صفحه اصلی » اجتماعی » روند صعودی رشد بیابان زایی در اصفهان

روند صعودی رشد بیابان زایی در اصفهان

رئیس اداره بیابان‌زدایی اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان گفت: بیابان‌های استان اصفهان سالانه ۵۰ هزار هکتار رشد می‌کند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۳ - شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۸

به گزارش صاحب نیوز؛ حسینعلی نریمانی گفت: تغییرات اقلیمی به عنوان اصلی‌ترین عامل افزایش بیابان ، سالانه حدود ۵۰هزار هکتار در استان اصفهان افزایش بیابان داریم.

رئیس اداره بیابان‌زدایی اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته استان اصفهان ۷۳۶ هزار هکتار کانون بحرانی فرسایش بادی داریم، اظهار داشت: این مطالعات در سال ۸۱ انجام شد و پس از یک دهه با به روزرسانی اطلاعات این میزان مرکز کانون فرسایش به یک میلیون و ۹۲ هزار هکتار رسید.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ میزان مرکز کانون بحران فرسایش بادی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار رسید، ابراز داشت: منظور از کانون فرسایش آن است که شدت فرسایش بیشتر و به دنبال آن میزان خسارت نیز بیشتر شده است.

به گفته رئیس اداره بیابان‌زدایی اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده که نزدیک به ۴۰ الی ۵۰ هزار هکتار افزایش بیابان داریم، بیشترین عامل در این افزایش تغییرات اقلیمی است چراکه اگر عاملی به جز تغییرات اقلیمی بود انتظار می‌رفت که این افزایش نوسان داشته باشد در حالی که این افزایش تقریبا با نرخ ثابت بوده است.

نریمانی افزود: کانون‌های بحران در مناطقی است که به منابع زیستی خسارت وارد می‌کند،  از سوی دیگر این کانون‌ها در مناطقی است که در طول ۲۰ سال گذشته ساخت و ساز انجام دادیم و یکی دیگر از عوامل آن است که کانون‌ها در مسیری که باد حرکت می‌کنند، فعال هستند.

رئیس اداره بیابان‌زدایی اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان با بیان اینکه دشت منطقه کاشان تحت تاثیر کانون‌های فرسایش بادی مرنجاب و کانون‌های فرسایش بادی بین مرزی استانی قرار می‌گیرد در حالی که متناسب با اعتبارات پروژه‌هایی را شروع کردیم، گفت: هر ساله حدود ۳۰ درصد از اعتبارات بیابان‌زدایی به کاشان و آران و بیدکل اختصاص پیدا می‌کند، قالب پروژه‌هایی که اجرا شده نهال‌کاری بوده است و بعد از آن پروژه بادشکن غیرزنده و پروژه قلمه‌زنی نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 × سه =