صفحه اصلی » اقتصادی » دولت رئیسی میراث دار ناکارآمدی های دولت قبل است/ استفاده 5 میلیون تبعه غیر ایرانی از یارانه ایرانیان!

دولت رئیسی میراث دار ناکارآمدی های دولت قبل است/ استفاده 5 میلیون تبعه غیر ایرانی از یارانه ایرانیان!

استاد دانشگاه اصفهان گفت: دولت آقای رئیسی متاسفانه میراث دار یک نقدینگی و بدهی بسیار بالا و کمبود بودجه بسیار شدید است که در طول تاریخ جمهوری اسلامی سابقه ندارد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۸ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ در روزهای اخیر خبر افزایش قیمت کالاهایی همچون آرد و ماکارونی و شایعات کمیاب شدن روغن و شکر و تصمیم دولت سیزدهم برای حذف ارز ترجیحی و تورم زای ۴۲۰۰ تومانی دولت قبل، در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفت و بازتاب و واکنش های متفاوت جریان های سیاسی داخلی و خارجی را به دنبال داشت.

* میراث به جامانده دولت روحانی، نقدینگی و بدهی بسیار بالا و کمبود بودجه بسیار شدید و بی سابقه

سید جلال حسینی در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز؛ با اشاره به جنجال های رسانه ای در خصوص افزایش قیمت نان و ماکارونی در روزهای اخیر اظهار کرد: دولت آقای رئیسی متاسفانه میراث دار یک نقدینگی و بدهی بسیار بالا و کمبود بودجه بسیار شدید است که در طول تاریخ جمهوری اسلامی سابقه ندارد.

استاد دانشگاه اصفهان میزان بدهی به جا مانده دولت قبل را بی سابقه دانست و خاطرنشان کرد: در حالی که میزان بدهی دولت خاتمی نسبت به دولت هاشمی رفسنجانی حدود 4.5 برابر رشد داشت و میزان بدهی دولت احمدی نژاد نسبت به دولت خاتمی 3.5 برابر بود، میزان بدهی دولت روحانی نسبت به دولت احمدی نژاد بیش از 130 برابر رشد پیدا کرده است و به جا گذاشته است.

وی با اشاره به نقدینگی بسیار بالای به جامانده از دولت قبل افزود: هزینه دولت تقریبا 8.5 الی 9 برابر دولت قبل و 4 هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی به جا مانده، که با این میزان نقدینگی هر دولتی دچار بحران می شود این در حالی است که دولت آقای رئیسی هنوز هم نتوانسته جلوی افزایش نقدینگی را بگیرد و 4 هزار همت الان 4700 همت شده است.

حسینی با بیان اینکه دولت آقای رئیسی علی رغم اقداماتی که تاکنون انجام داده هنوز نتوانسته نقدینگی را مهار کند خاطرنشان کرد: یک دره ای عمیق جلوی دولت سیزدهم قرار دارد که قبل از هر کاری باید ابتدا این دره مقداری هموار شود تا دولت امکان حرکت پیدا و از آن عبور کند دولت رئیسی نمی تواند مثل دولت احمدی نژاد از بانک مرکزی استقراض کند و آن را برای مناطق محروم هزینه کند.

* سیاست دولت آقای رئیسی برای مهار تورم و افزایش نقدینگی در تاریخ ایران بی سابقه است

وی سیاست آقای رئیسی را در طول تاریخ ایران از زمان تاسیس بانک مرکزی در کشور تاکنون را بی سابقه دانست و تصریح کرد: اقدامات دولت بسیار سخت و بزرگ و در عین حال به دلیل سیاست انقباضی خیلی مورد توجه مردم قرار نمی گیرد، آقای رئیسی می توانست با استقراض از بانک مرکزی، پول چاپ کرده و در اختیار مردم قرار دهد و مردم را راضی کند ولی این کار شرایط اقتصادی را بدتر می کرد.

کارشناس امور سیاسی ادامه داد: آقای رئیسی در حالی که نقدینگی همچنان در حال افزایش است، سیاستی را در پیش گرفته که علاوه بر اینکه سعی کرده استقراض نکند، بخشی از بدهی و استقراض های دولت قبل را نیز به بانک مرکزی بازگردانده است.

