صفحه اصلی » ورزشی » سپاهان و مس رفسنجان؛ تلخ‌تر از زهر

سپاهان و مس رفسنجان؛ تلخ‌تر از زهر

دلایل شکست سپاهان برابر مس را می‌توان در عدم تمرکز روانی و استرس بالای بازیکنان این تیم، ساختار دفاعی ضعیف، اشتباهات فردی فراوان و فقدان مهاجم چارچوب‌شناس خلاصه کرد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۴۰ - یکشنبه ۱۴۰۰/۱۱/۳

به گزارش صاحب نیوز؛ هفته شانزدهم رقابت‌های لیگ برتر، جام خلیج فارس روز گذشته با برگزاری 2 دیدار آغاز شد که در یکی از این رقابت‌ها تیم فوتبال سپاهان مقابل تیم فوتبال مس رفسنجان با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.

سپاهان هفته نخست از دور برگشت رقابت‌های لیگ برتر را با شکست شروع کرد و با از دست دادن 3 امتیاز حساس دیگر راهی تعطیلات زمستانی شد. زردپوشان اصفهانی در هفته شانزدهم رقابت‌های لیگ برتر مقابل مس رفسنجان شکست تلخ و سنگینی را پذیرا شدند تا علاوه بر از دست دادن 3 امتیاز حیاتی دیگر، اختلافش با دو تیم نخست جدول به 6 امتیاز افزایش یافته و  باید منتظر نتیجه بازی هوادار – استقلال بماند.

این دیدار در شرایطی برگزار شد که کسب پیروزی در آن برای هر 2 تیم از اهمیت بالایی برخوردار بود. شاگردان نویدکیا قصد داشتند با کسب 3 امتیاز این دیدار، فاصله‌شان را با صدر جدول کاهش دهند و مس رفسنجان نیز در صورت پیروزی، می‌توانست به جمع تیم‌های بالای جدول بپیوندد.

سپاهان با این نتیجه 29 امتیازی باقی مانده و با کسب 9 پیروزی، 2 تساوی و 5 شکست در رده سوم جدول باقی ماند؛ مس نیز با این پیروزی 26 امتیازی شده و با کسب 7 برد، 5 تساوی و 4 شکست به رده چهارم جدول صعود کرده و منتظر نتیجه آلومینیوم اراک_پدیده مشهد خواهد بود.

سپاهان در یکی از ضعیف‌ترین بازی‌های خود از ابتدای فصل تاکنون، 3 امتیاز باارزش دیگر را مقابل مس رفسنجان از دست داد و به سایر مدعیان به خصوص پرسپولیس و استقلال این شانس را داد تا فاصله امتیازی‌شان را با این تیم افزایش دهند. پرسپولیسی‌ها با برد مقابل فولاد فاصله خودشان را با سپاهان به 6 امتیاز افزایش دادند و استقلال نیز باید روز چهارشنبه به مصاف هوادار برود و در صورت پیروزی فاصله‌اش را با سپاهان به 9 امتیاز افزایش خواهد داد.

سپاهان حال و روز چندان خوبی ندارد؛ شاید حتی بدبین‌ترین دنبال‌کننده نتایج فوتبال هم نمی‌توانست تصور کند تیمی که پیش از شروع فصل به عنوان جدی‌ترین مدعی قهرمانی معرفی می‌شود و لیگ را پرقدرت شروع کرده بود، در ابتدای نیم‌فصل دوم به مشکل بربخورد و علاوه بر حذف از جام حذفی، در لیگ برتر نیز از کورس قهرمانی دور شود. سپاهان از 16 بازی خود 5 شکست تلخ را تجربه و فاصله‌اش با دو مدعی دیگر افزایش پیدا کرده و در صورت ادامه این روند از کورس قهرمانی خارج خواهد شد.

زردپوشان روز گذشته مقابل مس بازی ضعیف و دور از انتظاری را ارائه دادند و عملاٌ مقابل شاگردان ربیعی حرف چندانی برای گفتن نداشتند. شاگردان نویدکیا در دیداری که به پیروزی نیاز مبرمی داشتند، در فاز دفاعی بازی پراشتباهی را به‌ نمایش گذاشته و اشتباهات فردی عجیبی را مرتکب شدند و در نهایت با پذیرش 3 گل شکست خوردند.

