صفحه اصلی » استان اصفهان » گندم کشاورزان شرق خوراک دام شد!

گندم کشاورزان شرق خوراک دام شد!

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان: اکنون بخشی از اراضی زیر کشت گندم در شرق اصفهان به دلیل نرسیدن آب به آنها از بین رفته است و خوراک دام و گوسفند شده است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۱ - یکشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان گفت: از زمانی که آب زاینده‌رود در نوبت سوم برای کشاورزان باز شد، دو تا سه روز آب در دریچه‌های آبیاری کشاورزان به دلیل کمبود آب قابل توزیع نبود و حجم آب بسیار پایین بود.

حسین محمدرضایی افزود: اگرچه به مرور این شرایط بهتر شد، اما متاسفانه در انتهای شبکه‌ها و کانال‌های آبیاری کشاورزان با کمبود آب روبرو شده‌اند.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان با اشاره به بازدید فرماندار اصفهان و برخی مسئولان آب منطقه‌ای و میرآب زاینده رود از شرق اصفهان گفت: در این بازدید مشخص شد بخشی از اراضی کشاورزی زیر کشت گندم در شرق اصفهان تشنه و هنوز آبی به آنها نرسیده است.

وی افزود: اگر جریان زاینده‌رود حداقل دو روز دیگر ادامه یابد و حداقل تا هفتم اردیبهشت آب از سد جاری باشد، اندکی جبران حجم پایین جریان آب در این نوبت را می‌کند.

محمدرضایی با تاکید بر اینکه خواسته کشاورزان تداوم جریان زاینده‌رود است، گفت: به دلیل تصمیم وزارت نیرو امکان چنین کاری وجود ندارد و قرار است در سه نوبت آب به مدت ده روز برای کشت کشاورزان شرق اصفهان از سد زاینده‌رود باز شود و در این فاصله جریان آب به مدت هفت روز در دریچه‌های آبیاری کشاورزان نباشد.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان افزود: طبق توافق صنف کشاورزان، آب منطقه ای، جهادکشاورزی و استانداری اصفهان قرار است هفت روز بعداز قطع آب، دوباره آب در دریچه‌های کشاورزان جاری شود.

وی درباره برداشت آب زاینده‌رود در بالادست، گفت: به گفته مسئولان آب منطقه‌ای اصفهان، احتمالاً دریافت حقابه کشاورزان غرب اصفهان اکنون به پایان رسیده باشد و اکنون با کاهش دبی از سد زاینده‌رود در این مدت رودخانه برای کشاورزان شرق اصفهان جریان دارد.

محمدرضایی از مدیریت آب استان خواست جریان زاینده‌رود حداقل تا دو روز بعد از پنجم اردیبهشت‌ماه برای جبران کمبود آب در چند روز اول دوره ادامه یابد.

انتهای پیام/ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 × سه =