* بازتاب و تاثیر جنگ بین روسیه و اوکراین دامن همه کشورهای دنیا را گرفته است

وی بخشی از مشکلات پیش آمده و افزایش قیمت کالاها را ناشی از وقوع جنگ بین اوکراین و روسیه دانست و خاطرنشان کرد: روسیه و اوکراین 30 درصد مواد غذایی دنیا و 70 درصد از غلات دنیا را تامین می کنند که وقوع جنگ بین این دو کشور مشکلات اساسی برای مردم دنیا بوجود آورده است بطوریکه به گفته قاسمی مشاور وزیر جهاد کشاورزی اگر تا چند روز آینده اوکراین نتواند کشت کند که احتمالا هم نمی تواند این بحران حتی شدیدتر هم خواهد شد و اگر این جنگ کمی گسترش پیدا کند ممکن است ابعاد بیشتری هم پیدا کند.

حسینی ادامه داد: در کشورهای شمال آفریقا، که به واردات غلات خیلی بیشتر وابسته هستند قیمت غلات چندین برابر افزایش پیدا کرده است در کشورهای اروپایی مثل آلمان نیز مشکلات بسیار عدیده ای بوجود آمده و حتی برخی اقلام نایاب شده است طبیعتا این مشکلات روی افزایش غلات در تمام کشور تاثیر می گذارد یعنی وقتی غلات در تمام کشورهای دنیا افزایش پیدا کند طبیعتا در کشور ما هم متاسفانه چون وارد کننده هستیم تاثیر داشته است.

* مشکلات و پیامدهای اساسی افزایش پرداخت یارانه 

وی با بیان اینکه پرداخت یارانه بیشتر چند مشکل اساسی بوجود خواهد آورد افزود: مشکل اول اینکه یارانه به صورت یارانه مشخص برای نان، ماکارونی و چندین قلم مواد غذایی در نظر بگیرند در واقع موجب افزایش میزان قاچاق خواهد شد چون متاسفانه قیمت مواد غذایی کشور ما با دیگر کشورهای منطقه تفاوت زیادی پیدا می کند و چون یارانه پرداخت می کنیم قیمتها نیز پائین نگه داشته می شود به همین دلیل قاچاق خیلی زیاد خواهد شد یعنی بیشتر برای قاچاقچیان سود دارد که به خارج از کشور قاچاق کنند.

* 5 میلیون مهاجر و تبعه غیرایرانی یارانه نان را استفاده می کنند

استاد دانشگاه اصفهان به حدود 5 میلیون مهاجر و اتباع خارجی در کشور اشاره کرد و افزود: حدود 5 میلیون مهاجری که در حال حاضر در کشور ما حضور دارند، از نان یارانه ای و مواد غذایی یارانه ای مصرف می کنند این در حالی است که بعضی از خانوارهای ما به دلیل کیفیت از نان آزادپز بیشتر استفاده می کنند و کمتر نان یارانه ای مصرف می کنند ولی افراد مهاجر و اتباع از نان و ماکارونی و دیگر کالاهای یارانه ای به راحتی استفاده می کنند.

وی نقدینگی بالا را مشکل دیگر اقتصاد کشور عنوان کرد و ابراز کرد: مشکل نقدینگی باعث می شود اقتصاد متوقف شود همانند خودرویی که در گل و لای مانده و توان عبور ندارد و گل و لای زیاد باعث شده سرعت خودرو کاهش پیدا کند دولت سعی کرده این کار را انجام ندهد قیمت جهانی افزایش پیدا کرده در ایران هم قیمت برخی اقلام مواد غذایی افزایش پیدا کرده است اقدامی که دولت باید انجام دهد و وزیر هم قول داده انجام شود، افزایش حقوق اقشار متوسط جامعه است، به طور مثال حقوق کارگران را بیش از 50درصد افزایش دهد و برخی اقشار آسیب پذیر درآمد بیشتر شود که گرچه همین افزایش حقوق هم تورم زا است.

حسینی پرداخت یارانه را راهکار دیگر مشکلات پیش آمده ناشی از افزایش قیمت و حذف ارز ترجیحی عنوان کرد و ادامه داد: به محض اینکه گفته شد دولت یارانه نان را از طریق کارت نان پرداخت خواهد کرد، یکسری افراد از اصلاح طلبها که به گفته خود صهیونیست ها مهره ها و سرمایه های صهیونیست ها در داخل کشور هستند، به این شیوه ایراد گرفتند در حالی این افراد جارو جنجال به پا کردند این کار خیلی خوبی است و همه قشرهای متوسط جامعه ایرانی می توانند از یارانه دولتی نان استفاده کنند و مهاجرین و افراد متمول جامعه کمتر استفاده کنند البته دولت برای این قضیه برنامه هایی دارد و کم کم اعلام خواهد شد با این حال مشکلاتی وجود دارد که برای حل آنها زیربناها باید اصلاح و درست شوند.

