صفحه اصلی » استان اصفهان » تخصیص نهاده به مرغ‌داران با ارز ترجیحی تا خرداد ماه ادامه دارد/ نهاده های موردنیاز در هرصورت تامین می‌شود

تخصیص نهاده به مرغ‌داران با ارز ترجیحی تا خرداد ماه ادامه دارد/ نهاده های موردنیاز در هرصورت تامین می‌شود

رئیس اتحادیه مرغداران استان اصفهان گفت: اگر ارز ترجیحی نهاده ها ادامه داشته باشد قیمت‌های مصوب باقی خواهد ماند اما اگر ارز ترجیحی حذف شود پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها افزایشی باشند مسئولان وعده داده‌اند که نهاده‌ها را با ارز ترجیحی تا خرداد ماه در اختیار مرغ‌داران قرار دهند.

تاریخ انتشار: ۱۶:۱۹ - چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ در اوایل اردیبهشت اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ گوشتی در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به عدم تأمین نهاده مورد نیاز واحدهای مرغداری در سامانه بازارگاه و عدم پاسخ شفاف و روشن در خصوص نهاده‌های خریداری شده بارگیری نشده (با گذشت بیش از دو ماه از خرید توسط مرغداران)، خواستار بارگیری فوری نهاده‌های خریداری شده توسط مرغداران شد.

حبیب اسدالله نژاد مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور روز گذشته در تاریخ بیستم اردیبهشت‌ماه، اعلام کرد: بعد از دو ماه توزیع قطره چکانی نهاده بالاخره نهاده‌های دامی تا ۱۴ اردیبهشت ماه در سامانه بازارگاه شارژ شد، مشکلات تامین نهاده در سامانه بازارگاه رفع و کنجاله سویا و ذرت به میزان کافی بارگذاری شده است و مرغداران هم خریدهای خوبی انجام داده‌اند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور افزود: واحدهای مرغداری که تا ۱۴ اردیبهشت ماه اقدام به جوجه‌ریزی کرده‌اند و جوجه‌ریزی آنها توسط سازمان دامپزشکی استان مربوطه تایید شده است امکان خرید نهاده دارند و می‌توانند بر اساس سهمیه در نظر گرفته شده برای واحدهایشان، نهاده خریداری کنند.

وی بیان کرد: البته میزان سهمیه اختصاصی کاهش یافته و عملا سن و وزن کشتار هم به تبع آن کاهش پیدا کرده و تولید و عرضه مرغ سایز استارت خورده و اگر تعادل بین تولید و تقاضا برقرار شود، اقدامی مثبت تلقی و در غیر این‌صورت افزایش قیمت تمام شده برای تولید را در پی خواهد داشت. امیدواریم مشکل تاخیر در بارگیری نهاده‌ها نیز به سرعت حل شود و نهاده با تاخیر یک تا دوماهه به دست مرغدار نرسد.

*افزایش ۱۳ درصدی جوجه‌ریزی‌ها نسبت به سال گذشته

فرهاد جعفریان رئیس اتحادیه مرغداران استان اصفهان در خصوص وضعیت نهاده هایی که به اصفهان تخصیص داده شد اظهار کرد: براساس آمار جوجه‌ریزی‌ها نسبت به ماه‌های مشابه سال گذشته 13 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: از عمده مشکلات مرغ‌داران این است که پس از خرید خرید نهاده دو ماه باید صبر کنند تا نهاده به خصوص ذرت و سویا در سامانه ثبت و به دست مرغداران برسد و تولیدگنندگانی که جوجه‌ریزی انجام می‌دهند مجبور می‌شوند با نرسیدن نهاده‌ها به سالن، اقلام مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند.

*وعده‌مسئولان، تخصیص نهاده با ارز ترجیحی تا خردادماه

رئیس اتحادیه مرغداران استان اصفهان در خصوص قیمت نهاده‌ها اعلام کرد: اگر ارز ترجیحی نهاده ها ادامه داشته باشد قیمت‌های مصوب باقی خواهد ماند اما اگر ارز ترجیحی حذف شود پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها افزایشی باشند مسئولان وعده داده‌اند که نهاده‌ها را با ارز ترجیحی تا خرداد ماه در اختیار مرغ‌داران قرار دهند.

