صفحه اصلی » استان اصفهان » احیای معادن غیر فعال برای جلوگیری از افزایش ریزگرد در اصفهان ضروری است

احیای معادن غیر فعال برای جلوگیری از افزایش ریزگرد در اصفهان ضروری است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: احیای معادن غیرفعال، متروکه و رها شده در این استان برای جلوگیری از افزایش کانون‌های ریزگرد، مناطق بیابانی و منابع انتشار گرد و غبار ضروری است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۱ - شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ محمدعلی کاظمی با بیان اینکه احیای معادن غیر فعال برای جلوگیری از افزایش ریزگرد در اصفهان ضروری است، گفت: معادن متروکه و رها شده بویژه در مناطق شرقی اصفهان از کانون های گرد و خاک و ریزگرد به شمار می‌رود که باید برای احیای آنها و کاهش اثرات مخربشان برنامه ریزی کرد که این امر توجه و مشارکت خود بهره برداران را نیز می طلبد.

وی ادامه داد: این معادن بیشتر معادن گچ هستند که در منطقه سگزی واقع در شرق اصفهان قرار دارند و با توجه به اینکه منطقه یاد شده  دارای بیابان های متعدد است شاهد فعالیت های کانون های بیشتر گرد و غبار و ریزگرد هستیم.

کاظمی با اشاره به اینکه ریزگردها سالانه حدود ۱۲۸ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های استان اصفهان  وارد می کند اضافه کرد: بیابان زدایی روش های متعددی مانند تثبیت شن و ماسه، مالچ پاشی و کاشت نهال دارد تا به واسطه آن بیابان ها کمتر گسترش یابند.

وی اظهارداشت: از مساحت ۱۰.۷ میلیون هکتاری استان اصفهان، ۳.۲ میلیون هکتار معادل ۳۰ درصد را اراضی بیابانی و شن‌زار تشکیل می دهد که بیشتر در نواحی شمالی و شرقی استان قرار دارد و مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی استان بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار و کانون‌های‌های بحرانی فرسایش بادی ۱.۵ میلیون هکتار مساحت دارد که ۱۶ کانون را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان با بیان اینکه تاکنون بالغ بر ۳۰۸ هزار هکتار از بیابان‌ها بویژه در مناطق بحرانی استان نهالکاری شده است، تصریح کرد: نهالکاری در مناطق بیابانی نیازمند خاک غیر بیابانی از یک سو و بیش از ۱۰ مرحله آبیاری است تا گیاه بتواند پس از ۲ سال بدون نیاز به آبیاری، به رشد خود ادامه دهد.

وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح های بیابان زدایی و کنترل ریزگرد سبب حفاظت از ۷۳۰ کیلومتر جاده، ۲۷۰ کیلومتر راه آهن، یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر شبکه آبیاری، ۴۲ هزار واحد مسکونی، ۳۸ هزار هکتار زمین های کشاورزی، ۲۰ شهر، ۲۱۶ روستا، ۱۰ شهرک صنعتی و ۲ فرودگاه مسافربری و نظامی در این استان شده است.

از مجموع ۶ هزار محدوده معدنی در کل کشور، بیش از ۹۰۰ محدوده اکتشافی، پروانه بهره‌برداری، گواهی کشف و مجوز برداشت متعلق به استان اصفهان است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

19 − 10 =