بازیکنان سپاهان روز گذشته برخلاف هفته‌های گذشته در بیشتر دقایق بازی گیج و سردرگم نشان داده و فاقد نظم تاکتیکی بودند. سرمربی زردپوشان با توجه به نیاز سپاهان به پیروزی در این دیدار قصد داشت با اجرای یک بازی هجومی و پرفشار از خلا‌های موجود در خط دفاعی مس بهره ببرد و به گل برتری دست پیدا کرده و در ادامه با کنترل قدرت هجومی رقیب، بازی را کنترل کند اما در عمل این اتفاق رخ نداد و سپاهان بعد از دریافت گل نخست کاملا از هم فرو پاشید.

نوع بازی سپاهان مقابل مس را می‌توان نمایشی بدون پرده از مشکلات این تیم دانست که گویای این واقعیت است که سپاهان نیازمند یک مهاجم کامل و چارچوب‌شناس است. از طرف دیگر بازیکنان سپاهان در لحظات پرفشار اشتباهات فاحشی انجام می‌دهند و از نظر ذهنی و روحی آمادگی کافی را ندارند و یکی از چالش‌های اصلی نویدکیا بازسازی شرایط روحی و روانی تیمش خواهد بود.

سپاهان روز گذشته همان‌گونه بازی کرد که مسی‌ها نیاز داشتند. بازی احساسی و بدون فکر سپاهانی‌ها به ویژه در نیمه دوم در کنار اشتباهات فردی و عدم تمرکز بازیکنان این تیم، به مس این اجازه را داد که نقاط ضعف سپاهان را شناسایی کرده و بارها از آن به‌راحتی استفاده کند.

سپاهان در این دیدار سعی بر ارائه یک بازی تهاجمی داشت و با 2 تغییر نسبت به هفته گذشته به میدان آمده بود. نویدکیا در این دیدار همانند بازی قبل تیمش را با آرایش 3-3-4 به زمین فرستاده و ترجیح داده بود تا با توجه به محرومیت نورافکن، از مهدی‌زاده در پست دفاع چپ استفاده کند. سرمربی سپاهان در خط میانی نیز احمدزاده را به رفیعی ترجیح داده و از شهباززاده در پست وینگر چپ بهره گرفت تا بتواند از تبحر بیشتر این مهاجم روی زمین بهره برده و مشکل گلزنی تیمش را رفع کند. تغییرات نویدکیا اگر چه شکل بازی هجومی سپاهان را بهبود بخشید اما در عمل جوابگو نبوده و نتوانست مانع شکست تلخ این تیم مقابل حریف کرمانی شود.

تیم نویدکیا در این دیدار تلاش می‌کرد تا مالکیت توپ و فضاهای بازی را در اختیار بگیرد و با پرس سنگین مسی‌ها و قطع توپ‌های مداوم، فرصت بازی‌سازی را از هافبک‌های آنها گرفته و با طراحی موج حملات پی‌درپی از سرعت بالای بازیکنان کناری و قدرت حمل توپ بازیکنانی مانند شهباززاده، اسماعیلی‌فر و حسینی بهره برده و به گل برسد.

شاگردان نویدکیا در طول بازی تلاش می‌کردند تا با پاس‌های کوتاه و پرشمار خط دفاعی مس را وادار به اشتباه کرده و با ارسال‌های کوتاه و پاس به عمق و شوت‌های از راه دور از خلأهای موجود در عمق دفاع مس استفاده کرده و خلق موقعیت کنند، با این حال آنالیز دقیق شاگردان ربیعی از شیوه بازی سپاهان در کنار شکل بازی درگیرانه آنها مانع شکل‌گیری بازی سپاهانی‌ها شده و به نویدکیا و تیمش اجازه نداد تا تاکتیک مدنظرشان را اجرایی کنند.

نمایش روز گذشته سپاهان را می‌توان به 2 بخش کاملا متضاد تقسیم کرد؛ شاگردان نویدکیا در 30 دقیقه ابتدایی تیم برتر میدان بوده و بازی باکیفیتی را به نمایش گذاشتند اما پس از دریافت گل نخست، از نظر روحی-روانی از هم پاشیده شدند و رو به اجرای بازی احساسی و فاقد نظم تاکتیکی آورده و عملا حرف خاصی برای زدن نداشتند.

سپاهانی‌ها در 30 دقیقه ابتدایی بازی، تیم برتر میدان بودند و خیلی زود به گل رسیدند اما در ادامه مسی‌ها با دوندگی بی‌امان خود کنترل بازی را در دست گرفته و با استفاده از پرسینگ شدید یار مقابل، ارتباط بین خط حمله و هافبک قدرتمند و خلاق سپاهان را قطع کرده و اجازه خلق موقعیت چندانی به آنها ندادند. شاگردان ربیعی با استفاده از فرارهای سریع و ارسال‌های عمقی و کشاندن توپ به کناره‌ها بارها خط دفاعی سپاهان را به‌هم ریخته و فرصت‌های گلزنی خوبی را خلق کردند و از فضای پشت مدافعان سپاهان نهایت استفاده را بردند و 3 گل را به ثمر رساندند.