* ارز ترجیحی فسادزا و تورم زا بود

وی به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و افزود: ارز ترجیحی 4200 تومانی ابتدا برای حدود 26 قلم و محصول اختصاص داده شده بود ولی بعد به 16 محصول و سپس به 11 محصول تخصیص داده شد و الان هم به طور کامل حذف شد، این ارز در اواخر دولت قبل تمام شده بود، ارز ترجیحی متاسفانه عامل افزایش نقدینگی و فسادزا هم بود به اعتقاد کارشناسان تنها 25درصد ارز ترجیحی به مردم می رسید بقیه به جیب افراد سودجو می رفت برخی افراد با رانت یا غیره ارز را می گرفتند ولی وارداتی انجام نمی دادند و وقتی قیمت ارز افزایش می یافت آن را می فروختند و اصل آن را پرداخت و سود هنگفتی به جیب می زدند، برخی دیگر ارز ترجیحی را می گرفتند و اجناس و کالاهای غیر ضروری که در کشور تولید می شد را وارد می کردند و به قیمت آزاد می فروختند، برخی دیگر ارز را می گرفتند و کالاهایی را هم وارد می کردند اما به قیمت آزاد می فروختند. در مجموع ارز ترجیحی فساد زا و تورم زا بود لازم بود دولت برای مدیریت ارز ترجیحی تدبیر بهتری اندیشیده کند و این مسئله ای است که دولت در روزهای آینده درباره آن تصمیم می گیرد.

کارشناس سیاسی در ادامه خاطرنشان کرد: باید در نظر داشته باشیم که در دولت تغییر مسیر و رویکرد بسیار مهمی ایجاد شده است، رویکرد غیرانقلابی به رویکرد انقلابی تغییر کرده رویکردی که در مقابل نص صریح قرآن، سیره اهل بیت(ع) و حتی مقابل آنچه که علوم سیاسی به ما گفته و بشر تجربه کرده، و تجربه های تاریخی و تاکیدات امام و رهبری ایستاده بود، اندیشه دولت قبل یک اندیشه ای بود که نتیجه ای جز بدبختی و نکبت برای ملت نداشت. به این تغییر مسیر و رویکرد باید امیدوار باشیم، امروز نگاه دولتمردان دیگر به غرب نیست بلکه به ظرفیت های داخل کشور است، گرچه مشکلات بسیار زیادی وجود دارد ولی خداوند طبق وعده ای که داده قطعا برکاتش را هم نازل خواهد کرد، به هر حال حل مشکلات سختی هایی دارد و باید امیدوار بود.

* تعمیر آن حجم خرابی و مشکلات عدیده و زیربنایی هشت سال دولت قبل در مدت ماه حل نمی شود

وی ادامه داد: کسانی امروز با تغییر دولت و افزایش فروش و درآمد نفتی مطالبه گر شده و توقع ایجاد می کنند همان کسانی هستند که در برابر آن حجم خرابی، عقب ماندگی ها و مشکلات عدیده 8 سال گذشته سکوت کرده بودند، و امروز انتظار دارند همه مشکلات فوری و در مدت چند ماه حل شود، باید به آنها گفته شود افزایش فروش نفت امروز خود به خود ایجاد نشده با تغییر دولت و تغییر رویکرد و سیاست دولت اتفاق افتاده، فراموش نکنیم صف های مرغ و غیره را و مشکلات روزانه ای که برای رفع هر کدام از آنها باید یک قرارگاه تشکیل می شد ولی مشکل هم حل نمی شد. به برکت تغییر دولت و تغییر رویکرد مشکلات و افزایش قیمتها و کمبودها تا حدودی مدیریت و مهار شده است اما هنوز رفع نشده اگر به دولت فرصت بیشتری دهیم برکات دیگری هم خواهیم دید.

8 سال مسیر اشتباه طی شده، زیرساخت ها ایجاد نشده، تمام نگاه ها به خارج بود حالا فقط نگاه برگشته مشکلات هنوز حل نشده مشکلات هم زیربنایی است، برای تعمیر آن حجم خرابی باید چندین برابر زمان و هزینه صرف کرد اینکه انتظار داشته باشیم و برای مردم مطالبه ایجاد کنیم که مشکلات ایجاد شده نقدینگی 9 برابری دولت قبل، کمبود بودجه 450 هزار میلیارد تومانی بدهی 1500 میلیارد تومان در یک یا دو سال حل شود انتظار زیاد و بی جایی است و توقع مردم را بالا بردن است این برای کسانی که می دانند خیانت است و برای کسانی که نمی دانند نشانه جهالت است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 + سه =