صفحه اصلی » اجتماعی » الزام ایجاد آرامش برای بیماری که با کمبود دارو مواجه هستند/ کمبودها مقطعی است و امیدواریم به صفر برسد

الزام ایجاد آرامش برای بیماری که با کمبود دارو مواجه هستند/ کمبودها مقطعی است و امیدواریم به صفر برسد

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: هرچقدر تحریم‌ها علیه مردم ما شدیدتر شود کمبودهای دارویی نیز مردم را اذیت می‌کند، اما عملکرد صحیح معاونت غذا و دارو می‌تواند کمبودها را مدیریت کند.

تاریخ انتشار: ۱۶:۱۷ - شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۸

به گزارش صاحب نیوز؛ محمود اعتباری در نشست با اصحاب رسانه در خصوص وضعیت دارویی در استان اظهار کرد: استان اصفهان در مقایسه با استان‌های دیگر بسیار گستره و دارای واحدهای تولیدی بسیار زیادی است و از نظر میزان تولید و تعداد واحدهای فرآوری محصولات غذایی در رتبه اول تا سوم کشور قرار دارد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: بیشتر از ۵۰ درصد محصولات صادراتی گلخانه‌ای به روسیه از استان اصفهان است و تضمین سلامت و نظارت بر سلامت محصولات صادراتی در حوزه غذا و دارو است که کارشناسان کشور مقصد با خیال راحت این فرآورده‌ها را می‌توانند مصرف کنند، همچنین نظارت بر محصولات وارد شده به استان نیز توسط معاونت غذا و دارو انجام می‌شود.

وی بیان کرد: بیشتر کمبودها مربوط به داروهایی است که خارج از سیستم قانونی توزیع می‌شوند، هرچقدر تحریم‌ها علیه مردم ما شدیدتر شود کمبودهای دارویی نیز مردم را اذیت می‌کند، اما عملکرد صحیح معاونت غذا و دارو می‌تواند کمبودها را مدیریت کند.تا پیش از تحریم‌ها، بسیاری از تجهیزات پزشکی وارداتی بود، پس از اعمال تحریم‌های ظالمانه، نیازها احصا و به تولیدکنندگان منعکس شد که باعث شد اقلام زیادی را تولید کنند و خودکفا شویم.

اعتباری اذعان داشت: برخی داروها محدودیت عرضه دارد اما با کنترل و نظارت در اختیار بیماران قرار می‌گیرد، سامانه تی تک رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت فراورده‌های سلامت‌محور سازمان غذا و داروی کشور تضمین می‌کند دارو از کدام شرکت به کدام داروخانه‌ها داده شد و داروخانه‌ها به کدام بیماران داده‌اند، یعنی از تولید تا مصرف بر دارو نظارت داریم.

وی توضیح داد: در هنگام ایجاد محدودیت عرضه، توزیع داروهای خاص با کنترل و نظارت بیشتری در اختیار بیماران قرار می‌گیرد، سامانه ویژه نیز تضمین می‌کند که دارو پس از تحویل از داروساز به شرکت در کدام داروخانه توزیع شده و به دست بیمار برسد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به برنامه کشوری برای توزیع دارو متذکر شد : توزیع دارو در استان بر اساس این برنامه انجام می‌شود اما ممکن است دارویی تمام شود و تا محموله بعدی برسد کمبود دارویی را داشته باشیم، اما این  کمبود مطلق نیست، ضمن اینکه داروهای وارداتی عمدتاً قابل جایگزین با برندها و دوزهای دیگر هستند.بنابراین ممکن است کمبود در مقاطعی به صفر برسد اما به دلیل محدودیت‌ها امکان تکرار آنها نیز وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: گاهی در صورت نیاز برندهای خاص دارویی وارد کشور می‌شود، مثلاً داروی تولید داخل در دسترس نیست، اما به‌طورکلی کمبودها مقطعی است و امیدواریم به صفر برسد، همکاران ما هم شبانه‌روز پیگیری می‌کنند داروی مورد نیاز به دست بیماران برسد.

اعتباری در خصوص سلامت محصولات گفت: نظارت بر تمام محصولات سلامت محور را در حوزه نظارت معاونت غذا و دارو است، فرآورده‌هایی که روی سلامت مردم اثر می‌گذارند از داروهای گیاهی گرفته تا مکمل‌ها و درکل هرچه خارج از سیستم باشد مورد تأیید نیست و قاچاق محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: سیب سلامتی به ما آرامش می‌دهد که در تولید، واردات و صادرات مواد غذایی خوراکی آشامیدنی و محصولات آرایشی بهداشتی نظارت کافی وجود دارد و این آرامش به جامعه منتقل می‌شود، اینکه اطمینان می‌دهیم فرآورده‌هایی که سیب سلامت و شناسه تولید دارد مورد تائید ما هستند، با این وجود کسی نمی‌تواند بگوید احتمال تخلف وجود ندارد و وظیفه ما و سیستم‌های نظارتی این است که وضعیت را رصد کنیم و مردم هم اگر شکایتی دارند اعلام کنند تا واحدهای تولیدی زیر ذره بین قرار گیرند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگار صاحب نیوز، در مورد تخلفات داروخانه‌ها اعلام کرد : مسئولان فنی داروخانه‌ها پروانه و شرح وظایف مشخصی دارند که اگر درست انجام وظیفه نکنند با آن‌ها برخورد خواهیم کرد، ولی باز هم ادعا نمی‌کنیم اشکالاتی وجود ندارد و آماده دریافت گزارش تخلفات و شکایات مردم هستیم.

