صاحب نیوز

مسجد4

حفاظت از بقاع متبرکه و تاریخی با استفاده از درآمدهای این اماکن امکان‌پذیر است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان در نشست کارگروه بررسی مسائل مربوط به حفظ، احیا و تسهیل در امر سرمایه‌گذاری اماکن تاریخی، صنایع‌دستی و گردشگری که در سالن جلسات اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان برگزار شد بر حفاظت از بقاع تاریخی و متبرکه با همیاری همه دستگاه‌های اجرایی استان تأکید کرد.

کدخبر: 1090569
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ @ ۱۲:۵۴


به گزارش صاحب نیوز؛ علیرضا ایزدی با بیان اینکه حفاظت از بقاع متبرکه و تاریخی با همیاری همه دستگاه‌ها امکان‌پذیر است، گفت: به‌منظور هزینه در بقاع متبرکه می‌بایست از درآمدهای این اماکن استفاده شود، لذا درخواست ما از مسولان اوقاف، مدت‌دار شدن قراردادهای سرمایه‌گذاری است، زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها در بناهایی انجام می‌شود که زمان زیادی برای مرمت نیاز دارند و ازاین‌رو زمان بهره‌برداری و درآمدزایی برای سرمایه‌گذار بسیار محدود است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان ادامه داد: متأسفانه درزمینهٔ رسیدگی به وضعیت بقاع متبرکه و تاریخی، کوتاهی شده است، لذا پیشنهاد می‌شود در اولین قدم، کارکنان این اماکن، دوره‌های آموزشی مرتبط با مبانی میراث‌فرهنگی و حفاظت از این بناها را آموزش‌دیده تا دیگر نیازی به محدودیت‌هایی از قبیل نصب شیشه سکوریت به‌منظور حفاظت از این آثار تاریخی نباشد.

وی افزود: درزمینهٔ حفظ حریم‌ها و تجاوزهای انجام‌شده به حرائم آثار تاریخی و بقاع متبرکه نیز از تمامی متولیان امر درخواست داریم تا با بازنگری در این ساخت‌وسازهای انجام‌شده یا در حال انجام، موارد خلاف قانون را هر چه سریع‌تر رفع نموده تا این اداره‌کل مجبور به طرح شکایت در مراجع مربوطه نشود.

ایزدی تصریح کرد: با پیگیری‌های انجام‌شده تلاش داریم تا با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی، درزمینهٔ مرمت ابنیه تاریخی، بودجه‌های مرمتی این اماکن را از حالت پیمانی به امانی تبدیل کرده تا بسیاری از مشکلات موجود برطرف شود. همچنین این اداره‌کل تمام تلاش خود را برای جذب اعتبارات لازم به‌منظور مرمت و بازسازی اماکن تاریخی از هر منبعی انجام خواهد داد.

انتهای پیام/