صاحب نیوز

7830468_597

ایمنی کودکان استان در برابر سرخک؛ سالک در اصفهان از مردادماه خودنمایی می کند

مدیر مرکز بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان گفت:کودکان ایرانی ایمنی خوبی در برابر سرخک دارند و برای تأمین واکسن سرخک مشکلی نداریم و در استان واکسن مورد نیاز موجود است. اما سالک در استان اصفهان از نیمه مرداد هرسال خودنمایی می‌کند.

کدخبر: 1088306
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۲/۰۸ @ ۰۹:۳۳


به گزارش صاحب نیوز؛ رضا فدایی با اشاره به آخرین وضعیت شیوع سرخک در استان اصفهان اظهار کرد: تاکنون موردی از ابتلا به این بیماری در استان گزارش نشده است، با پوشش بالای واکسیناسیون، کودکان ایرانی ایمنی خوبی در برابر سرخک دارند و برای تأمین واکسن سرخک مشکلی نداریم و در استان واکسن مورد نیاز موجود است.

مدیر مرکز بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان افزود: باتوجه به اینکه در سال جاری موردی از این بیماری پیدا نکرده‌ایم، تنها از خانواده‌ها درخواست داریم که اگر کودکی در سنین 12 تا 18 ماهگی دارند که واکسیناسیون خود را تکمیل نکرده است هرچه زودتر به نزدیکترین مرکز بهداشت محل سکونت خود مراجعه کرده و در این زمینه اقدام کنند.

وی بیان کرد: این واکسن ایمنی کامل را از کودکی تا بزرگسالی در برابر سرخک ایجاد می‌کند، اما ممکن است در سنین بالاتر ایمنی ضعیف شود اما هیچ وقت از بین نخواهد رفت. در حال حاضر میزان واکسن سرخک در کشور در حد مطلوب است و در این زمینه نگرانی وجود ندارد.

فدایی اذعان داشت: این بیماری مرزسنی و اشخاص ویژه‌ای نمی‌شناسد، باید بدانیم و آگاه باشیم که بیماری‌های عفونی در اقصی نقاط جهان وجود دارد و همراه باید مراقبت لازم در این زمینه انجام شود.

وی توضیح داد: برای واکسن اتباع خارجه نیز تیم‌های سیار این مرکز به صورت ضربتی با مراجعه به محل اشتغال و زندگی آنها، تاکنون ۵ هزار نفر از افراد ۹ ماه تا ۳۰ سال برابر این بیماری واکسینه شده اند.

مدیر مرکز بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان تاکید کرد: سرخک یکی از بیماری‌های ویروسی است که کودکان به ویژه کودکان زیر ۵ سال به دلیل اینکه سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند به شدت تحت تأثیر این ویروس قرار می‌گیرند.علت اصلی هشدار وزارت بهداشت نیز ورود مهاجران زیاد از این دو کشور بوده که امکان ابتلا و انتقال بیماری را افزایش می‌دهند.

وی در خصوص بیماری سالک هم متذکر شد: این بیماری بیشتر در شهرستان‌های اصفهان، شاهین شهر، برخوار، نطنز و اردستان مشاهده می‌شود. سالک در استان اصفهان از نیمه مرداد هرسال خودنمایی می‌کند، سالانه ۳ هزار مبتلا به سالک در استان شناسایی می‌شوند و برای دارو‌های این بیماری نیز مشکلی نداریم و به اندازه نیاز دارو از وزارت بهداشت دریافت شده است.

انتهای پیام/