صفحه اصلی » اقتصادی » مدیریت یکپارچه حوضه زاینده‌رود مد نظر دولت است

مدیریت یکپارچه حوضه زاینده‌رود مد نظر دولت است

رئیس حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود و حوضه‌های جنوب غربی کشور گفت: : مدیریت یکپارچه‌سازی حوضه زاینده‌رود در برنامه‌های کوتاه مدت ودراز مدت در کارگروه احیای زاینده‌رود به تصویب رسیده است و این کارگروه به ریاست معاون رئیس‌جمهور در جلسات مختلف نقشه راه احیای زاینده‌رود را تصویب کرده که در بهار امسال در شورای عالی آب نیز تصویب شد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۸ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۲

به گزارش صاحب نیوز؛ هوشنگ ملائی، رئیس حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود و حوضه‌های جنوب غربی کشور با اشاره به اینکه بحث مطالعات شناخت حوضه زاینده‌رود بیش از یک دهه با مشارکت کشور آلمان و با همکاری  شرکت‌های آب منطقه‌ای اصفهان و چهار محال و بختیاری انجام شده است، عنوان کرد: حکمرانی آب  بایستی با شفافیت، عدالت، رعایت حقوق همه مصرف کنندگان انجام شود و در این مسیر هدف احیا زاینده‌رود برای همه است.

وی افزود: در تصویب مطالعات جامع  برای آب شرب، محیط زیست و بهداشت، موضوع باز تخصیص مطرح است و در راستای معیشت کشاورزان نیز باید در سطح  ملی و کلان تصمیم‌گیری شود.

ملایی ادامه داد واقعیت این است که در این حوضه بارگذاری مصارف بیش از توان اکولوژیکی حوضه است و در سالهای کم بارش و خشکسالی فشار وارد بر منابع افزون می شود.

 رئیس حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود و حوضه‌های جنوب غربی کشور اضافه کرد: در این راستا نیاز است یکسری طرح‌های اصلاحی با هم پیش بروند از جمله در بخش صنعت برداشت از آب سطحی جابجا شود و استفاده از آب دریا در دستور کار قرار گیرد و در بخش کشاورزی با در نظر گرفتن حقابه آبه‌ها و طومار تغییر الگوی کشت و کشتهای جایگزین مد نظر قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت یکپارچه‌سازی حوضه زاینده‌رود در برنامه‌های کوتاه مدت ودراز مدت در کارگروه احیای زاینده‌رود به تصویب رسیده است و این کارگروه به ریاست معاون رئیس‌جمهور در جلسات مختلف نقشه راه احیای زاینده‌رود را تصویب کرده که در بهار امسال در شورای عالی آب نیز تصویب شد.

ملایی با بیان اینکه اقدامات انجام شده باید مبتنی بر نقشه راه باشد گفت: طرح‌های اجرایی در استان‌های اصفهان، یزد و چهار محال و بختیاری با محوریت این مصوبات در حال انجام است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار × سه =