صاحب نیوز

طبس 8

طوفان طبس و شکست عملیاتی که قرار بود برای آمریکا آبرو بخرد

آمریکا با عملیات «پنجه عقاب» به دنبال کسب آبروی از دست رفته خود در رابطه با مسأله ایران بود اما شن‌های طبس مأمور خدا شدند تا بار دیگر این کشور را به رسوایی بکشند.

کدخبر: 1088077
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۲/۰۶ @ ۱۰:۴۶


به گزارش صاحب نیوز؛ چهارم اردیبهشت سالروز یک اتفاق بزرگ در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است. واقعه طوفان شن و شکست عملیات ویژه آمریکا در صحرای طبس. عملیاتی که قرار بود جایگاه از دست رفته آمریکا را ترمیم کند اما به مدد الهی به رسوایی بیشتر این کشور تبدیل شد.

*اخراج آمریکا از ایران

سال‌ها طول کشید تا مطالعات و تحقیقات آمریکا برای یافتن راه نفوذ به ایران به گزینه‌هایی منتج شد و سرانجام توانست با چندین سال تربیت غیرملموس شخصیت‌هایی نظیر محمدرضا پهلوی و سایر عوامل خود در مدارس اروپایی، زمینه نفوذ به ایران را با طرح ریزی یک کودتا در 28 مرداد 1332 انجام دهد.

بعدها مشخص شد این تلاش و تقلای آمریکا برای ورود به ایران سرمایه گذاری سودآوری بود چرا که بعدها سرمایه‌های عظیم این کشور را در اختیار گرفت و یک روز با قراردادهای نفتی استعمارگرایانه، یک روز با قراردادهای سنگین خرید اسلحه و روزی دیگر بدون قرار گرفتن ذیل هر گونه قراردادی کشور ما را مورد چپاول و غارت قرار داد و این روند تا 25 سال ادامه پیدا کرد.

اما یکشنبه 11 فوریه 1979 مطابق با 22 بهمن 1357 روز خوبی برای ایالات متحده نبود و با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در این روز، منافع عظیم ایالات متحده در ایران به خطر افتاد و از بین رفت و دستش از منابع عظیم مالی و استراتژیک کشورمان کوتاه شد.

زیان عظیم آمریکا از پیروزی انقلاب اسلامی این کشور را مجاب کرد که تلاش خود را برای به زمین زدن انقلاب ما به کار ببندد. لذا یک روز منافقین را علیه انقلاب شوراند و روزی دیگر فتنه اقوام را به راه انداخت و همین طور هر روز علیه انقلاب فتنه‌ای جدید رقم می‌زد تا این که دانشجویان موسوم به پیرو خط امام در اقدامی انقلابی که بعدها امام خمینی -رحمة الله علیه- آن را انقلاب دوم نامید، با هجوم به سفارت آمریکا در تهران و اشغال این لانه جاسوسی، مرکز مدیریت این فتنه‌ها در کشور را خاموش کردند.

*اهمیت تسخیر لانه جاسوسی

بعد از این تسخیر بود که اسناد به دست آمده نشان داد چگونه آمریکا از طریق عوامل نفوذی خود درکشور ما اقدام به فتنه گری علیه ایران می‌کرد و 12 جلد کتب منتشر شده از اسناد لانه جاسوسی که بعضاً کاغذهای خوردشده‌ای هستند که توسط دانشجویان بهم چسبیده و به دست آمده‌اند گواه بر این مطلب شد.

اما این اقدام انقلابی، آمریکای عصبانی از قطع شدن منافعش با وقوع انقلاب اسلامی را بهم ریخت و ضمن افشای چهره واقعی این شیطان بزرگ، سبب وارد آمدن فشارهای داخلی زیادی به دولت وقت شد.

علاوه بر این در سطح بین المللی نیز سبب تضعیف چهره این ابرقدرت جهان شد وقتی دولت‌ها و مردم جهان دیدند که چگونه آمریکا نتوانست متعهدترین حاکم به منافع این کشور را حفظ کند، نتوانست اهداف شوم خود در ایران را پنهان نگه دارد و حتی نتوانست از سقوط سفارت خود در ایران جلوگیری کند.

