صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » گزارش » ماجرای یک حاشیه در شورای اداری شاهین شهر

ماجرای یک حاشیه در شورای اداری شاهین شهر

در جریان سفر اعضای هیات دولت به استان اصفهان و حضور وزرای دولت به عنوان نمایندگان تام الاختیار در شهرستان های این استان، در جلسه شورای اداری دو شهرستان شاهین شهر و میمه و برخوار که با حضور نوری وزیر آموزش و پرورش در فرمانداری شاهین شهر تشکیل شده بود اغلب مسئولان سخنران جلسه مسئله آب، فرونشست زمین و آلودگی هوا را سه بحران و دغدغه برای شهرستان ها عنوان و بر پیامدهای زیست محیطی و انسانی آن تاکید کردند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۸ - سه شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۳۱

به گزارش صاحب نیوز؛ موضوع آلودگی هوا از شایع ترین عوارض و چالش های جوامع صنعتی به شمار می رود و در سال های اخیر به بحرانی پیچیده تبدیل شده است که سهم عمده ای در سلامت جسم و روان شهروندان دارد، بر اساس آمارهای رسمی،: «آلودگی هوا سالیانه حدود هشت ‌میلیارد دلار خسارت وارد می کند و با توجه به آمار سازمان جهانی بهداشت سال 2015 میلادی، در ایران سالیانه 33‌هزار و 500 مرگ به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد؛ یعنی 71 نفر در هر صد هزار نفر در كشور علت مرگشان آلودگی هوا است».

وسایل حمل و نقل عمومی، كارخانه ها، انرژی های مصرفی، سوخت صنایعی همچون پالایشگاه ها و نیروگاه ها و … از جمله عواملی هستند كه نقش بسزایی در آلودگی هوا دارند و این موضوع را به یكی از چالش‌های اصلی زیست ‌محیطی كشور تبدیل كرده اند. آلودگی هوا یكی از بحران‌های اصلی كشور به شمار می رود كه نیازمند همكاری و تعامل همه سازمان‌های مرتبط و تمركز مسئولان كشور برای كاهش پیامدهای این پدیده است.

بسیاری از شهرهای بزرگ صنعتی همه ساله با فرارسیدن فصل پاییز و زمستان با پدیده وارونگی هوا روبرو می شوند، وارونگی دما در ارتفاع افزایش می یابد و حاصل آن پدیده آلودگی هوا نامیده می شود به دنبال وقوع این پدیده تنها راهکار مسئولان تعطیلی مدارس و اعلام هشدار برای خروج غیر ضروری شهروندان از منازل است.

در حالی که مهم‌ترین اصل در حل بحران آلودگی‌ هوا نجات جان انسان ها با پرهیز از هرگونه سیاسی ‌كاری و منفعت طلبی است. متاسفانه مسئولان و متولیان امر هنوز به نقطه نظر مشترک برای رسیدن به راهکار عملی برای کاهش مخاطرات آن نرسیده اند و برخی مسئولان دلخوش به دریافت عوارض آلایندگی از صنایع هستند و بر سر آن چانه زنی هم می کنند.

در جریان سفر اعضای هیات دولت به استان اصفهان و حضور وزرای دولت به عنوان نمایندگان تام الاختیار در شهرستان های این استان، در جلسه شورای اداری دو شهرستان شاهین شهر و میمه و برخوار که با حضور نوری وزیر آموزش و پرورش در فرمانداری شاهین شهر تشکیل شده بود اغلب مسئولان سخنران جلسه مسئله آب، فرونشست زمین و آلودگی هوا را سه بحران و دغدغه برای شهرستان ها عنوان و بر پیامدهای زیست محیطی و انسانی آن تاکید کردند.

فرید شریعت زاده شهردار شاپور آباد یکی از سخنرانان جلسه بود که به نمایندگی از شهرداران شهرستان برخوار در مبحث درآمد پایدار شهرداری ها با ابراز گلایه از قانون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، اظهار کرد: ابلاغ قانون مالیات بر ارزش افزوده در تاریخ 1400/04/14 در بخش عوارض این قانون حدود 4 درصد تعیین شده، مشکلاتی برای شهرداری ها ایجاد کرده است که در قانون ابلاغ سال 1387 این مشکلات وجود نداشت براساس ماده 27 این قانون  براساس نوع شدت، مدت و مکان آلایندگی ضریبی بین نیم تا یک درصد درنظر گرفته شده که متاسفانه با وجود اینکه در همین قانون اشاره شده است که دولت مکلف است که براساس کارگروهی متشکل از سازمان امورمالیاتی، سازمان محیط زیست، اداره دارائی و مرکز بهداشت بر اجرای قانون نظارت داشته باشد، ولی متاسفانه با گذشت حدود هشت ماه از ابلاغ این قانون، هنوز اجرا نشده علاوه بر این در دو ماه گذشته نیز عوارض آلایندگی پرداخت نشده است و این عدم پرداخت بر حمل و نقل عمومی، فضای سبز و مدیریت پسماند شهرداری ها تاثیر گذاشته است که درخواست پیگیری برای تعیین کارگروه ستادی در استان را داریم.

