صفحه اصلی » سیاسی » آلاچیق هایی که به غرفه های نمایش خودباوری و ایمان به توان داخلی تبدیل شدند

آلاچیق هایی که به غرفه های نمایش خودباوری و ایمان به توان داخلی تبدیل شدند

اردوگاه شهید بهشتی اصفهان همزمان با دهه ارتش، میزبان نمایشگاهی از تجهیزات نظامی و نمایش باورمندی به توان داخلی بود که با وجود سختی های حضور در ماه مبارک با استقبال خوب مردمی هم همراه بود.

تاریخ انتشار: ۱۳:۲۸ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۹

به گزارش صاحب نیوز؛ تجربه نشان داده که در سال‌های اخیر دشمن سعی داشته است که برای براندازی کشورمان ، قدرت نظامی ما را تضعیف و با خلع سلاح بر ایران سلطه پیدا کند، ولی جمهوری اسلامی ایران با رهنمودهای مقام معظم رهبری که فرمودند: »آمادگی شما ابزار قدرت شماست و دشمن را به عقب نشینی وادار می کند» و همچنین تلاش سربازان نظام، تجهیزات و سلاح های نظامی بروز شد و همین توانمندی و اقتدار نظامی باعث شد که ایران در سطح خاورمیانه و حتی کشور حرفی برا گفتن داشته باشد.

امروز دنیا، دنیایی است که از راه دور هم می توان جنگید وبهترین راه حفظ امنیت و اقتدار کشورمان استفاده از سلاح ها و تجهیزات بروز و پیشرفته است زیرا که دشمن هیچگاه بر سلاح های قدیمی خود تکیه ندارد و همواره در حال بروز رسانی است. برای درک کردن این موضوع به آیه ۶۰ سوره انفال مراجعه می کنیم که خداوند فرموده است: برای آمادگی مقابل دشمن هر چه می توانید از نیرو و اسبان سواری فراهم کنید یعنی نیروی تازه نفس و اسبان سواری تندرو در ادامه خداوند امر می‌کند که از همه توان و نیروی خود برای مقابله با دشمنان استفاده و توان نظامی و دفاعی خود را تقویت کنید؛ حتی در زمان پیامبر اکرم (س) وقتی خبر رسید که در کشور یمن سلاح های جدیدی ساخته شده است سریعا دستور می‌دهند برخی اصحاب به آنجا بروند روش ساخت را فراگیرند و حتی سعی کنند سلاح هایی بهتر از آنان تولید کنند‌.

برگزاری نمایشگاه‌های تجهیزات و سلاح های نظامی علاوه بر آشنایی بیشتر مردم، بیانگر میزان توانمندی سربازان نظام در بروزرسانی و خودکفایی در ساخت سلاح و تجهیزات نظامی در کشور است. از این رو تصمیم گرفتیم که از نمایشگاه توانمندی های نظامی که به همت مرکز بهینه سازی و نوسازی نزاجا در اردوگاه شهید بهشتی شهر ابریشم برگزار شده است بازدید کنیم.

دو طرف ورودی نمایشگاه از ماشین های نظامی نظیر خودروهای اورال کاتیوشا، اورال باری، نفر بر دوزیست (آبی و خاکی) بی تی آر،کرایس، کاماز، نفربرها و تعدادی ضد هوایی استفاده شده بود که در همان لحظه اول باعث ایجاد انگیزه و نشاط بازدید کننده می شود و به قول معروف در ذهن تداعی خواهد شد که این نمایشگاه ارزش دیدن را دارد.

کم کم وارد فضای اصلی می شویم که با استفاده از تمثال سردار شهید محمد دهخدا و شهدای خط شکن شهر ابریشم، معنویت خاصی را که متناسب با محیط نمایشگاه و ماه مبارک رمضان هست را در وجود مخاطب ایجاد می‌کند.

در ادامه آلاچیق هایی را می‌بینیم که الان هر کدام به غرفه های نظامی زیبا تبدیل شده است، غرفه هایی که هر کدام به یکی از توانمندی های ارتش جمهوری اسلامی اشاره دارد. اولین آلاچیق به معرفی خودروهای سبک، سنگین ‌و مهندسی ساخت می پردازد که توسط کارشناس به خوبی برای مدعوین شرح داده می شود و همچنین غرفه های بعدی که هر کدام جداگانه به معرفی سرداران و شهدای ارتش جمهوری اسلامی، دوربین های مختصات یاب، بالگردهای نظامی، تجهیزات سامانه های موشکی، معرفی کتاب هایی( با محتوای نظامی، حماسی و سبک زندگی)، همچنین غرفه هایی که تصاویر یادگاری شهدای ارتش در میدان جنگ، تجهیزات نظامی که به همت متخصصان ایرانی در مرکز تحقیقات منطقه پدافند هوایی مرکزی اصفهان ساخته شده است. ‌

حین بازدید از نمایشگاه صحنه ای زیبا توجه  را جلب می کند، سربازی که با حوصله نحوه کار با دوربین های مختصات یاب را برای مدعوین شرح می داد که در همان لحظه کودکی وارد شد و سرباز با زبان کودکانه ای شروع کرد که به او بگوید این دستگاه چیست؟ و چکار می کند.

غرفه بعدی ویژه تجهیزاتی است که در برخورد اولیه برای شناسایی دشمن استفاده می شود؛ بعد از بازدید و توضیح دستاوردها، سرباز دفتر دلنوشته ای که خودش آماده کرده بود را آورد و گفت : هر چه دوست دارید برایمان بنویسید. در مسیر به مرد میانسالی برخورد کردم که خیلی با دقت به یک بالگرد نگاه می کرد دل به دریا زده و علت را جویا می شویم که می گوید برای یادآوری خاطرات روزهای دفاع مقدس، دورانی که به سختی چنین تجهیزاتی در اختیار رزمندگان قرار می گرفت ولی امروز بحمدلله از این حیث نگرانی نخواهیم داشت‌ . آن طرف تر عده ای از جوانان و نوجوانان مشغول بازی دارت بودندو برخی در حاشیه ای دیگر سوار بر ضدهوایی ها و نگاه کردن در دوربین های مختصات یاب و …. مشغول بودند و کارشناس ویژگی هر کدام را به خوبی شرح می داد.

در بین مسیر غرفه های صنایع دستی، اقتصاد مقاومتی، میزهای شبکه بهداشت و همچنین غرفه معاونت اجتماعی نیرو انتظامی شهرستان که بروشورهایی را در خصوص فضای مجازی و آسیب های اجتماعی توزیع می کردند و افراد توسط مشاور راهنمایی می شدند، به چشم می خورد.

کم کم به انتهای نمایشگاه نزدیک می شدیم که صدای گریه کودکی که خطاب به والدینش میگفت شما بروید من نمی آیم، اینجا را بیشتر از خانه و اسباب بازی هایم دوست دارم توجه را جلب می کند و در لحظه خروج از نمایشگاه صحبت های آقایی شنیده می شود که می گوید جای رزم شبانه و مانورهای مختلف در نمایشگاه خالیست و ای کاش با ریشه کن شدن کرونا اینگونه نمایشگاه‌ها با وسعت بیشتر در آینده رونق بگیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه × 4 =