صفحه اصلی » استان اصفهان » هدف دولت تقویت قدرت خرید مردم/ به زودی مشکل کمبود روغن در بازار مرتفع می شود

هدف دولت تقویت قدرت خرید مردم/ به زودی مشکل کمبود روغن در بازار مرتفع می شود

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: یارانه نان سنتی مطلقاً حذف نمی‌شود دولت کماکان در سال ۱۴۰۱ یارانه نان سنتی را پرداخت می‌کند، هدف دولت تقویت قدرت خرید مردم است. 

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۲

امید شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز؛  در خصوص وضعیت برخی کالاهای اساسی اظهار کرد: در موضوع ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی همچون شکر، برنج، روغن و .. در استان مشکلی نداریم البته مسائلی چون خشکسالی، جنگ اوکراین و روسیه که تأمین کننده ۶۰ درصد روغن دنیا بودند، به علاوه تحریم‌ها منجر به کمبود روغن در بازار شدند، متأسفانه از هفته گذشته شاهد برخی بی‌انضباطی‌ها در بازار روغن هستیم، البته ماده خام روغن برای کارخانجات تامین شده و تزریق مطلوب محصول به کارخانجات روغن انجام شده که امیدواریم در بازار روغن به پایداری خوبی برسیم.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: در کل واردات این ماده خام بنا به برخی از دلایل اشاره شده برای همه کشورها با محدودیت همراه شده و حتی کشورهای اروپایی مانند آلمان در شرایط سخت‌تری برای تأمین روغن به سر می‌برند.

وی ادامه داد: اما در استان اصفهان به دلیل تعداد خوب مباشر و کارخانه تصفیه و تولید روغن همچون گل‌بهار، به‌ویژه در بحران ده روزه اخیر روغن، اصفهان نسبت به استان‌های دیگر شرایط بهتری را دارد و با توجه به کارخانه تولید روغن که در این استان با ظرفیت بالایی در حال فعالیت است، از لحاظ تأمین روغن در استان مشکلی وجود ندارد.

شریفی بیان کرد: مشکلی که در ایران این وضعیت را دشوارتر کرده الگوی مصرف مردم است که به دلیل اطمینان نداشتن خریدهای زیاد و احتکار خانگی انجام می‌دهند.

وی توضیح داد: کمبود در فروشگاه‌ها دلایل دیگری دارد و روزانه به‌طور مستمر برای تمام فروشگاه‌های خرد و زنجیره‌ای تأمین روغن انجام می‌شد، اما اشکال کمبود روغن به دلیل جو روانی مصرف بوده که مردم با توجه به گرانی و کمبود روغن، از بازار عدم اطمینان خاطر پیدا کردند که این موجب تشدید الگوی مصرف مردم شد و هرچه روغن به بازار تزریق می‌کردیم جوابگوی نیاز و احتکار خانگی مردم نبود. در کنار این شرایط، شاهد احتکارهایی در برخی انبارها بودیم که با ورود بازرسان ما، کشفیاتی دراین‌باره انجام شد.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اعلام کرد: بازرسان اصناف به‌طور مرتب بازار را رصد می‌کنند و تعداد پرونده‌های تخلف تشکیل شده و ارجاع به تعزیرات، گواه بر افزایش نظارت در بازار است.

وی متذکر شد: به دلیل الگوی مصرف شکل گرفته برای مردم، به هر میزان روغن در فروشگاه‌ها تزریق شود، همه موجودی به سرعت توسط مردم خریداری خواهد شد که نشان دهنده ترس آنها از کمبود روغن است. با وجود تأمین روغن مورد نیاز استان، به زودی گشایش‌های کلی و تأمین روغن از بنادر هم تحقق خواهد یافت بنابراین لازم نیست که مردم هیچ نگرانی از کمبود این ماده غذایی داشته باشند و به اندازه مصرف خرید کنند.

شریفی در خصوص تغییر قیمت آرد و نان یادآور شد: آرد و صنف و صنعت مربوط به نان‌های حجیم و نیمه حجیم است و تغییر قیمت در این نان‌ها خواهد بود که متأسفانه اتحادیه نان‌های حجیم پیشنهاد اولیه قیمتی را پیش از تصویب رسانه‌ای کرد. در حال حاضر افزایش قیمت نان‌های حجیم و نیمه حجیم تخلف است، هنوز قیمت‌گذاری نان‌های حجیم و نیمه حجیم انجام نشده و در کمیسیون نظارت در حال بررسی قیمت‌های جدید هستیم و هرگونه گرانی در شرایط کنونی تخلف است.

وی اذعان کرد: یارانه نان سنتی مطلقاً حذف نمی‌شود دولت کماکان در سال ۱۴۰۱ یارانه نان سنتی را پرداخت می‌کند و قرار است خرید مردم با همان قیمت سال گذشته انجام شود مردم نان سنتی را با قیمت سال گذشته خرید می‌کنند. زمانی که باز توزیع یارانه‌ها به حلقه نهایی که خود مردم هستند، داده شود، تاب‌آوری و قدرت خرید مردم تأمین می‌شود. متأسفانه امروز یارانه‌هایی که دولت تخصیص می‌دهد به جامعه هدف که خود مردم هستند، اصابت نمی‌کند در حالیکه هدف دولت تقویت قدرت خرید مردم است.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در خصوص گرانی برنج ایرانی تاکید کرد: بخشی از گرانی برنج ایرانی به کاهش زیر کشت و حضور دلالان و واسطه‌ها برمی‌گردد که دولت در سال جاری با کشاورزی قراردادی مشکلات توزیع برنج داخلی را حل خواهد کرد، البته برنج خارجی در حال توزیع است

وی همچنین با اشاره به وضعیت بازار ماکارونی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از خرید مازاد ماکارونی توسط مردم، فروشگاه‌های زنجیره‌ای روغن را سهمیه‌بندی کرده‌اند تا خرید عمده صورت نگیرد. کمبود و افزایش قیمت ماکارونی سراسری و کشوری است، البته شبکه توزیع ماکارونی با بقیه اقلام کالاهای اساسی متفاوت است، همچنین برخی برندهای تولید ماکارونی توزیع خود را در بازار کم کردند که با نظارت و برخورد نهادهای نظارتی از ابتدای هفته جاری توزیع ماکارونی مطلوب شده است.

شریفی در پایان گفت: افزایش قیمت ماکارونی به دلیل بازنگری قیمت آرد صنف و صنعت است و برخی کارخانجات قبل از آزادسازی نرخ آرد، افزایش قیمت و یا توقف توزیع ماکارونی را داشتند که این مورد پذیرش نهادهای نظارتی نیست. به زودی پیش‌بینی شده  در بحث آرد صنف و صنعت قیمت‌گذاری جدید انجام شود و با توجه به اینکه هنوز این آرد گران نشده و این افزایش قیمت‌ها تخلف است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

13 + سه =