شهردار شاپور آباد افزود: ماده 38 این قانون در سال 87 قانونی مصوب کرده که براساس آن پانزدهم هرماه همه عوارض کالا و خدمات به حساب واریز شود ولی قانون سال 1400 تصویب کرده است که این عوارض به حساب متمرکز تهران واریز شود بعد تهران به حساب مرکز استان واریز کند و بعد اصفهان به حساب شهرداری های استان واریز کند این پروسه پرداخت عوارض پیچیده تعریف شده است که خواهش می کنم با عنایت به اینکه شهرداری ها ویترین نظام هستند ما داریم شان و منزلت و آبروی نظام را حفظ می کنیم این موضوع رسیدگی شود.

وی ادامه داد: علاوه بر مشکلات متعددی که با قانون ارزش افزوده داریم یک موضوع دیگری هم است که خواهش داریم تکلیف این موضوع را امروز مشخص کنید و آن این است که؛ عوارض آلایندگی همانگونه که گفته شد طی یک پروسه ای پیچیده در قالب یک کارگروه به اسم جز 3 بند ب ماده 6 قانون ارزش افزوده براساس شدت و مدت و مکان و جهت قالب باد و غیره در استان اصفهان بین شهرداری ها و دهیاریها توزیع می شود ولی جالب است که این کمیته که اعضای آن متاسفانه کسانی هستند که خانواده هایشان در شهرهایی مثل شاهین شهر یا برخوار نیستند تا هر روز دود و هوای آلوده ناشی از صنایع را استنشاق کنند برای ما تصمیم گیر شده اند.

شریعت زاده افزود: نکته جالب این است که در قانون گفته شده عوارض آلایندگی براساس شدت، مکان و جهت بادهای غالب تعیین و به شهرداریها پرداخت می شود اما شهری مثل تیران که 33 کیلومتر برخلاف جهت باد غالب قرار دارد به نسبت برخوار که در مجاورت قرار دارد بهره مند می شود و در پاسخ به پیگیری های ما از طریق تهران و اصفهان فقط یک جمله گفته می شود که «شما بی عرضه هستید که حقتان خورده می شود» به جز این هم پاسخ دیگری ندارند می گویند «عرضه داشته باشید بروید حقتان را استیفا کنید عرضه دارید برید حقوقتان را بگیرید». در حالی که قانون هم می گوید شهرهای در جهت بادهای غالب اما در پرداخت غیر از قانون عمل می شود.

وی ادامه داد: در بحث آلودگی آب، خاک و هوا تا آبخوان برخوار اصفهان هم این پالایشگاه تاثیر گذار است با همه زحمتی که کشیدیم توانستیم 92 تا 94 را به جایی برسانیم و الحمدالله محقق شد ولی بقیه ش چی؟ اینا که دفع آلایندگی نمی کنند فیلتر و فیلتراسیون نمی گذارند فقط یک چیز اتفاق می افتد ما داریم دود این پالایشگاه را می خوریم حقش را کل جمعیت اصفهان که برخلاف جهت بادهای غالب قرار دارند می گیرند.

شهردار شاپورآباد با تاکید بر اینکه من دارم درباره جان مردم صحبت می کنم درباره زن و بچه خودم که هر روز صبح دود این پالایشگاه را می خورند خاطرنشان کرد: این درست نیست که حق ما رابقیه بخورند بعد هم به ما بگویند «عرضه ندارید» با وجود حمایت و پیگیری‌های مستمر آقای حاجی به ما گفته شود شما «عرضه ندارید».

وی افزود: بحث های قانونی را ما با مسئولان شهرستان پیگیر هستیم ولی این بحث را شما تعیین تکلیف کنید و جان زن و بچه های ما را نجات بدهید اگر فیلتر نمی کنند لااقل پولش را ما بگیریم نه اینکه تیران به اندازه برخوار پول بگیرد و به ما که در معرض مستقیم دود و آلایندگی پالایشگاه قرار داریم بگویند که در جهت بادهای غالب است درصورتی که تیران برخلاف بادهای قالب قرار دارد من خواهش دارم همانگونه که ما خودمان را از شما می دانیم شما هم ما را جزو خودتان بدانید و مشکلات ما برای شما دغدغه باشد و آن را حل کنید.

در ادامه وقتی شریعت زاده از تریبون پایین آمد قدیری مدیرعامل پالایشگاه در اعتراض به سخنان شریعت زاده وی را خطاب قرار داده و گفت: اطلاعات شما صفر است، 140 هکتار درخت در پالایشگاه اصفهان وجود دارد که هیچ کدام از آنها خشک نشده است. پالایشگاه یک میلیارد یورو هزینه کرده و شما توهین می کنید.

در ادامه شوراهای شهرهای شاهین شهر، گز، برخوار به حمایت از شریعت زاده با مدیرعامل پالایشگاه برخورد کردند شاهزاده فرد عضو شورای شاهین شهر گفت: «پالایشگاه اصفهان باید جواب خون مردم را بدهد» فرماندار شاهین شهر همه را به آرامش دعوت کرد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

15 − 13 =