یکی از نکات قابل توجه بازی روز گذشته سپاهان، کاهش عجیب موقعیت‌های گلزنی این تیم بود؛ زردپوشان اصفهانی روز گذشته اگر چه در اکثر مولفه‌های فوتبالی از جمله مالکیت توپ، تعداد و دقت پاس تیم برتر میدان بودند اما در خلق موقعیت‌های گلزنی ضعیف عمل کردند. شاگردان نویدکیا روز گذشته 9 بار به سمت دروازه مس شوت زدند که از این تعداد تنها 3 شوت آنها درون چارچوب بوده و همین کاهش موقعیت‌های گلزنی به خوبی گویای بازی ضعیف سپاهان و توانایی مسی‌ها در خنثی‌سازی تاکتیک نویدکیا و شاگردانش است. زردپوشان اصفهانی با وجود در اختیار داشتن مالکیت بیشتر توپ، در نیمه دوم عملاً میانه میدان را به حریف واگذار کرده بودند و همین امر باعث شد تا با وجود پرتعداد بودن حملات‌شان نتوانند موقعیت جدی و خطرناکی را خلق کنند.

زردپوشان اصفهانی در فاز دفاعی نیز نمایش بسیار بدی داشته و در واقع اصلی‌ترین عامل شکست سپاهان را می‌توان اشتباهات فردی فراوان بازیکنان و آشفتگی ساختار دفاعی این تیم دانست. سپاهای‌ها در عمق دفاع با مشکلات زیادی مواجه هستند و مدافعان و دروازه‌بان این تیم هنوز آن آمادگی هماهنگی لازم را پیدا نکرده‌اند.

از طرف دیگر ساختار دفاعی سپاهان با مشکل مواجه شده و زردپوشان اصفهانی در هنگام دفاع، فاقد نظم تاکتیکی مناسبی هستند؛ نقطه ضعف بزرگی که مسی‌‌ها کاملاً به آن واقف بودند و در ضدحملات بارها از این ضعف بهره گرفته و روی دروازه سپاهان خطرساز شدند. هر 3 گل مس نیز با استفاده از ضعف زردپوشان در عمق خط دفاع و اشتباهات مکرر مدافعان به دست آمد تا زنگ خطری برای نویدکیا و تیمش در ادامه راه باشد.

نکته قابل توجه در بازی شب گذشته سپاهان، از هم پاشیده شدن تمرکز و آمادگی ذهنی بازیکنان این تیم بعد از دریافت گل است. سپاهانی‌ها پس از دریافت گل نخست که برخلاف جریان بازی و روی اشتباه مسلم مدافعان این تیم در یارگیری به ثمر رسیده بود؛ نتوانستند تمرکز خود را بازیابند و همین امر باعث شد تا میزان اشتباهات فردی بازیکنان این تیم افزایش یابد و در نهایت این اشتباهات کار دست آنها داده و گل‌های بعدی مس نیز به ثمر رسید.

به طور کلی می‌توان گفت که بازیکنان سپاهان در این دیدار نتوانستند عملکرد چندان خوبی داشته باشند و تحت ‌تأثیر فشار بالای بازی و استرس ناشی از شکست، اشتباهات فردی وحشتناکی را انجام دادند که منجر به شکست این تیم شد. سرعت انتقال توپ سپاهانی‌ها در این دیدار پایین بوده و بازیکنان این تیم در نیمه دوم دوندگی لازم را برای جبران نتیجه نداشتند.

در آن سو مسی‌ها روز گذشته باهوش ظاهر شده و بازی باکیفیت و تماشایی را به نمایش گذاشتند. شاگردان ربیعی آنالیز دقیق و کاملی از نحوه بازی سپاهان داشتند و نقاط ضعف و قوت این تیم را به خوبی می‌شناختند. بازیکنان مس از هماهنگی بالا و نظم تیمی و تاکتیکی خارق‌العاده‌ای برخوردار بودند. شاگردان ربیعی در فاز هجومی عملکرد بدون نقصی ارائه کرده و با استفاده از خلاقیت و سرعت بالای عناصر هجومی مس به ویژه زوج منشاء_آذرباد بارها روی دروازه سپاهان خطرساز شدند.

