صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » حل مشکلات زاینده رود نیازمند عزم دستگاه قضایی و در نهایت مشارکت مردمی است

نماینده مردم اصفهان:

حل مشکلات زاینده رود نیازمند عزم دستگاه قضایی و در نهایت مشارکت مردمی است

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: برداشت ها و چاه های حریمی غیرمجاز، سدها، بندها و انواع و اقسام برداشت هایی که در بالادست اصفهان انجام می شود، نیازمند عزم دستگاه قضایی و در نهایت مشارکت مردمی است.

تاریخ انتشار: ۲۳:۱۳ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۶

به گزارش صاحب نیوز؛ مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی شامگاه امشب در جلسه شورای اداری استان با حضور آیت الله رئیسی رئیس جمهور گفت: از تدبیر خوب دولت در حوزه کرونا، ارتباطات مردمی و خیز اصلاحات اقتصادی سپاسگذاریم اما اصفهان مشکلات عدیده ای دارد که مهمترین و بزرگترین آنها آب و مسئله زاینده رود است.

وی تصریح کرد: زاینده رود فقط ویترین شهر اصفهان نیست، زاینده رود رگ حیاتی این مردم در فلات مرکزی ایران است.

طغیانی با بیان اینکه آنچه در این چند دهه به سر ما آمده، از حکمرانی غلط در مدیریت آب در فلات مرکزی است، عنوان کرد: متاسفانه حاصل آن اکنون یک جاده خاکی در وسط شهر اصفهان، فرونشست شدید زمین، نابودی معیشت کشاورزان، خشکی تالاب گاوخونی، ورود صدماتی به محیط زیست و بحث ریزگردهاست.

نماینده مردم اصفهان در مجلس اظهار کرد: راهکار این موضوع، اصلاح حکمرانی آب در فلات مرکزی است؛ این حکمرانی ابعادی از جمله شفافیت در برداشت ها در تمام مسیر رودخانه از سراب تا پایاب و حقابه ها و سهم آبه ها دارد.

وی خاطرنشان کرد: دومین راهکار، عمل به قانون است؛ مردم اصفهان چیزی بالاتر از حقشان به موجب قانون نمی خواهند ولی راضی نشویم حق مردم اصفهان که بالاترین ایثارگری ها را در این کشور کرده اند، تضییع و زندگی آنها نابود شود.

طغیانی افزود: راهکار سوم، انسجام در تصمیم گیری در حوزه آب شرب، کشاورزی و صنعت است؛ در همه استان های پیرامون این مسئله و در هر سه قوه وجود دارد و قوه مجریه به تنهایی نمی تواند این کلاف سردرگم را باز کند و قطعا نیازمند همکاری دستگاه قضایی است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس اذعان داشت: برداشت ها و چاه های حریمی غیرمجاز، سدها، بندها و انواع و اقسام برداشت هایی که در بالادست در همین استان انجام می شود، نیازمند عزم دستگاه قضایی و در نهایت مشارکت مردمی دارد.

وی با بیان اینکه توقع حل یک شبه مسئله را نداریم، عنوان کرد: اما زمان هم نیست و فرونشست منتظر تصمیمات ما نمی ماند؛ از دولت هم توقع ریل درست در تصمیمات داریم.

طغیانی با اشاره به پروژه های نیمه تمامی که از 21 سال پیش توسط رهبر انقلاب برای تکمیل آنها تاکید شد، گفت: اما هنوز این پروژه ها به اتمام نرسیده است و نمی خواهیم حل مسئله زاینده رود به چند پروژه تقلیل پیدا کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس تصریح کرد: شاخص ما تعداد روزهای جریان آب در رودخانه است و هر چه این تعداد روز بیشتر شود، نشان دهنده اثر بخشی اقدامات صورت گرفته است.

در شهرستان ها مشکل آب شرب و کشاورزی وجود دارد

سید مسعود خاتمی نماینده شهرستان‌های خوانسار و گلپایگان در مجلس شورای اسلامی هم در جلسه شورای اداری استان با حضور رئیس جمهور اظهار کرد: در اصفهان با مشکلات زیادی درگیر هستیم؛ مردم خشکسالی، تحریم و کرونا را می فهمند، بزرگترین مشکل استان آب است و حتی در شهرستان ها نیز این مشکل در آب شرب و کشاورزی وجود دارد.

وی افزود: راهکار مشکل حل آب این است که مشکلات را جدی پیگیری شوید و عدالت را در این زمینه رعایت کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

2 × سه =