صفحه اصلی » اجتماعی » هوای اصفهان برای گروه‌های حساس ناسالم است/۴ ایستگاه بر مدار قرمز

هوای اصفهان برای گروه‌های حساس ناسالم است/۴ ایستگاه بر مدار قرمز

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر با میانگین ۱۱۸ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.‌

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۴ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ محمود مزارع اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۴۲، استانداری با شاخص ۱۰۵، انقلاب و رهنان با شاخص ۱۲۳، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۲۹، رودکی با شاخص ۱۱۵، میرزا طاهر با شاخص ۱۴۰ و فرشادی و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۴۵ در وضعیت (نارنجی) ناسالم برای گروه‌های حساس است.

او افزود: شاخص کیفی هوا در خیابان‌های جِی، فیض، پروین و کاوه به ترتیب با ۱۵۹، ۱۷۶، ۱۶۵ و ۱۵۸ AQI وضعیت “قرمز” ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: امروز هوای شهر صنعتی سگزی و مبارکه به ترتیب با شاخص ۷۹ و ۶۰ وضعیت قابل قبول و در شاهین شهر با شاخص ۱۰۴ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان شرایط انباشت آلاینده‌ها تا عصر امروز پنجشنبه ۲۳ دی در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر ادامه دارد اما با فعالیت سامانه بارشی از فردا بهبود کیفیت هوای این مناطق انتظار می‌رود.‌

با توجه به آلودگی هوای کلانشهر اصفهان، امروز نیز به همه شهروندان به ویژه گروه‌های آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، قلبی و ریوی و کودکان کمتر از پنج سال توصیه می‌شود از تردد غیر ضرور در سطح شهر و فعالیت ورزشی در فضای باز بپرهیزند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × 2 =