مسی‌ها در فاز هجومی برنامه داشتند تا با حرکات ترکیبی، فرارهای عمقی و ارسال‌های عرضی دست به خلق موقعیت زده و به گل برسند و در روند بازی برنامه‌های تاکتیکی خود را به طور کامل پیاده کردند و اگر مسی‌ها در زدن ضربات نهایی دقت بیشتری به خرج می‌دند، ممکن بود سپاهان با نتیجه سنگین‌تری شکست بخورد.

نویدکیا: تصمیماتی می‌گیریم که به صلاح باشگاه و تیم باشد

محرم نویدکیا پس از شکست 3 بر یک مس رفسنجان مقابل سپاهان اصفهان گفت: یک نیمه اول بسیار بد داشتیم. با وجود اینکه دقیقه یک گل زدیم و باید شرایط‌مان بهتر می‌شد و با اعتماد به نفس بازی می‌کردیم، نمی‌دانم چرا نیمه اول را این گونه از دست دادیم.

وی افزود: روی اشتباهات خیلی بچه‌گانه‌ به حریف موقعیت دادیم و خیلی هم نتوانستیم موقعیت‌سازی کنیم. در نیمه دوم به نسبت بهتر بودیم، اما آن بازی که همیشه از ما انتظار می‌رفت، نبود. باید به تیم مس تبریک گفت، آنها لیاقت بردن و کسب سه امتیاز را داشتند. خیلی خوب بازی کردند و با تمام وجود برای تیم‌شان جنگیدند. بازی خوبی انجام ندادیم که بخواهم اینجا دفاع کنم و باید این واقعیت را بگویم که خودم، کادر فنی، مدیریت و بازیکنان بابت باخت‌های اخیر واقعاً ناراحت هستیم.

سرمربی سپاهان خاطرنشان کرد: آمده بودم اینجا که به تیمم کمک کنم اما شرایط خوب خیلی پیش نمی‌رود. از سال گذشته تاکنون سعی کردیم برنامه‌ریزی بهتر و سازماندهی خوب باشد و کارهای تمرینی، روحی، روانی، آنالیز و غیره را خیلی دقیق انجام می‌دهیم اما آن بازدهی که باید باشد حاصل نشده است. باید بهتر از این باشیم و شرمنده هواداران هستیم. در سپاهان بازی کردن و مربی بودن، لیاقت می‌خواهد و باید واقعاً برای آن تلاش کرد، از جان مایه گذاشت. در این چند روز تعطیلی تصمیماتی می‌گیریم که به صلاح باشگاه و تیم باشد تا هواداران را بیش از این ناراحت نکنیم.

نویدکیا در مورد شرایط تیم مس رفسنجان گفت: مس از سال گذشته خیلی مثبت و خوب جلو می‌رود. تیم خوبی هستند و ساختار خوبی دارند. کادرفنی این تیم خیلی خوب برای تیم و حضور در مسابقات برنامه‌ریزی کرده است. امروز هم حق آنها برد بود و خیلی بهتر از ما بازی کردند. خوب ما را آنالیز و سعی کردند از شرایط بازی استفاده کنند. ما بیش از اندازه ضعیف عمل کردیم.

وی با اشاره به تیم خودش و عملکرد بازیکنانش افزود: جدا از بحث مس رفسنجان، باید بگویم، بازیکنان ما تمام تلاش‌شان را برای تیم می‌کنند. دلم می‌خواهد از صمیم قلب به هواداران بگویم، اینجا هر اتفاقی رخ می‌دهد، مسئولیتش با من است. بازیکنان، بازی‌ای را انجام می‌دهند که من می‌خواهم و آن کارآیی را از خود نشان می‌دهند که مسئولیتش با من است. اگر هر بحثی در مورد سپاهان هست، هواداران درباره من صحبت کنند. بازیکنان تمام تلاش خود را برای تیم کرده‌اند و در ادامه هم تلاش می‌کنند. تاکنون هم عالی کار کرده‌اند اما این بازی دور از انتظار بود و بازی بدی انجام دادیم.

نویدکیا درباره عملکرد داور مسابقه و همچنین میزبانی مس در سرچشمه خاطرنشان کرد: خیلی به این مسائل و بحث داوری ورود نمی‌کنم، چون برای من برنامه‌ریزی مهم است که کجا باید بازی کنیم تا برای آن برنامه‌ریزی داشته باشیم. نمی‌خواهم بهانه بیاورم که 40 دقیقه یا یک ساعت بازیکنانم باید در اتوبوس باشند، چون این واقعیت حال حاضر فوتبال ماست. امیدوارم مس بتواند در زمین خودش بازی کند اما به همان نسبت باید این واقعیت را بگویم که اگر بازیکنان من یک ساعت در اتوبوس نشسته‌اند، بازیکنان مس هم یک ساعت در اتوبوس حضور داشتند. همانطور که گفتم دنبال بهانه نیستم اما برای آینده خودشان بهتر است که در شهر خودشان باشند و این حرفه‌ای‌تر است. اینجا هم میزبانی طوری نبود که بخواهم گلایه کنم.

