صفحه اصلی » اقتصادی » صادرات ٢٨ میلیون کیلوگرم فرآورده خام دامی به ارزش ٣٠ میلیون دلار در سال گذشته

صادرات ٢٨ میلیون کیلوگرم فرآورده خام دامی به ارزش ٣٠ میلیون دلار در سال گذشته

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: در سال ١۴٠٠ با نظارت های شبانه روزی کارشناسان دامپزشکی استان در بخش دولتی و خصوصی بیش از ٢٨ میلیون کیلوگرم فرآورده خام دامی به ارزش ٣٠ میلیون دلار به اقصی نقاط جهان  صادر و برای صادرات این میزان فرآورده، بیش از یک هزار و ۶٣٨ فقره گواهی بین المللی توسط اداره کل دامپزشکی استان اصفهان صادر شده است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۷ - چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۷

علیرضا ادیبان در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: با عنایت به نامگذاری سال 1400 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها، همچون گذشته مجموعه اقدامات ارزشمندی از سوی دامپزشکی استان اصفهان در زمینه ارتقاء سطح ایمنی غذایی، تولید بهداشتی و پایدار و همچنین تسهیل روند صادرات براساس ضوابط بهداشتی دامپزشکی انجام و در نتیجه شاهد ادامه صادرات فرآورده های دامی بوده ایم.

*صادرات فرآورده های غیر نفتی شاهرگ تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به این موضوع که صادرات فرآورده های غیر نفتی شاهرگ تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است، افزود: در سال ١۴٠٠ با نظارت های شبانه روزی کارشناسان دامپزشکی استان در بخش دولتی و خصوصی بیش از ٢٨ میلیون کیلوگرم فرآورده خام دامی به ارزش ٣٠ میلیون دلار به اقصی نقاط جهان  صادر و برای صادرات این میزان فرآورده، بیش از یک هزار و ۶٣٨ فقره گواهی بین المللی توسط اداره کل دامپزشکی استان اصفهان صادر شده است.

ادیبان با اشاره به اینکه براساس قوانین بین الملل، صادرات دام و فرآورده های دامی فقط با اخذ گواهی از سازمان دامپزشکی کشور و ادارات کل دامپزشکی استان ها قابل انجام است، خاطرنشان کرد: گواهی های بین المللی دامپزشکی برای خروج فرآورده از مرز صادر می شود که نشان دهنده تأیید دامپزشکی است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان بیان کرد: پنجه و پای مرغ، عسل، تخم مرغ، پنیر، شیرخشک، خامه پاستوریزه، خامه استریل، پر شترمرغ، روغن های صنعتی طیور، پودر ماهی و پودر گوشت بیشترین حجم صادرات را در استان اصفهان به خود اختصاص داده است.

*کشورهای هدف صادراتی فرآورده های خام دامی استان اصفهان

وی افزود: هنگ کنگ، ویتنام، تایلند، غنا، عراق، قطر، افغانستان سوریه، گرجستان، پاکستان، مالزی، عمان، کنیا، ترکمنستان، ارمنستان، روسیه، استرالیا و ترکیه مهم ترین کشورهایی هستند که هدف صادراتی فرآورده های خام دامی استان بودند.

علیرضا ادیبان اذعان کرد: بیشترین صادرات ها مربوط به پنجه و پای مرغ به هنگ کنگ و ویتنام و تایلند و غنا، تخم مرغ به عراق و قطر و افغانستان، پودر آب پنیر به ارمنستان و پاکستان و سوریه، پودر گوشت به ترکیه و بنگلادش و امارات، حجم شیرخشک صادراتی بسیار بالا و بیشتر به گرجستان، پاکستان و ترکمنستان و سوریه و ارمنستان بوده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: شیر تغلیظ شده به گرجستان و آذربایجان، عسل به کویت، بحرین، مالزی، یونان، رومانی، پاکستان، عمان، قطر، امارات و کنیا، پودر ماهی به ترکیه و همچنین پنیر به روسیه و آذربایجان و ارمنستان و استرالیا صادر می شود.

*مقدار خامه ای که سال گذشته صادر شد قابل توجه است

ادیبان با اشاره به اینکه مقدار خامه ای که سال گذشته صادر شد قابل توجه و بیشتر به کشورهای ارمنستان، گرجستان، روسیه و قزاقستان صادر شد، بیان کرد: خوشبختانه فرآیندهای نظارتی به اندازه ای خوب بوده که حتی یک محموله برگشتی از لحاظ بهداشتی از هیچ کشوری برگشت نخورده است و این یکی از افتخارات اداره کل دامپزشکی استان است.

وی افزود: متاسفانه با تحریم های ظالمانه کشورهای استکبار جهانی، صادرکنندگان کشورمان با مشکلات اقتصادی متعددی روبرو هستند و اگر این مشکلات رفع شود ظرفیت صادرات استان خیلی بیشتر از این آمارها است به طوری که استان بتواند نقش قابل توجهی در صادرات این محصولات داشته باشد.

به گفته این مقام مسئول، محصولات لبنی به کشورهای در حوزه اوراسیا در حال صادر شدن است و روند تسخیر شده ای دارد، برنامه ریزی ما در امسال این است که کارخانه های لبنی و تعداد گاوداری هایی که شیر مخصوص صادرات را تأمین می کنند، ممیزی هایشان را بیشتر کنیم و تعدادش را افزایش دهیم و این موضوع موجب شده ما برنامه ریزی مدونی را تدارک ببینیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

18 − 10 =