صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: امروز به نهاد و مجموعه‌ای نیاز داریم که ده‌ها نفر کار یک شهید مطهری را انجام دهند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: امروز به نهاد و مجموعه‌ای نیاز داریم که ده‌ها نفر کار یک شهید مطهری را انجام دهند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: یک فرد گاهی همچون شهید مطهری کار یک نهاد را خواهد کرد ما به نهاد و مجموعه‌ای نیاز داریم که ده‌ها نفر کار یک مطهری را انجام دهند، یعنی هم بتوانند به نظریه های مدرن وارد شوند هم و در حوزه اسلام، تاریخ اندیشه اسلامی را در خود هضم کنند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۴۰ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت السلام حمید پارسانیا در نشست گرامیداشت روز استاد و شهادت شهید مطهری که به همت بسیج اساتید استان اصفهان برگزار شده بود، اظهار کرد: بدون تردید و بدون شک هر جامعه‌ای از جمله جامعه ایران نیاز به تعامل و محیط‌های فرهنگی پیرامون خودش دارد ما الان موضوع صحبتمان آسیب‌شناسی علم مدرن با جامعه ایران نیست، و این آسیب ها و توجه به آسیب ها به معنی نفی مواجه نخواهد بود یعنی جامعه ما نیاز به تعامل فعال با محیط های عملی پیرامون خودش دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: در گذشته نوع این تعاملات گرفتار آسیب های جدی بود و هنوز هم از آسیب ها رنج می بریم و نیاز به آسیب شناسی داریم و برای رسیدن به تعاملات مفید که مدنظر است، باید برنامه‌ریزی کنیم.

وی بیان کرد: امروز ما هستیم و دانشگاهی با هر کیفیت و کمیتی که وجود دارد و دانش‌هایی که حضور دارد، جوامع غربی نهاد، قدرتشان، اقتصادشان به شدت پیشرفت کرده، کشور های اروپایی هرکدام یک تکنولوژی خاصی را برای خودشان به تناسب فرهنگ، جغرافیا، ظرفیت و …تعریف کردند و براساس همان مسئله اقتصاد و روابط خودشان را سازمان می‌دهند.

حجت السلام پارسانیا توضیح داد: اروپایان با با ما هم این چنین مواجهه هایی دارند، یعنی برخی از این دانش ها را برای خودشان هم ضروری می دانند که منتقل بشود و یک سطحی از این دانش ها جنبه اقتصادی و امنیتی پیدا می کند این واقعیت است و ما این را احساس می کنیم به صورت طبیعی تا ما بر حسب آرمان‌هایی که داریم که در راس آنها حفظ استقلال است.

*استقلال سیاسی و امنیت سیاسی ما بدون استقلال متناسب و متناظر با آن حفظ نخواهد شد

وی تاکید داشت: استقلال ما، استقلال سیاسی و امنیت سیاسی ما بدون استقلال متناسب و متناظر با آن حفظ نخواهد شد، چون آرمان‌های دیگری با انقلاب پیوند خورده که در راس آن‌ها آرمان های فرهنگی و تمدنی است و انقلاب اتفاقی است که این مصیبتی که بر سر امت اسلام در سده های اخیر رخ داده بود و این هویت را در معرض هجوم قرار داده بود قصد این انقلاب بازگشت به هویت اسلامی بود و اسلام شعاری بود که جامعه را متحد کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: زمانی که فاصله پیش بیاید موضوع جهش مطرح می‌شود که ما باید فاصله ها را پر کنیم تا در موضع به جهت علمی برسیم اگر راه را درست برویم سمت و سوی آن پیشرفت است و مرز آن دانش و عبور از این مرزها خواهد بود. جهش عملی اتفاق خواهد افتاد اگر با برنامه‌ریزی باشد.

وی تصریح کرد: معنی دیگر جهش افق گشایی است یعنی جهشی در مسیری اتفاق می‌افتد که هموار است و مشارکت در دانشی است که واقعیت جهانی پیدا کرده و هم گام شدن با این دانش خواهد بود. علم یک افق بیشتر ندارد و مسیری است که تاریخ بشر طی کرده و امروز جهان غرب است.

حجت اسلام پارسانیا یادآور شد: می دانیم راه های نفوذ به دانش های متعدد کم نیست و همچنان که ما این کار را انجام دادیم و برخی از موانع ایجاد شده را از جمله تهدید، دتحریم، ترور را از مسیر برداشتیم گاهی به ما تحمیل می شود یک فناوری را باید حذف بکنیم و این آن چیزی است که در قراردادهای بین المللی همانند برجام انجام شد.

*جهش در علوم پایه باید رخ دهد و در حوزه علوم اجتماعی و علوم انسانی پیشرفت کند

وی اذعان کرد: جهش در علوم پایه باید رخ دهد و در حوزه علوم اجتماعی و علوم انسانی پیشرفت کند و راهی که شهیدی همچون فخری‌زاده دنبال می کرد ایشان در ایجاد جهش علمی و در رساندن قلمرو مرجعیت علمی کار را به نهایت رسانده بود و در علوم فنی به گام های آخر رسیده بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: جهش جایگاهی نیست که وضعیت موجود نظام آکادمیک ما ظرفیت و توان آن را داشته باشد نظام علمی موجود یک پیوند ارگانیک با عقبه تاریخی، فلسفی برقرار نکند و کسانی که در این عقبه قرار دارند گام بر ندارند با این حوزه علوم پایه در حاشیه مرجعیت ارتباط وارد نشوند این خلا جهش پر نخواهد شد

وی ادامه داد: یک فرد گاهی همچون شهید مطهری کار یک نهاد را خواهد کرد ما به نهاد و مجموعه‌ای نیاز داریم که ده‌ها نفر کار یک مطهری را انجام دهند یعنی هم بتوانند به نظریه های مدرن وارد شوند هم و در حوزه اسلام، تاریخ اندیشه اسلامی را در خود هضم کنند؛ شهید مطهری در محضر اساتید کم نظیری که شاخصه های تفکر و اندیشه در دوران معاصر بودن همانند علامه طباطبایی و حضرت امام (ره) شاگردی کرده و دستی پر داشت؛ به تنهایی کاری می کرد که امروز دو نهاد حوزه و دانشگاه باید به کمک یکدیگر این کار را انجام دهند.

حجت اسلام پارسانیا در پایان گفت: ما در زمان شهید مطهری افرادی را داشتیم که میراث جهان اسلام را در خود هضم کرده بودند و گاهی تداوم این دانش را حفظ کرده بودند اما به لبه علوم مدرن قدم نمی‌گذاشتند اما علامه طباطبایی و شهید مطهری در این زمینه بی نظیر بودند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

13 − دوازده =