سرمربی سپاهان درباره اینکه پیش از بازی گفته بود یکی از بازیکنانش حاضر نشد به رفسنجان سفر کند و آیا این بازیکن خلعتبری بوده، گفت: محمدرضا یک مشکل کوچک داشت که امیدوار بودیم بتواند بازی کند، اما نتوانست و همراه ما نیامد و مشکل خاصی نبود.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد تعویض عزت‌الله پورقاز و محمد نژادمهدی در دقیقه 64 و اینکه مشخص بود پورقاز اضافه وزن دارد و به همین دلیل در صحنه گل سوم از فراز امامعلی جا ماند و پاس گل داده شد اظهار داشت: نه عزت تلاش خود را می‌کند و اگر از بیرون این حالت وجود دارد که اضافه وزن دارد، بابت فیزیک بدنی‌اش است و اضافه وزن ندارد. برای اینکه از عقب بهتر بازی‌سازی کنیم نژادمهدی را عوض کردیم، نه اینکه نژادمهدی مشکلی داشته باشد. او جزو معدود بازیکنانی بود که سعی می‌کرد خیلی خوب بازی کند.

کمترین شانس گل را به سپاهان دادیم

محمد ربیعی در نشست خبری بعد از برتری 3 بر یک تیمش مقابل سپاهان گفت: باید به تیم محترم و منظم سپاهان و محرم نویدکیا خسته نباشید بگویم. سپاهان تیم بسیار خوبی است و این را همه می‌دانند. این تیم در برنامه‌های تهاجمی برنامه‌های خوبی دارد و در هر بازی موقعیت‌های گل خوبی ایجاد می‌کند و در آمار از لحاظ امید گل بهترین تیم ایران است. در بازی امروز در ثانیه‌های اول دچار شوک شدیم و یک گل بد خوردیم ولی توانستیم به بازی برگردیم و به سپاهان کمترین شانس گل را بدهیم.

وی اضافه کرد: خوب به بازی برگشتیم و توانستیم بازی را کنترل کنیم. در نیمه اول موقعیت‌های خوبی ایجاد کردیم و در نیمه دوم بحث سرعت و انتقال را به خوبی داشتیم و می‌توانستیم گل‌های بعدی را هم بزنیم. این نتیجه چیزی از ارزش‌های سپاهان کم نمی‌کند. یک تبریک جانانه به اعضای تیم خودمان می‌گویم چون سه روز پیش 120 دقیقه در هوای بارانی بازی کرده بودیم و اینکه با این جدیت بتوانیم بعد از 3 روز ادامه دهیم باید به بچه‌ها تبریک بگویم.

سرمربی مس رفسنجان با تبریک این پیروزی به مردم رفسنجان و کارگران صنایع مس و افرادی که بی‌ریا به دنبال تیم هستند، درباره اشتباهات دفاع تیم در نیم فصل اول و اینکه آیا در این پست قرار است بازیکنی جذب شود، عنوان کرد: اینکه خط دفاعی اشتباهاتی داشته یک بحث اجتناب ناپذیر است. مدافعان ما عملکرد مطلوب هم خیلی داشته‌اند. امروز که دیگر خط دفاع ما مقصر نبود، در 25 دقیقه اول دیدید که 6-5 بازیکن ما در حالت عادی سُر خوردند و این اتفاق در صحنه گل هم برای دروازه‌بان ما رقم خورد. محمد انصاری را در بازی اول مقابل همین سپاهان از دست دادیم و در طول فصل فرشاد محمدی‌مهر کمک زیادی به ما کرد.

ربیعی در ادامه گفت: باید در نیم فصل برای خط دفاع بازیکن بگیریم اما خرید‌های نیم فصل چیزی نیست که بتوان گزینه‌های روی میز را برداشت و همه چیز دست شما نیست. برنامه من برای نیم فصل دوم ثبات این تیم است. با این حال شاید بحث جابه‌جایی داشته باشیم و دو سه بازیکن با توجه مصدومیت‌هایی که داشتیم جذب کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دوازده − سه =