صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » دست کریمانه و حسن خلق امام مجتبی(ع) / امام حسن مجتبی(ع) صاحب حوض کوثر است

دست کریمانه و حسن خلق امام مجتبی(ع) / امام حسن مجتبی(ع) صاحب حوض کوثر است

کارشناس مذهبی با بیان اینکه امام مجتبی(ع) در میان مردم زمان خود به سخاوتمندترین، کریم ترین، با گذشت ترین و سخی ترین انسان معروف بود گفت: دست کریمانه و حسن خلق امام حسن مجتبی(ع) توجه همه را به خود جلب کرده بود.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۶ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۹

به گزارش صاحب نیوز؛ ماه رمضان ماه خدا، ماه قرآن و ماه ولایت است؛ در این ماه «قرآن صامت» نازل و قرآن ناطق امام علی (علیه السلام) شهید و امام حسن (علیه السلام) متولد می‌شود. ماه مبارک رمضان به نیمه که می رسد زمان جشن و سرور اهل بیت(ع) به یمن قدوم مبارک کریمی از خانواده کرامت است. او که حسن و نکویی و زیبایی را از جد بزرگوارش فراگرفته است. این تقارن می‌طلبد که حداقل یکی از فضایل اخلاقی برجسته امام حسن(علیه السلام)، را بشناسیم و در زندگی خود عملی کنیم و از شفاعتشان بهرمند شویم.

* قوی ترین دستور اسلام برای جذب انسان ها

حجت الاسلام سیدهادی محمودی در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز؛ با بیان اینکه قوی ترین دستور اسلام برای جذب انسان ها، اخلاق خوب و دست کریمانه است اظهار کرد: حضرت امام حسن مجتبی(ع) در میان مردم زمان خود به سخاوتمندترین، کریم ترین، با گذشت ترین و سخی ترین انسان معروف بود و به خاطر این سخاوت و کرامت بسیار مورد توجه مردم بود زیرا وقتی انسان کریم دستانش را باز می کند و آن چیزی که دارد را با مردم تقسیم می کند به شدت مورد توجه انسان ها قرار می گیرد حتی ممکن است افراد بخیل هم دست از بخل بردارند.

کارشناس مذهبی افزود: در موضوع زکات هم قسمتی از مصارف زکات به کفاری می رسد که با گرفتن آن دلهایشان متمایل به اسلام می شود این نشان می دهد انفاق مال چه اندازه در دین اثر دارد و خداوند متعال در این زمینه تاکید می فرماید که صدقه بدهید، عطا و انفاق کنید دستتان برای بخشیدن به دیگران باز باشد حتی تشبیه کردند مقام جوانی گناهکار ولی سخاوتمند بالاتر از مقام پیری عابد ولی بخیل است.

وی با بیان اینکه مشهور است امام حسن مجتبی(ع) دو بار همه اموال و سه بار هم نیمی از اموال خود را برای رضای خدا صدقه داده و انفاق کردند خاطرنشان کرد: به خاطر دست کریمانه ای که امام حسن(ع) داشت و عطا می کرد، بسیار در دل مردم جا کرده بود به همین جهت با او دشمنی کرده و تخریب شخصیت می کردند.

* امام حسن مجتبی(ع) هم دست کریمانه و هم اخلاق بسیار مهربانی داشت

حجت الاسلام محمودی افزود: در روایات از معصومین(ع) نقل شده نیکوترین نیکویی ها اخلاق حسنه است پرسیده می شود که مگر نیکوترین اخلاق دست کریمانه نیست می فرمایند کریمانه خوب است اما هیچ گاه نمی توانید با مال خود مردم را از خود راضی نگه دارید اما با اخلاق نیکو می توانید آنها را راضی کنید چراکه انسان ها گاهی نیازمند کمک مالی دیگران می شوند و ما اگر نتوانستیم آن مقدار نیاز مالی آنها را تامین کنیم ولی با اخلاق حسنه و مهربانی می توانیم او را راضی کنیم.

* شباهت امام مجتبی(ع) به پیامبر گرامی اسلام

وی با بیان اینکه امام حسن مجتبی(ع) هم دست کریمانه داشت و هم اخلاق مهربان حسن خلق عجیب داشت افزود: در روایات است که امام حسین(ع) می فرمایند شبیه ترین مردم خَلقا و خُلقا به پیامبر اکرم(ص) علی اکبر(ع) است جالب است که بدانید همین جمله از زبان پیامبر اکرم(ع) درباره امام حسن(ع) هم روایت شده است، رسول خدا(ص)فرمودند اخلاق و سیرت حسن شبیه من است و این شباهت امام حسن(ع) به پیامبر اکرم(ص) نشان دهنده شرافت امام حسن(ع) بر حضرت علی اکبر در موضوع اخلاق و سیره و منطق است لذا امام مجتبی(ع)به دلیل شباهت عجیب به پیامبر اکرم(ص) بین مردم محبوب بود.

* امام حسن مجتبی(ع) صاحب حوض کوثر است

خطیب توانمند استان اصفهان ادامه داد: امام مجتبی(ع) زندگی سراسر معنوی و ارتباط فوق العاده ای با پروردگار داشتند و تنها امامی است که در تاریخ سیره امامان نقل شده وقتی اوقات نماز نزدیک می شد چهره مبارکشان تغییر می کرد بدنشان می لرزید علت را که می پرسیدند می فرمود موقع اذان، موقع ادای تکلیف رسیده است و امامی بود که در حین اقامه نماز به پای مبارکشان تیز زدند و متوجه نشد، همانگونه که وقتی به پای مبارک پدر بزرگوارشان امیرمومنان تیر خورده بود و از شدت درد نمی توانستند آن را خارج کنند پیامبراکرم(ص) فرمودند وقتی در حال نماز است تیر را خارج کنید او متوجه نمی شود و اینکار را انجام دادند، فرزندشان امام حسن(ع) نیز در نماز تیر زدند و متوجه نشده بود چون ارتباط خیلی عجیبی با پروردگار داشت.

وی اضافه کرد: خداوند متعال مقامات بزرگی به امام حسن(ع) عنایت کرده بود یکی از این مقامات که در حدیث کسا متجلی شده مقام صاحب حوض کوثر است که پیامبر اکرم فرمودند «و علیک السلام یا ولدی یا صاحب حوضی قد اذنت و لک» صاحب حوض یعنی اینکه هر کسی بخواهد وارد بهشت شود باید از حوض کوثر عبور و از زیر دست امام حسن مجتبی(ع) رد شود تا امام حسن او را پاک کند و دست کریمانه خودش را به سوی او دراز کند لذا ما با شفاعت عجیب امام حسن(ع) روبرو می شویم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پانزده + پانزده =