وی در رابطه با باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی تصریح کرد: مصرف‌کنندگان اطمینان داشته باشند که اگر میزان باقی مانده سموم بالاتر از حد مجاز باشد اجازه ورود به بازار نخواهد داشت حتی درباره محصولات صادراتی به کشور روسیه نیز این میزان زیر حد استاندارد اعلام شده است. به مصرف‌کنندگان توصیه می‌شود از مصرف مواد غذایی فله و بی‌نام و نشان خودداری کنند و  تنها سلامت محصولاتی را تضمین می‌کنیم که دارای بسته‌بندی مشخص با آرم سازمان غذا و دارو و نشان تولیدکننده باشند، باید فرهنگ جامعه به این سمت برود که برای این موارد اهمیت بیشتری قائل باشند.

اعتباری در پایان گفت:شهروندان می‌توانند با سامانه تلفنی شکایات مدیریت ۳۷۹۲۴۸۵۰ تماس حاصل کنند، این سامانه آماده استعلام و پاسخگویی به شکایات تلفنی و حضوری است و از سوی سازمان غذا و دارو نیز رصد می‌شود.

*محصولات کشاورزی سالانه پایش می‌شوند

مرجان هادیان مدیر نظارت بر مواد غذایی نوشیدنی و آشامیدنی با اشاره به پایش محصولات کشاورزی در طول سال، اظهار کرد: از نظر آزمایش‌های تخصصی وجود نیترات و فلزات محصولات مورد بررسی قرار می‌گیرد و نتایج را به سازمان غذا و دارو اعلام می‌کنیم. موارد تخلف و وجود سموم در محصولات زیاد نیست، اما با این وجود  موارد تخلف به سرعت اعلام شده و پیگیری لازم از نظر آموزش به کشاورزان در زمینه مصرف کود و سم انجام می‌شود.

* کمبود واقعی ۲۰ قلم دارو در سطح استان

محمد سلطانی مدیر نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص کمبودهای دارویی اظهار کرد: پیگیری مستمر کمبودها و نیازهای دارویی در سطح استان انجام می‌شود، جلسات منظم و مکاتبات زیادی برای پیگیری کمبودهای دارویی داریم. از نظر سازمان غذا و دارو کمبودهای دارویی دو نوع است،  یکی کمبود برند است که از نظر سازمان غذا و دارو واقعی نیست، چون ممکن است فردی متقاضی برند خاصی باشد ولی بر اساس سیاست‌های وزارت بهداشت که سمت و سوی آن تولید داخل و بومی‌سازی است.

وی افزود: بسیاری از داروهای داخلی استانداردهای لازم را دارند و مورد تائید وزارت بهداشت هستند. با این وجود ممکن است عده‌ای سابقه مصرف داروهای خارجی را داشته باشند و تغییر برند برایشان سخت باشد. گاهی کمبودها به واحدهای دارویی خاص برمی‌گردد که جزو کمبودهای اصلی حساب می‌کنیم.

مدیر نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان کرد: برخی کمبودها  مربوط به واحدهای داروهای خاص است و این موضوع را نیز به عنوان کمبود اصلی محسوب نمی‌کنیم به عنوان مثال داروی ۵۰ واحدی موجود نیست اما نوع ۲۵ واحدی آن وجود دارد.

وی اذعان داشت:  در حال حاضر حدود ۲۰ مورد کمبود واقعی داریم که پراکنده است و ممکن است داروهای پیوندی، شیمی درمانی و غیره باشد. این کمبودها را طی مکاتبات مستمر به سازمان غذا و داروی کشور اعلام می‌کنیم، ولی سازمان اعلام می‌کند بسیاری از این کمبودها قابل جایگزین شدن با برندهای دیگری هست و مردم می‌توانند داروی جایگزین را تهیه کنند.

سلطانی با اشاره به افزایش قیمت دارو اعلام کرد: قیمت را باید بر اساس نوع دارو بسنجیم. به‌طورکلی امسال برای ارز تخصصی تصمیمی گرفته نشده که باعث افزایش قیمت دارو شود. همچنین امسال به‌خاطر ارز تخصیصی تغییر قیمتی ناشی از ارز ۴۲۰۰ تومانی بر قیمت دارو ایجاد نشد.

وی متذکر شد: البته گاهی سقف تعهدات بیمه در ارتباط با دارویی تغییر و یا قیمت دارویی تغییر کند ولی ارگان‌های بیمه با تأخیر این دارو را تحت پوشش قرار دهند، از جمله داروی مربوط به بیماران تالاسمی که در این زمینه مکاتبات و پیگیری‌های زیادی انجام شد. افزایش قیمت دارو ناشی از ارز تخصیصی نداریم، اقلام دارویی وسیع و ممکن است برخی اقلام افزایش قیمت پیدا کند، به‌طوری‌که افزایشی در حد ۱۰ تا ۲۰ درصد داشته باشیم.

مدیر نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  در رابطه با سوال خبرنگار صاحب نیوز در خصوص تخلف داروخانه‌ها، خاطر نشان کرد: حدود ۸۶۰ داروخانه در استان اصفهان در حال فعالیت هستند که هر داروخانه حداقل هر ماه یک بار بازرسی می‌شود و به‌طور میانگین هر ماه ۱۰ تا ۱۵ مورد تخلف داریم که براساس شیوه‌نامه‌های موجود با این تخلفات برخورد می‌کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفت + هفده =