر اساس نیازهای موجود در جامعه در حال و آینده نیازسنجی شود و از سمتی دیگر نگاهی به پیشرفت‌های علمی و تخصص‌های ایجاد شده در دنیا داشته باشیم.

طالبی گفت:  وزارت علوم به عنوان بانی این موضوع با همکاری سایر ارگان‌ها کمیته‌هایی را برای این بررسی این موضوع ایجاد کرده و رشته‌های جدید را پی‌ریزی کند، به دانشگاه‌ها مأموریتی در جهت ساماندهی مراکز علمی ماموریت‌گرا داده شود که بتوانند رشته‌های جدید را مطابق با نیاز و پیشرفت‌های جامعه ایجاد کنند. اگر همه دانشگاه‌ها بخواهند یک رشته را ایجاد کنند از سایر رشته‌ها غفلت می‌شود و این موضوع راهبری را می‌طلبد که راهبر آن وزارت علوم است.

وی در پایان ابراز کرد: سیاست‌هایی که در دانشگاه اصفهان طی این چند سال در بعد آموزشی دنبال شد شامل به‌روز رسانی رشته‌ها و سرفصل‌های آموزشی، توانمندسازی اعضای هیئت علمی و ایجاد مرکز TDC، اجرای دوره‌های مهارت‌آموزی برای دانشجویان و ایجاد مرکز اشتغال‌پذیری، تنظیم و تغییر هرم دانشجویی در مقاطع مختلف و پذیرش دانشجویان استعداد درخشان، سیاست‌گذاری و اجرا در جذب اعضای هیئت علمی با کمک آموزش و از طریق هیئت جذب دانشگاه، طرح پایه‌های سه سطحی، توسعه زیرساخت‌ها و توسعه آموزش‌های الکترونیک، بازنگری و تدوین آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های آموزش در جهت نظارت در و تضمین کیفیت و ارزیابی قرار دارد.

*نگاه صنایع به دانشگاه ها مشکل کشور را حل می‌کند

حسین هرسیچ در ابن آیین اظهار کرد: در کشور ما همیشه نگاه دانشگاه به دولت بوده و نگاه صنایع نیز به جای دانشگاه به دولت است و نگاه صنایع به دانشگاه می‌تواند بخشی از این مشکل را حل کند، در این میان بیشترین ضرر را مراکز پژوهشی و آموزشی عالی می‌کنند، در شرایط تحریم باید نگاه به دانشگاه بهتر می‌شد اما به دلیل اینکه بسیاری از علم و تکنولوژی ما وارداتی است این امر به درستی شکل نگرفت که مشکل آن در حال حل است.

سرپرست دانشگاه اصفهان با اشاره به شعار دانشگاه اصفهان دانشگاه جامعه محور و تمدن ساز  افزود:  الان آمریکا نگاه ویژه‌ای به پایگاه‌های نظامی کشورهای مختلف دارد، آیا آرمان صرفا قدرت نظامی است، قدرت نظامی مهمی است اما مسائل تکنولوژی و علمی نیز باید مدنظر باشد، اینکه می‌گوییم علم اقتدار می‌آورد درست است اما این توانایی در چه جهتی است، اروپا و حتی ژاپن با وجود پیشرفت استقلال ندارد، باید این علم منجر به استقلال و جامعه محوری شود.

وی تصریح کرد: باید تحریم را به عنوان فرصت تلقی کنیم، عالم را می‌توان ترور کرد اما علم قابل ترور نیست، باید تمرکز ویژه‌ای روی بومی سازی شود، وقتی دنیا دید ما قدرت غنی سازی داریم مجبور به مذاکره شد پس اینجا علم اقتدار را هم آورده است.مشکلات کشور به صورت دانشگاهی حل شود، آمریکا در مسائل کلان خود مشکلات را با علم دانشگاهی حل می‌کند، فضای مجازی ابتدا در مسائل نظامی و دانشگاه مطرح شد و الان دنیا را فرا گرفته است، برای جنگ نرم و سخت راهی جز استفاده از دانشگاه‌ها نیست.

هرسیج متذکر شد: به زودی با افول استکبار جهانی روبه‌رو خواهیم بود، با شهادت سردار سلیمانی مبارزه با استکبار جهانی قدرتمندتر از گذشته است و در این مسیر نیز دانشگاه می‌تواند تاثیرگذار باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پانزده − دو =