صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » راه‌اندازی مزرعه بزرگ گیاهان دارویی و نیروگاه حرارتی در موقوفات اصفهان

معاون بهره‌وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان خبر داد؛

راه‌اندازی مزرعه بزرگ گیاهان دارویی و نیروگاه حرارتی در موقوفات اصفهان

معاون بهره‌وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: راه‌اندازی مزرعه بزرگ گیاهان دارویی و نیروگاه حرارتی در موقوفات استان اصفهان برای سال 1401 در دستور کار است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۷ - یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۸

به گزارش صاحب نیوز؛  امیرحسین اسماعیلی پور با اشاره به شعار سال جاری با عنوان «سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» اظهار کرد: باید توجه داشت که اداره اوقاف در زمینه اشتغال زایی همواره فعالیت داشته است و سعی داریم در سال جاری این امر را توسعه دهیم.

وی با اشاره به همکاری با شرکت‌های دانش بنیان در سال‌های گذشته نیز ابراز داشت: رویکرد سازمان اوقاف و امور خیریه طی سال‌های اخیر حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت‌های موقوفات در این راستا بوده است که در این زمینه در استان اصفهان همکاری‌های خوبی را نیز با این شرکت‌ها و به ویژه پژوهشکده رویان داشته‌ایم.

معاون بهره‌وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه در زمینه اشتغال زایی هر پروژه عمرانی امکان ایجاد حداقل 150 فرصت شغلی را دارد، ادامه داد: 150 رشته به فعالیت های عمرانی مرتبط است و از اینحد اقل برای بازه زمانی سه ساله در هر پروژه ایجاد می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در سال جاری و با توجه به مجوزهای دریافت شده برای ایجاد مزرعه بزرگ تولید گیاهان دارویی تحقق این امر را در دستور کار داریم، افزود: برای این امر زمین 120 هکتاری در امامزاده قاسم (ع) مورچه خورت را در دستور کار داریم که می‌تواند فرصت شغلی مناسبی را حداقل برای 12 سال ایجاد کند.

اسماعیلی پور ادامه داد: در این مزرعه قرار است که انواع گیاهان دارویی کم آب بر با حداکثر نیاز به دو بار آبیاری در سال راه‌اندازی شود اما باید توجه داشت که این مزرعه زمینه اشتغال 80 تا 100 نفر را فراهم خواهد کرد.

وی زمان بازدهی سرمایه‌گذاری در پروژه کشت گیاهان دارویی را حداکثر پنج سال اعلام کرد و گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته زمان پیش بینی شده برای پایان بهره برداری گیاهان دارویی در هر دوره 12 سال است و از این رو دو برابر و نیم سوددهی سرمایه‌گذاری در این پروژه پیش بینی شده است.

معاون بهره‌وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تصریح کرد: دریافت مجوز برای کشت زرشک پفکی در 20 هکتار از این زمین نیز در دستور کار است که در صورت تحقق اشتغال پایدارتری را ایجاد خواهیم کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه توسعه نیروگاه‌های تولید انرژی در دستور کار سازمان اوقاف است، افزود: در کنار راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی، نیروگاه‌های حرارتی را نیز در دستور کار داریم که در صورت تحقق تولید برق افزایش چشمگیری را خواهد داشت.

اسماعیلی پور تاکید کرد: برای تحقق این امر استفاده از شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار است و با سرمایه‌گذاری حداکثر 16 میلیون تومانی می‌توان نیروگاه یک مگاواتی 24 ساعته را در امامزادگان استان اصفهان راه‌اندازی کرد.

وی افزود: همچنین باید توجه داشت که نیروگاه‌های حرارتی حداکثر در 24 ساعت هفت الی هشت ساعت امکانتولید انرژی دارند و این در حالی است که در نیروگاه‌های حرارتی امکان تولید برق به صورت 24 ساعته وجود دارد.
معاون بهره‌وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه زمین مورد نیاز برای اجرای طرح نیروگاه‌های حرارتی نیز کم است، افزود: برای راه‌اندازی نیروگاه یک مگاواتی خورشیدی به دو هکتار زمین نیاز است و این در حالی است که می‌توان نیروگاه حرارتی یک مگاواتی را در زمین 500 متری بهره برداری کرد.

وی تصریح کرد: اگر نیروگاه‌های حرارتی در کنار امامزادگان و یا گلخانه‌ها راه‌اندازی شود می‌تواند نسبت به تامین انرژی حرارتی این اماکن نیز تاثیرگذار باشد.
اسماعیلی پور در ادامه با اشاره به دریافت مجوز بهره برداری از موقوفه باغ مهدی خان از سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: در این زمینه مطالعات مورد نیاز برای راه‌اندازی واحدهای مسکونی، تجاری و اداری در هشت سقف دریافت شده و درصدد دریافت پروانه ساخت برای آغاز عملیات هستیم.

وی همچنین به پیگیری راه‌اندازی مجموعه تجاری 20 هزار متر مربعی در کاشان نیز اشاره کرد و گفت: چنانچه این پروژه به انجام برسد در کشور کم نظیر خواهد بود.

معاون بهره‌وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در خصوص بهره برداری از کاوانسراهای موقوفه نیز ابراز داشت: تفاهم‌نامه بازسازی و بهره برداری از  کاروانسرای گبرآباد کاشان امضا شده و انعقاد تفاهم نامه برای دو کاروانسرای ظفرقند و نیستان هم در دستور کار است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفت − 1 =