صفحه اصلی » اقتصادی » دست ویژه‌خواران از جیب دولت و ملت در طرح اصلاح اقتصادی کوتاه شد/ افزایش اختیارات تعزیرات حکومتی برای برخورد با برهم زنندگان نظم بازار

دست ویژه‌خواران از جیب دولت و ملت در طرح اصلاح اقتصادی کوتاه شد/ افزایش اختیارات تعزیرات حکومتی برای برخورد با برهم زنندگان نظم بازار

نماینده مردم خمینی شهر اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح ساختار حمایتی باید به شکلی باشد که در دراز مدت قابلیت ادامه آن را داشته باشیم چرا که ادامه روند گذشته، مملکت را در مسیر سقوط قرار می داد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۴ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۲

حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز؛ در خصوص اصلاح یارانه ارز ترجیحی در جامعه اظهار کرد: موضوع نظام اصلاح سیستم‌های حمایتی و یارانه‌ای یکی از پایه‌ها و استراتژی‌هایی است که تمام مسئولان نظام بر آن اجماع دارند، و در موضوعی همچون آرد چندین میلیون تن در در اثر سوء سیاستگذاری و رانتی که در این قصه وجود دارد، در سالیان گذشته هزینه‌های گزاف به جا گذاشته است.

نماینده مردم خمینی شهر اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: البته دولت در قالب سیستم حمایتی از جمله افزایش یارانه حمایتی و کالابرگ الکترونیکی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد به دنبال این است که کیفیت حمایتی را به شکلی انجام دهد که منتهی به رانت، فساد و ویژه خواری نشود.

وی بیان کرد: در حال حاضر مشکل ما ویژه خواری است، چرا که ۲ میلیون تن آرد صنف و صنعت یا ۵۰۰ هزار تن آرد نان صنعتی، مواردی است که آرد را با قیمت ۹۰۰ الی ۲۶۰۰ هزار تومان دریافت میکردند و این آرد هرکیلو برای دولت بیش از ۱۵ هزار تومان باید پرداخت می‌شد، یعنی در ابتدای سال هر کیلو آرد ۱۳ و ۱۴ هزار تومان برای کسانی سود داشت که هیچگونه احتیاجی نداشتند که از این امتیاز  استفاده کنند، در واقع یارانه ۸۵ میلیون نفر را در صرفا در جیب یک عده‌ای میکردند، بنابراین فعالیت هایی که اکنون دولت در حال انجام است اصلاح سیستم های یارانه ای خواهد بود

حجت الاسلام نقدعلی تاکید داشت: در موضوع نهاده‌ها از جمله نهاده‌های دامی همانند ذرت، جو  و سویا از ابتدای تخلیه بار از کشتی تا زمانی که برسد به موارد مصرف ما رانت و فساد را بسیار ملاحظه می کردیم و این موارد برای اصلاح کار است، در کاری که اکنون دولت در حال انجام است سیستم های نظارتی هم برخط شدند.

وی توضیح داد: اختیارات سازمان تعزیرات با استفاده از اختیارات ویژه ای که سران اقتصادی قوا دارند افزایش پیدا کرد البته که افزایش اختیارات تعزیرات، مستلزم تصمیم قانون مجلس بود اما از طریق سران اقتصادی قوا اختیار ویژه برایشان اخذ شد و امروز سران اقتصادی قوا به شکل خاص این اختیار را به سازمان تعزیرات داده‌اند که با احتکار و اضطراب وارد کردن بر بازار برخورد کنند.

نماینده مردم خمینی شهر اصفهان در مجلس شورای اسلامی  اعلام کرد: قطعا تمهیدات لازم برای اینکه آثار سوء تورمی بر بازار گذاشته شود و میزانی که تورم اجتناب ناپذیر در جامعه اتفاق می‌افتد با سیاست‌های حمایتی دولت جبران خواهد شد که در اولین گام یارانه ها به حساب واریز شد و اکنون بخشی از آن قابل برداشت شده است و همه این موارد برای این است که اصلاح ساختار حمایتی باید به شکلی باشد که در دراز مدت قابلیت ادامه آن را داشته باشیم چرا که ادامه روند گذشته، مملکت را در مسیر سقوط قرار می داد.

وی متذکر شد: شاید عده‌ای فکر کنند ادامه وضع گذشته و کیفیت یارانه که در گذشته اتفاق می افتاد امکان پذیر بود، اما ادامه به آن شکل قبلی اصلاً قابل امکان نبود، نه اینکه ما بین دو گزینه یعنی ادامه وضع موجود قبل و ادامه ارز ترجیحی و وضعیت اکنون بین دو گزینه مختار بودیم، خیر، یکی از این دو گزینه فقط امکان داشت.

حجت الاسلام نقدعلی یادآور شد: اساسا ادامه با ارز ۴۲۰۰ اصلا امکان نداشت چرا که منابعی بود که از دست رفته تلقی می شد و عمده این مبالغ به جیب افرادی می رفت که ویژه خواری میکردند و لذا اکنون تمهیدات اندیشیده شده است که نظارت تام بر بازار اتفاق بیفتد، همچنین غیر از آن میزان حمایتی که از روی بعضی از اقلام برداشته شده و به شکل مستقیم به حساب مردم واریز می‌شود، در آینده این اتفاق خواهد افتاد که حمایت‌ها در قالب کالابرگ رخ خواهد داد. تا در ادامه مسیر فشاری زیاد تر از میزان طبیعی که در اثر اصلاح هدفمندی و نظام حمایتی اتفاق می‌افتد  از طرف آن سوء استفاده کنندگان مردم وارد نشود.

وی تصریح کرد: امروز دولت انقلابی با وجود تمام بحث های تورمی و فشارهای اقتصادی اصلاحات زیرساختی را شروع کرده است. چه شفافیتی زیباتر از آن که رئیس جمهور در تلویزیون واقعیت رانت و فساد در برخی رویه های گذشته را تببین کرده و از همه صاحب نظران برای اصلاحات اقتصادی کمک می خواهد.

نماینده مردم خمینی شهر اصفهان در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: در این بین شاید برخی ها حس کنند اگر با هجمه به دولت، برخی از جلوه های تورمی و مشکلات را به رخ مردم بکشند، به مردم خدمت کرده اند حال اینکه ما نمایندگان در نامه ای از رئیس جمهور برای کاندیداتوری در انتخابات دعوت کردیم.

وی اظهار داشت: انتظار می رود از سیاست های درست رئیس جمهوری حمایت کرده و عیوب در تصمیم گیری ها را اصلاح کنیم چون ورود منطقی و منصفانه کارها را جلو می برد؛ بعضا در اظهارنظرها نسبت به تصمیمات دولت بوی بی انصافی حس می کنم.

حجت الاسلام نقدعلی تصریح کرد: زمانی دولت خانه نشین داشتیم و امروز دولت جهادی داریم؛ نکند خدای نکرده اول کافر به دولتی شویم که خودمان حمایت کردیم. برخی از اظهارنظرها با انصاف بیان شود. خودمان گفتیم باید ساختارها اصلاح شود و بسترهای فساد و رانت از بین رود البته که در اجرا برخی مشکلات وجود دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 × 4 =