*نهاده های موردنیاز در هرصورت تامین می‌شود

حسین ایراندوست معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان  با اشاره به مشکلات مرغ‌داران اظهار کرد: در بهمن و اسفند سال گذشته به علت اینکه مرغداران و دامداران دچار مشکل نشوند، از وزارتخانه درخواست داشتیم، تامین نهاده از طریق شرکت پشتیبانی امور دام صورت گیرد که این شرکت به تعهدات خود عمل کرده است.

وی افزود: ما به مرغدارانی که با قیمت مصوب در استان از طریق شرکت رهتاب و با هماهنگی به کشتارگاه مرغ تحویل می‌دهند، متعهد هستیم که کل نهاده هایشان را تامین کنیم، حتی اگر مرغ خود را به کشتارگاه تحویل داده‌اند نهاده به آن‌ها بدهکاریم و تحویل خواهیم داد و مرغداران از این بابت نگرانی نداشته باشند.

*نهاده سویا به زودی در اختیار مرغداران قرار می‌گیرد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان بیان کرد: نهاده‌های بخش طیور به صورت سیستمی از طریق وزارت‌خانه بارگذاری می‌شود و ذرت مورد نیاز برای جوجه ریزی تولیدکنندگان تا 5 فروردین تحویل داده شده است و سویا نیز در دستور کار است که به زودی تخصیص دهند.

وی متذکر شد: محدودیت‌هایی وجود داشته که خود مرغداران نیز در جریان هستند ولی با پیگیری‌های صورت گرفته، این مشکل حل و کنجاله سویا را احتمالا در طی هفته‌های اخیر تحویل می‌گیرند. همچنین سویای از قبل خریداری شده، در مجموعه شرکت پشتیبانی امور دام ذخیره شده و به نوبت توزیع و در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد.

ایراندوست اعلام کرد:  هماهنگی‌هایی با وزارتخانه انجام شده که به تناسب جوجه‌ریزی که در استان وجود دارد، بحث تامین نهاده انجام شود و خللی در جوجه‌ریزی در آینده، نه در کشور و نه در استان به وجود نیاید. باتوجه به برنامه‌ریزی‌های خوبی که دولت انجام داده و تخصیص ارزی که برای سه ماه اول سال صورت گرفته، خللی در فرایند جوجه‌ریزی و تولید مواد پروتئینی حیوانی به وجود نخواهد آمد.

وی در خصوص حذف ارز ترجیحی متذکر شد: تا کنون نگاه دولت این بوده است که یارانه را به بخش تولید اختصاص دهد و قیمت خروجی محصول را تعیین و نظارت داشته باشد. در حال حاضر به صورت قطعی مشخص نیست که ارز ترجیحی حذف شود، اما در صورت تایید بررسی دو حوزه را باید مدنظر قرار داد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: بحث اول که نقدینگی مطرح است که وزارتخانه در حال بررسی است که به محض پیاده‌سازی تصمیم و اجرای آن نقدینگی حلقه اول را تامین کند و برای حلقه سوم که مصرف‌کننده است نیز قطعا برنامه‌هایی تدارک دیده شده که قبل از اینکه به قیمت جدید محصول برسیم، آن یارانه در اختیار مصرف‌کننده قرار بگیرد تا محصول با قیمت جدید را خریداری کنند.

وی در پایان گفت: ما در استان اصفهان تلاش کردیم هر سه حلقه تولیدکننده، کشتارگاه و توزیع‌کننده و مصرف کننده را با هم ببینیم و قیمت معقولی  را برای هر یک در طول سال تامین کنیم.

بنابراین طبق وعده مسئولان نهاده‌های مورد نیاز دامداران با ارز ترجیحی تا خرداد‌ماه ادامه دارد و به زودی محصولات به دست آن‌ها خواهد رسید و تا رمانی که این مرغداران از ارز ترجیحی استفاده می کنند قیمت آن ها تغییری نخواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نه − یک =