صفحه اصلی » اقتصادی » گپ و گفت خواندنی با تولیدکننده صنایع دستی در اصفهان

گپ و گفت خواندنی با تولیدکننده صنایع دستی در اصفهان

تولید کننده کیف در میدان امام اصفهان گفت: جالب است که کیف های صنعتی با چند برابر این قیمت در پاساژ ها و سیتی سنترها خریداری می شود ولی برای کیف صنایع دستی که دست دوز است، بهترین چرم موجود در بازار کشور و با کیفیت ترین گلدوزی روی آن انجام شده، زحمت کار دست، تنوع در طرح و رنگبندی متفاوت دارد، بهترین نخ برای دوخت استفاده می شود تا موقع شستشو رنگ ندهد، دست و دلشان به خرید نمی رود.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۹ - یکشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۱

ندا مجاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: طبق ایده خودم و بدون کپی کردن نمد، چرم و گلدوزی روی کیف را تلفیق کرده و یک نمونه کار جدید و به سبک روز را وارد بازار صنایع دستی کردم و هر چند وقت یکبار طرح کیف ها و گلدوزی ها را به روز می کنم.

تولید کننده کیف چرم عنوان کرد: حدود ۶ سال است در زمینه تولید کیف چرم به سبک خودم فعالیت دارم، در حال حاضر ٣۵ نفر نیروی خانم در کار تولید این کیف ها فعالیت دارند و کار را در منزل خودشان انجام می دهند در کارگاه فقط یک خیاط مستقر است که دوخت کیف ها را انجام می دهد.

مجاهدی بیان کرد: با توجه به اینکه کالایی که تولید می کنم مصرفی است، با قیمت کاملا مناسب و حتی کمتر از کیف های صنعتی در بازار عرضه می کنم، رنگبندی متنوع دارد، طبق مد روز و طرح های سنتی مختلف و حتی ابعاد گوناگون است، راضی هستم ولی فروشی که قابل انتظار باشد را ندارم.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه گردشگر در این منطقه رفت و آمد دارد و در تعطیلات عید گردشگران قابل توجهی وارد اصفهان شدند، بازدید زیادی از میدان امام و فروشگاه های صنایع دستی انجام شد، بازار صرفا نسبت به سه سال گذشته بهتر بود اما در مقابل این حجم از مسافران، فروش قابل توجه نبود.

ندا مجاهدی اذعان کرد: حدود ۴ سال پیش نسبت به تعداد گردشگری که وارد شهر می شد فروش قابل انتظارمان را داشتیم ولی اخیرا با افزایش قیمتی که در زمینه فروش کیف های صنعتی است و همچنان فروش دارند، با این حال ما با کمترین سود ممکن کیف هایمان را قیمت می زنیم ولی نوبت به خرید کالا از صنایع دستی که می رسد قیمت ما را گران تلقی کرده و از خرید صرف نظر می کنند.

تولید کننده کیف تصریح کرد: جالب است که کیف های صنعتی با چند برابر این قیمت در پاساژ ها و سیتی سنترها خریداری می شود ولی برای کیف صنایع دستی که دست دوز است، نمد، بهترین چرم موجود در بازار کشور و با کیفیت ترین گلدوزی روی آن انجام شده، زحمت کار دست، تنوع در طرح و رنگبندی متفاوت دارد، بهترین نخ برای دوخت استفاده می شود که قیمت هر دوک ٢۵٠ هزار تومان است و این نخ تنها حدود ده کیف را ساپورت می کند تا موقع شستشو رنگ ندهد و قیمتش نزدیک به ٢٠٠ هزار تومان است، دست و دلشان به خرید نمی رود.

مجاهدی ادامه داد: متاسفانه فرهنگ سازی در زمینه ارزش قائل شدن برای صنایع دستی شهر و حتی کشورمان انجام نشده است و به همین جهت وضعیت بازار صنایع دستی نیز به این روز افتاده است، درست است که توان خرید مردم نسبت به گذشته پایین آمده ولی مشکل از فرهنگ و ارزش قائل شدن برای هنر و هنرمند است.

وی خاطرنشان کرد: من حدود ٣٠ نیروی کار دارم و حتی الامکان سعی می کنم دستمزد خوب بدهم تا بتوانند امرار معاش کنند، کارگاه ظرفیت و پتانسیل این را دارد که تولید را تا هزار عدد و حتی بیشتر در ماه داشته باشد ولی مشتری نیست که این حجم تولید کنم، تنها دو مشتری از شمال کشور دارم که عمده تولیدم را خریداری می کنند.

ندا مجاهدی توضیح داد: سبک و مدل کارم در اصفهان تک است، چند مشتری اصفهانی را رد کردم تا کارم در اصفهان تک و شناس بماند و از روی کار زده نشود، مشتری ها با شنیدن اسم فروشگاه، ما را در میدان امام پیدا می کنند.

این هنرمند با اشاره به عدم برنامه ریزی برای گردشگران داخلی و خارجی با توجه به اینکه در ماه مبارک رمضان قرار داریم و در کنار اینکه باید حرمت ماه رعایت شود، اظهار کرد: برای میدان امام باید برنامه هایی را درنظر بگیرند تا از این حالت بی روحی خارج شود در حال حاضر این میدان شبیه به میدان ارواح است؛ باید برای گردشگران برنامه ای شاد و مفرح در این میدان درنظر بگیرند، از لیدرهای باکیفیت استفاده شود تا مسافران از اطلاعات صحیح با فن بیان قوی بهره ببرند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × 1 =