صفحه اصلی » اجتماعی » استاد دانشگاه اصفهان : امید اجتماعی زمینه پیشرفت را فراهم می کند

استاد دانشگاه اصفهان : امید اجتماعی زمینه پیشرفت را فراهم می کند

استاد جامعه شناسی دانشگاه اصفهان گفت: امید اجتماعی کنش هدفمند آگاهانه است که زمینه رسیدن به آرزوها برای پیشرفت در جامعه فراهم می کند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۷ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۵

به گزارش صاحب نیوز؛ زهرا امیری با بیان اینکه امید اجتماعی کنش هدفمند آگاهانه است که زمینه رسیدن به آرزوها برای پیشرفت در جامعه فراهم می کند، گفت : یکی از مهم‌ترین مسائل در جامعه ما امید است که حس عمیق امن بودن دنیا را به ما می‌دهد ؛ امید تقسیم بندی‌های مختلفی از جمله جمعی، سیاسی و روانشناختی دارد و امید اجتماعی با همه امیدها متفاوت است.

وی بیان داشت: امید اجتماعی یک کنش محسوب می‌ شود که ارادی، هدفمند و آگاهانه است و برای دستیابی به آرزوی یک جامعه شکل می‌گیرد.

استاد جامعه شناسی دانشگاه اصفهان تاکید کرد: امید اجتماعی امید کور نیست و در این نوع امید ساخت جامعه بر عهده شهروندان است که آنها برای بهتر شدن تلاش می‌کنند.

امیری افزود: امید اجتماعی مصلحت‌گرا و به نفع جامعه است ؛ آسیب اجتماعی در مقابل امید اجتماعی قرار دارد و افراد برای تحقق امید اجتماعی کنار هم جمع می‌شوند و با گفت و گو با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و راهکار ارائه می‌دهند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در حوزه امید اجتماعی سناریوی امیدوارانه و واقع بینانه وجود ندارد و شهروندان از آن جدا مانده اند.

امیری افزود: مهمترین تفاوت امید اجتماعی با امید روان شناختی یک حس درونی است؛ این حس یک نوع انتظار، یک نوع چشم داشت است که می شود با نگاه مثبت به سوی پیشرفت گام برداشت.

استاد جامعه شناسی دانشگاه اصفهان ادامه داد:مهمترین تفاوت امید اجتماعی با دیگر امیدها در این است که عمل ارادی آگاهانه برای رسیدن افراد به اهداف است.

وی خاطرنشان کرد: امید اجتماعی امکان شدن را برای ما فراهم می کند و امید کور که مظهر یاس است که فقط می تواند شرایط را بپذیرد نیست.

رییس دبیرخانه شهر اسلامی شهرداری اصفهان نیز در این باره گفت: با تمرکز بر جهاد تبیین باید به شبهات به موقع پاسخ داده شود، زیرا ریشه امید را اخبار نادرست می‌خشکاند.

احسان خیام باشی افزود: بهبود فضای کالبدی شهرسازی و فضاهای شهری یکی از موضوعات شهر زنده در تعامل با شهروندان است.

وی ادامه داد: در توسعه شهری باید به پدیده‌ها و آسیب‌های اجتماعی توجه کرد و در این راستا باید فضاهای بی دفاع شهری که بستری برای جرم خیزی است شناسایی و احصا شده و هر سال برای اصلاح آنها تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: توجه به پاتوق‌های شهری و ایجاد گذرهای فرهنگی در راستای ایجاد امید و سرزندگی مثمر ثمر خواهد بود.

خیام باشی افزود: خانواده بنیادی، محله مقیاسی و مسجد محوری سه شاخص کلان شهرهای اسلامی ایرانی است که در توسعه شهرها مغفول مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × چهار =