صفحه اصلی » اقتصادی » بسیاری از کالاهای تولید شده با ارز ترجیحی با قیمت ارز آزاد در بازار به فروش می‌رسد

یک فعال عرصه اقتصادی:

بسیاری از کالاهای تولید شده با ارز ترجیحی با قیمت ارز آزاد در بازار به فروش می‌رسد

یک فعال حوزه پلیمر از تخلفات گسترده تولیدکنندگان بزرگ این حوزه در انتقال یارانه تخصیصی دولت به ایشان با تخصیص ارز ترجیحی 4200 تومانی به بازار خبر داد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۴ - یکشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۸

یک فعال عرصه اقتصادی در گفتگو با صاحب نیوز از هدر رفت سرمایه کشور با اختصاص ارز ترجیحی و سوءاستفاده از این موقعیت توسط بسیاری از فعالان عرصه سرمایه شد.

این سرمایه گذار که از پیشروان صنایع پلیمری در اصفهان است بیان کرد: ما شاهد آن هستیم بسیاری از کارخانجات بزرگ پلیمری و لاستیک سازی کشور که چندین سال است از ارز ترجیحی برای وارد کردن مواد اولیه خود استفاده می‌کنند با بالا رفتن قیمت دلار قیمت محصولات خود در داخل کشور را نیز افزایش می‌دهند در حالی که چون ایشان از ارز ثابت 4200 تومانی استفاده می‌کنند حق چنین کاری را ندارند.

وی که نخواست نامش فاش شود در رابطه با هدر رفت سرمایه دولتی و سوءاستفاده از ارز 4200 تومانی افزود: چگونه است که بسیاری از کارخانات پلیمری ایران که از ارز ترجیحی بهره مند هستند محصول خود را به قیمتی به بازار عرضه می‌کنند که ما با ارز 30 هزار تومانی به بازار عرضه می‌کنیم، مگر نباید اختلاف خرید مواد اولیه با ارز 4200 تومانی توسط ایشان و خرید همان مواد اولیه با ارز 30 هزار تومانی توسط ما در بازار خود را نشان دهد و اگر قرار باشد که آن‌ها کالا را با ارز 4200 تومان تولید کنند و با قیمتی به فروش برسانند که ما با ارز 30 هزار تومانی تولید کرده‌ایم که دیگر چه نیازی بوده دولت سرمایه کشور را برای این کار اختصاص دهد و جیب امثال این افراد را از بیت المال پر کند!؟

این فعال اقتصادی تأکید کرد: این تنها آن چیزی است که در حوزه تخصصی خود یعنی در صنایع پلیمری کشور ما می‌بینیم و بدون شک همین روال در سایر حوزه‌های اقتصادی نیز باید وجود داشته باشد و مجموع این ارقام نشان دهنده یک خسارت کلان به کشور با تخصیص این ارز بدون در نظرگرفتن پارامترهای نظارتی لازم است.

وی عدم نظارت و بازرسی موشکافانه و دقیق را عامل این اوضاع نابسامان در رابطه با ارز ترجیحی دانست و افزود: هم اکنون بسیاری از کالاهایی که با ارز ترجیحی تولید شده‌اند به قیمت ارز آزاد به دست مردم می‌رسد و در این موارد حذف ارز ترجیحی تنها یک صرفه جویی برای دولت خواهد بود و اگر دولت نظارت و قاطعیت به خرج دهد نباید در این موارد با حذف ارز ترجیحی شاهد گران شدن محصولات باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × 5 =