همه این عوامل سبب شد تا ایالات متحده در صدد یک اقدام نظامی بر علیه کشور ما برآید و عملیاتی را برای آزادسازی کارکنان گروگان گرفته شده لانه جاسوسی خود در ایران و حمله به برخی اماکن حیاتی کشور ما را طرح ریزی کند.

*خباثت دیگر آمریکا با اقدام و تجاوز نظامی علیه ایران

4 اردیبهشت 1359 شش فروند هواپیمای نظامی C130 و هشت فروند بالگرد با حدود 100 نیروی ویژه دلتا فورس ایالات متحده آمریکا بعد از ماه‌ها تمرین طی عملیاتی با نام «پنجه عقاب» وارد ایران شدند و شبانه در فرودگاه متروکه‌ای در صحرای طبس به زمین نشستند تا با برآمدن آفتاب خود را به تهران رسانده و ضمن آزادسازی کارکنان خود، نقاطی همچون بیت امام را مورد حمله هوایی قرار دهند.

اما همان شب وزش طوفان شن موجب برخورد پرنده‌های آمریکایی با یکدیگر و وقوع حادثه‌ای بزرگ شد که همه برنامه‌های دشمن را بهم زده و این عملیات را ناموفق و ناکام کرد تا جایی که دشمن تنها توانست نیروهای باقی مانده خود را برداشته و فرار را بر قرار ترجیح دهد.

واقعه طوفان طبس به کشته شدن ده‌ها تن از نیروهایی آمریکایی منجر شد هر چند آمریکا که بعد از این ناکامی دیگر آبرویی برای خود نگذاشته بود، به منظور کاهش فشارها اعلام کرد تنها هشت نظامی خود را در این حادثه از دست داده است.

*امداد الهی در طوفان طبس

رهبر کبیر انقلاب پس از این حادثه سخنانی بیان کرد که مورد توجه جهان قرار گرفت. آن گاه که امام خمینی -رحمة الله علیه- در این باره فرمودند «این مانور احمقانه به امر خدای قدر شکست خورد» و «آیا جز این بود که یک دست غیبی در کار است؟ چه کسی هلی کوپترهای آقای کارتر را ساقط کرد؟ ما ساقط کردیم؟ شن‌ها ساقط کردند. شن‌ها مأمور خدا بودند، باد مأمور خداست»

این سخنان حضرت امام ریشه‌ای دینی و قرآنی داشت و وعده خداوند در قرآن کریم است که می‌فرماید خدا را یاری کنید تا خدا هم شما را یاری کند. مطابق آموزه‌های اسلامی آنگاه که تلاشی در مسیر خداوند صورت می‌گیرد آن جا که دیگر خارج از احاطه انسان باشد خود خداوند توفیق را برای انسان حاصل می‌کند و او را یاری می‌کند.

امام خامنه‌ای نیز در مورد واقعه طبس فرمودند «یکی از رئیس جمهورهای امریكا، به داخل این كشور هلی‌كوپتر فرستاد و سر و كارش با توفان طبس، یعنی جنودِ غیبیِ الهی افتاد.»

انقلاب اسلامی ایران که تجلی و نمود امداد الهی بود و این تنها دست یاری خداوند بود که مردمی که علیه طاغوت با دست خالی قیام کرده بودند را به پیروزی رساند، این بار نیز مورد لطف خداوند قرار گرفت و بر اساس همان قرارداد قرآنی بار دیگر یاری پروردگار قادر متعال را دید.

هیچ کس خبر نداشت در صحرای طبس چه خبر بوده و چه خطری علیه انقلاب در حال شکل گرفتن است اما خداوندی که بر همه چیز عالم و آگاه است، آن را دید و چون مردم ایران را در مسیر یاری دین خود یافت، آن خطر را از سر کشور دفع کرد.

انتهای پیام/