صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » استمرار نزول قرآن در شب های قدر/ اثبات حیات امام زمان(عج) بر مخالفان با استناد به آیات شب قدر

استمرار نزول قرآن در شب های قدر/ اثبات حیات امام زمان(عج) بر مخالفان با استناد به آیات شب قدر

نازل شدن قرآن کریم هر ساله در شب قدر رخ می‌دهد و هر سال در این شب کلام الله مجید بر برترین انسان روی زمین که همانا حجت خدا بر روی زمین است نازل می‌شود که در عصر ما این فردی کسی جز حضرت صاحب الزمان -عجّل الله تعالی فرجه- نیست.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۵ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ اهمیتی که در احادیث و راوایات به ماه رجب و پس از آن به ماه شعبان داده شده است این احساس را برمی‌انگیزد که گویی این دو ماه مقدمه آماده سازی انسان برای ورود به ماه مبارک رمضان، این ماه خودسازی است؛ ماهی که به اذعان بسیاری از مردم، سدی است در برابر انسان‌هایی که در طول سال به سراشیبی دوری از خدا و گناه می‌افتند.

در این ماه کریم با این عظمت و اهمیتی که در احکام شرعی و سخن بزرگان دین آمده است، شب قدر قرار دارد که این شب به تنهایی از هزار ماه برتر است.

ماجرای ضربت خوردن و شهادت حضرت علی -علیه السّلام- در این شب‌ها رخ داده است و بسیاری از مردم گمان می کنند ویژگی خاص شب قدر که آن را بالاتر از هزار شب کرده است همین مسأله است اما این گونه نیست.

نزول قرآن در شب قدر سبب شده است که این شب از هزار ماه برتر شود.: «انا انزلناه فی لیلة القدر   لیلة القدر خیر من الف شهر: ما آن را در شب قدر نازل کردیم   شب قدر برتر از هزار ماه است.»

آن چه معمولاً در باب اهمیت شب قدر یاد می‌شود آن است که در این شب قرآن کریم بر پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد -صلّی الله علیه- نازل شده است اما حجت الاسلام اسماعیل شامحمدی، امام جمعه فریدونشهر و کارشناس مذهبی، در این رابطه در گفتگو با صاحب نیوز موضوع نغز دیگری را بیان کرد.

وی اظهار کرد در ادامه این آیات در سوره قدر آمده است «تنزل الملائکه و الروح  فیها باذن ربهم من کل امر: ملائکه و روح در این شب نازل می‌شوند  در آن به اذن پروردگارشان از همه جا».

این کارشناس مذهبی عنوان کرد: فعل این عبارت مضارع بوده و نشان از استمرار نزول قرآن در شب قدر دارد. وی افزود: این موضوع نشان می‌دهد نازل شدن قرآن کریم هر ساله در شب قدر رخ می‌دهد و هر سال در این شب کلام الله مجید بر برترین انسان روی زمین که همانا حجت خدا بر روی زمین است نازل می‌شود که در عصر ما این فردی کسی جز حضرت صاحب الزمان -عجّل الله تعالی فرجه- نیست.

امام جمعه فریدونشهر با بیان این که این مسأله مورد توافق بسیاری از علمای آگاه شیعه و سنی است، از آن به عنوان یکی از استدلال‌های شیعه برای اثبات زنده بودن امام زمان نزد اهل سنت دانست.

حجت الاسلام شامحمدی تأکید کرد: احادیثی نظیر حدیث مشهور ثقلین نیز بر این نکته صحه می‌گذراند آن جا که رسول الله می‌فرمایند من بین شما دو چیز گرانبها را به یادگار می‌گذارم کتاب خدا و اهل بیت را که هیچ گاه از هم جدایی پذیر نیستند.

وی تصریح کرد: مطابق این حدیث همان طور که ماه رمضان و شب قدر، ماه قرآن و شب قرآن است، این ماه مبارک و این شب عزیز ماه امام زمان و شب ویژه امام زمان نیز هست.

امام جمعه فریدونشهر افزود: اگر نگاهی نیز به دعای وخصوص این ماه یعنی دعای «اللهم ادخل علی اهل القبور السرور اللهم …» بکنیم می‌بینیم این دعا منطبق با زمان ظهور است و زمانی محقق می‌شود که ظهور رخ داده و حکومت جهانی حضرت مهدی -عجّل الله تعالی فرجه الشریف- برقرار شده باشد.

این نگاه به شب قدر که انسان بداند قرار است همچون امشبی که شب قدر است بار دیگر قرآن کریم این معجزه جاودان خاتم النبیین در روی زمین نازل شود، سبب قدر دانستن بیشتر این شب می‌شود.

نزول قرآن بر امام زمان در شب قدر سه کلید واژه قرآن، امام زمان و قدر را در بردارد که شمه ای از اهمیت این شب را نشان می دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

11 + 11 =