صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » تمام موانع در زنجیره ارزش صنایع دستی برداشته می شود/ برای خلق و شناسایی صنایع‌دستی و مصرف آن باید تدبیر کرد

معاون صنایع دستی و سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور:

تمام موانع در زنجیره ارزش صنایع دستی برداشته می شود/ برای خلق و شناسایی صنایع‌دستی و مصرف آن باید تدبیر کرد

معاون صنایع دستی و سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور گفت:درصدد هستیم احیا و رونق صنایع دستی را با محوریت یک خانواده بزرگ محقق سازیم، خانه‌های ما باید کارگاهی باشد که صنایع دستی را به عرصه ظهور و متن زندگی ببرد.

❖ نویسنده: محمد هادی نصیری | تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ مریم جلالی‌ دهکردی در مراسم تجلیل از پیشکسوتان هنرمند صنایع دستی و سنتی در مهمانسرای هتل عباسی اظهار کرد: برای توصیف شهر اصفهان باید از بهترین واژگان استفاده کنیم زیرا ریشه هنرهای سنتی و صنایع دستی در اصفهان است. خلاقیت برخواسته از روح انسان، خدا گونه است، برای انتقال فرهنگ باید آن را به صنایع دستی تبدیل کنیم، لذا صنایع دستی و هنرهای سنتی سفیران فرهنگی هستند، روح هنرمندان متعدد در آن وجود دارد.

معاون صنایع دستی و سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور افزود: در علم آمده است که مواد سه نوع جامد، مایع و گاز است و برای هرکدام خصوصیاتی مطرح شده است، اما هنر همچون رایحه است، در این مکان و زمان از همه مادرانی که هنرمندان برجسته را تربیت کردند، قدردانی می‌کنم و بر دستان آنها بوسه می‌زنم.

وی بیان کرد: تولید کلید واژه اصلی ما است، زیرا هر گاه مولد هستیم خوشحال و جاودانه‌ایم و هر زمان از تولید فاصله گرفتیم، همچون مرداب در خود فرو رفتیم. صنایع دستی در واقع صنایع زیستی ما بوده است، زیرا فرش، گلیم، دار قالی و زیلو همه برخواسته از روح مادرانه بوده است. صنایع دستی، صنایع مولد است که اقتصاد هویت‌بنیان را پایه ریزی می‌کند.

جلالی‌دهکردی اذعان داشت: نظرات بیان شده از زبان امروز هنرمندان را با گوش جان می‌شنویم و تلاش خواهیم کرد تمام موانع در زنجیره ارزش برطرف شود، برای خلق و شناسایی صنایع‌دستی و مصرف آن باید تدبیر کرد، زیرا اگر فقط صنایع دستی تولید کنیم، اما به فروش، بازار، صادرات و استانداردها، زیباشناسی و طراحی آن فکر نکنیم قطعاً دچار مشکل خواهیم شد

وی در خصوص نقش زنان متذکر شد:  امروز نقش زنان در این کار مولدی پررنگ شده است، لذا معتقدم مزیت رقابتی سبک زندگی اصفهان، خانواده است و هر زمان به خانواده اهمیت دادیم، موفق بودیم، زیرا خانواده اصل و اساس مدیریت است. همانگونه که میراث فرهنگی امروز، صنایع دستی دیروز ما بوده است، صنایع دستی امروز، میراث فرهنگی فردای ما است.

معاون صنایع دستی و سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور خاطر نشان کرد: درصدد هستیم احیا و رونق صنایع دستی را با محوریت یک خانواده بزرگ محقق سازیم، خانه‌های ما باید کارگاهی باشد که صنایع دستی را به عرصه ظهور و متن زندگی ببرد، باید صنایع دستی را کاربردی کنیم و به مطالعات بازار دقت داشته باشیم. اصفهان می‌تواند پیش قراول ایجاد تحول در سه حوزه صنایع دستی از جمله محتوا، رویکرد و سازوکار آن باشد، تحول در محتوا یعنی محصول کارآمد، به‌روز و شاخص و استاندارد داشته باشیم.

وی ادامه داد: سه تحول محتوا، رویکرد و سازوکار صنایع دستی مبنای کار من در سازمان میراث فرهنگی خواهد بود و با رویکرد دانش بنیانی آغاز خواهد شد. تحول در رویکرد یعنی صنایع دستی را هزینه ندانیم، زیرا می‌تواند در کنار اقتصاد نفت قرار گیرد و تحول سازوکار یعنی اینکه برای هنرمند و کنشگر خود ارزش قائل باشیم و سیاست‌های سازمانی خود را به سمت تسهیل‌گری پیش ببریم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهارده − یازده =