صفحه اصلی » اقتصادی » تمام آمارها نشان می دهد که ارز ۴۲۰۰ تومانی به مقصد خود نرسیده است/ تخصیص این ارز با رانت همراه بوده است

تمام آمارها نشان می دهد که ارز ۴۲۰۰ تومانی به مقصد خود نرسیده است/ تخصیص این ارز با رانت همراه بوده است

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: تمام آمارها نشان می دهد که هر جا ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن اختصاص پیدا کرده است به مقصد خود نرسیده است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۵

جلال حسینی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: حذف درصدی از  یارانه آرد برای برخی مصارف را می توان از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار داد.
کارشناس مسائل اقتصادی گفت: یکی از منظرها این است که با توجه به افزایش قیمت ها در کالاهایی چون گوشت، مرغ و برنج که در این سال ها اتفاق افتاده است طبقه ضعیف تر جامعه به غذاهای چون ماکارونی و شبهه غذاهای نانی روی آورده بودند.
وی افزود: قاعدتا این تغییر قیمتی که در اقلامی چون ماکارونی یا نان های صنعتی اتفاق می افتد هزینه های این طبقه از جامعه را افزایش می دهد و سطح رفاه آن ها کاهش پیدا می کند.
حسینی جزه عنوان کرد: از منظر دیگری که این قضیه مورد بررسی می تواند قرار گیرد این است که با توجه به اینکه بقیه کشورها نیز با توجه به جنگ روسیه و اوکراین با بحران های غذایی روبرو هستند اگر این افزایش قیمت اتفاق نمی افتاد، آردی که سهمیه صنف صنعتی بود به کشورهای دیگر قاچاق می شد.
این کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: با این قاچاقی که اتفاق می افتاد بازهم این یارانه پرداخت شده به دست مصرف کننده به صورت عام نمی رسید و دولت جاره ای نداشت که شکل دوم را انتخاب کند.
حسینی جزه اذعان کرد: از این جهت دولت چاره ای نداشت و راهی را انتخاب کرد که مصرف بخش صنعتی را آزاد و نان قالب مردم را  همچنان برای آن یارانه پرداخت کند.
جلال حسینی بیان کرد: تمام آمارها نشان می دهد که هر جا ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن اختصاص پیدا کرده است به مقصد خود نرسیده و با رانت همراه بوده است و اکثر کارشناسان اقتصادی بر این باورند که باید حذف شود.
حسینی بیان کرد: البته چگونگی این حذف قابل اهمیت است چرا که مثلا در قضیه اخیر چون اعلام از قبل نشده است کسانی که اطلاع داشته اند ماکارانی را احتکار کردند و به صورت کلی در این تغییرات یک شبه و بدون اعلام های قبلی و پیش بینی سازوکار درست، نیز رانت نهفته است.
جلال حسینی جزه گفت: البته دولت از منشا آزاد سازی ارز درآمد قابل توجه ای خواهد داشت که باید آن را به طبقه مستضعف جامعه بازگرداند.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

بیست + یازده =