صاحب نیوز

157196196

افزایش قیمت در لوازم خانگی در سایه رکود

بالا رفتن تولیدات داخلی به بهانه های مختلف و از طرفی عدم ارتقا کیفیت باعث شده است که برخی از تولیدکنندگان از حمایتی که انجام شده خوب بهره نبرند، این در حالی است که در بازار کالای خارجی هنوز تقاضا دارد

کدخبر: 1077913
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۰۵ @ ۱۰:۵۱


به گزارش صاحب نیوز؛ آرام آرام به پایان  سال نزدیک می‌شویم و همانند سال‌های گذشته باید در این مقطع خرید و فروش کالاهای مصرفی مردم از جمله لوازم خانگی رونق زیادی داشته باشد اما متأسفانه کاهش سبد درآمدی مردم باعث شده است افراد کمتری  به سمت خرید لوازم خانگی برود.

شاغلان و تولیدکنندگان لوازم خانگی هم دل خوشی از بازار لوازم خانگی ندارد و همه منتظرند تا شاید سایه رکود از بازار کم شود و رونق معاملات ایجاد شود اما متأسفانه هیچ خبری از رونق معاملات نیست، نکته قابل تأمل اینجاست که در این شرایط فروشندگان و  تولیدکنندگان  می‌دانند بازار در رکود مطلق معاملاتی قرار دارد اما باز مجدد بعد از چند ماه قیمت لوازم خانگی با افزایش روبه‌رو شده است.

تولیدکنندگان لوازم خانگی ملزم شدند از اول بهمن ماه قیمت  را به‌روی محصولات خود درج کنند تا از این طریق قیمت‌گذاری در این کالا منطقی شود و مانع سردرگمی مصرف‌کنندگان و گران‌فروشی‌ها شود اما مقاومت تولیدکنندگان در اجرای این مصوبه باعث شده است هنوز این موضوع اجرایی نشود و حتی پیشنهاد درج قیمت به‌روی لوازم خانگی با تغییراتی همراه باشد.

*لوازم خانگی ایرانی را با قیمت مصوب خریداری کنید

اکبر عادل مرام  در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز؛ در خصوص وضعیت بازار لوارم خانگی و قیمت‌گذاری ها اظهار کرد: مسلما لوازم خانگی‌های تولید داخل دارای نرخ مشخصی هستند و قاعده‌اش این است که این‌ها درسامانه‌ای که مربوط به سازمان حمایت است اسناد و مدارکشان را به سازمان حمایت ارائه کنند و قیمت هایشان در سامانه برای اطلاع مردم ثبت شود.

سرپرست معاونت بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان افزود: لوازم‌خانگی های خارجی آن‌هایی که مشابه داخلی دارند تماما وارداتشان ممنوع است، یعنی اگر یخچال یا لوازمی هم موجودی است مربوط به سال‌های قبل از ممنوعیت واردات است که آن هم با کیفیت های رسمی که دارند ارائه می‌شوند، اما بخشی دیگر از لوازم خارجی موجود در بازار  ممکن است قاچاق وارد شوند که کالاهای قاچاق هم اصلا رسمی نیست که بخواهیم راجع به قیمت‌های آنها بحث و گفت و گو کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر بخشی از لوازم‌خانگی برقی بادوام همچون یخچال، یخچال فریزر، ال سی دی، لباسشویی، پوشاک، دارو و تجهیزات پزشکی مشمول اخذ و درج شناسه کالا هستند، خرید و فروش کالای مشمول درج شناسه و بدون شناسه برای فروشندگان تخلف است و در صورتی که دستگاه‌های نظارتی، بازرسان و ضابطان قانونی در سطوح عرضه، حمل‌ونقل و بازار با کالای قاچاق مواجه شوند، اعمال قانون می‌کنند.

عادل مرام متذکر شد: برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی که فروشندگان، کالا را با تضمین جعلی به فروش می‌رسانند، مقرر شد کالا‌های بادوام سرمایه‌ای ازجمله لوازم‌خانگی در سامانه جامع تضمین پشتیبانی و ثبت شود. شناسه یک کد اختصاصی برای شناسایی کالا‌ها همانند کد ملی افراد است که کالا‌ها با آن کد شناسایی می‌شود.

نوسانات اخیر در قیمت‌ها در شرایطی رخ داده که اتفاق خاصی در بازار راکد لوازم خانگی نیفتاده است زیرا بخش تقاضا همچنان قدرت خرید کافی برای خرید ندارد و افراد از تعمیر یا خرید محصولات دست دوم استقبال بیشتری می‌کنند.

*کشف و ضبط لوازم خانگی قاچاق در استان اصفهان

سرهنگ محمدرضا هاشمی فر در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز با اشاره به نظارت بر بازار لوازم خانگی اظهار کرد: در این چند روز اخیر ماموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی استان اصفهان در بازرسی از 2 واحد صنفی در شهر اصفهان 57 دستگاه لوازم خانگی خارجی قاچاق شامل یخچال، فریزر، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی کشف و توقیف کردند.

جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان افزود:  ارزش لوازم خانگی قاچاق مکشوفه بالغ بر 14 میلیون ریال است، در این خصوص پرونده تشکیل و متصدیان هر دو واحد صنفی برای انجام اقدامات قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند.

بالا رفتن تولیدات داخلی به بهانه های مختلف و از طرفی عدم ارتقا کیفیت باعث شده است که برخی از تولیدکنندگان از حمایتی که انجام شده خوب بهره نبرند، این در حالی است که در بازار کالای خارجی هنوز تقاضا دارد؛ قیمت لوازم خانگی ایرانی با توجه به برندهای معروف و کمترشناخته‌شده فرق می‌کند، از قیمت ۱۰ میلیون تومان برای یک یخچال ساده گرفته تا ۵۰ میلیون تومان، قیمت برندهای خارجی هم که سر به فلک می‌کشد،  با این حال هنوز هم برندهای خارجی بصورت مسافری یا قاچاق وارد کشور می‌شوند و با قیمت‌های بالا مشتری‌های خودشان را دارند.

مغازه‌داران حرف های زیادی  برای گفتن دارند و هیچکدام به آینده شغلی‌شان خوش‌بین نیستند و می‌گویند در بلاتکلیفی به سر میبرند، در نهایت امروز بازار لوازم خانگی  همچنان با بی‌ثباتی روبه‌رو است، قیمت‌ها به‌صورت سلیقه‌ای افزایش پیدا کرده است، امروز مصرف‌کننده متضرر اصلی بازار لوازم خانگی است چرا که به‌ناچار باید کالاهای مورد نیاز خود را با قیمتی بسیار بالا خریداری کند.

انتهای پیام/