صفحه اصلی » اقتصادی » الزام ورود قوای سه‌گانه به هنجار شکنی‌های بازار مسکن

الزام ورود قوای سه‌گانه به هنجار شکنی‌های بازار مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان گفت: انتظار می‌رود قوای سه گانه سیاست اقتصادی مناسبی را قبل از شروع فصل رهن و اجاره تدبیر کنند تا از هنجار شکنی قیمت‌ بالای اجاره جلوگیری شود.

تاریخ انتشار: ۱۳:۳۵ - یکشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۱

رسول جهانگیری در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز، در خصوص آخرین وضعیت بازار مسکن و رهن و اجاره در استان اصفهان اظهار کرد: مسلما قیمت های رهن و اجاره تابعی از قیمت مسکن است و به واسطه کاهش و افزایش بهای مسکن، قیمت‌ها تغییر می‌کند. در حال حاضر بازار خرید و فروش مسکن دچار رکود تورمی است و خرید فروش ملموس نیست و طی چند ماه گذشته دچار رکود عجیبی شده است و تا زمانی که تلنگر و شوکی به بازار مسکن وارد نشود، این بازار از حالت رکود تورمی خارج نمی‌شود و دور از ذهن است امسال مسکن افزایش قیمت داشته باشید.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان افزود: این افزایش قیمت ها دو دلیل دارد از جمله کاهش شدید ارزش پول ملی کشور که متاسفانه باعث رشد قیمت طلا، مسکن، خودرو شد و فاصله زیادی که بین عرضه و تقاضا ایجاد شد باعث رشد قیمت شد.

وی بیان کرد: امروز خرید و فروشی در بازار مسکن نمی‌شود، اما به واسطه چندماه گذشته که قیمت‌ها بالاست که این موضوع بر بازار رهن و اجاره‌ها نیز اثرگذاشته است و باعث افزایش تصاعدی آن شده و اکنون شرایط خوبی برای مستاجران نیست.

جهانگیری متذکر شد: امیدواریم مالکان شرایط اقتصادی مستاجران را در نظر بگیرند،  هزینه‌های رهن و اجاره در سبد خانوار مردم اثرگذار است. زمانی یک پانزدهم هزینه خانوار مربوط به رهن و اجاره بود، اما امروز شاید یک دوم و یک سوم هزینه یک خانوار را در بر می‌گیرد.

وی اعلام کرد: عیب بزرگ جامعه ما این است که بیش از حد سیاسی شده است، بازار مسکن ما داخلی است و دولت می‌تواند با پهن کردن فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذار بازار مسکن، فاصله بین عرضه و تقاضای این بازار را کم و هزینه‌های ساخت و ساز را کاهش دهد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان تاکید داشت: اما در ایران به علت تبلیغات دشمنان و هیجانات برخی مسئولان در حوزه سیاست، موجب شده تا مردم در مسائل اقتصادی نیز سیاسی فکر کنند با وجود اینکه بسیاری از بازارهای ما هیچ ارتباطی به سیاست ندارد و در کشورهای دیگر این گونه نیست.

وی توضیح داد: درحال حاضر منازل مسکونی با زیربنای بالا تنها خریداران مخصوص و لاکچری دارند، اگر اکنون ساخت و ساز های زیادی با معماری های متنوعی می‌شود این ساخت و سازها از متقاضیان بازار مسکن مشکلی را حل نکرده و فاصله عرضه و تقاضای مسکن متعدد در حال افزایش است مردم به مسکن نیازمند هستند که این موجب افزایش نجومی و تصاعدی قیمت مسکن شده است، بازار مسکن ما می‌تواند رونق پیدا کند.

جهانگیری در پایان گفت:  دولت باید زیرساخت‌های ساخت مسکن را مهیا کند تا متقاضیان بازار مسکن کم شود. انتظار می‌رود قوای سه گانه سیاست اقتصادی مناسبی را قبل از شروع فصل رهن و اجاره تدبیر کنند تا از هنجار شکنی قیمت‌ بالای اجاره جلوگیری شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

20 + چهار =