صفحه اصلی » استان اصفهان » صدور مجوز جذب قاضی در اصفهان / وضعیت بحرانی دادگستری اصفهان در کمبود نیرو انسانی و شعب فعال

صدور مجوز جذب قاضی در اصفهان / وضعیت بحرانی دادگستری اصفهان در کمبود نیرو انسانی و شعب فعال

رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان گفت: متأسفانه ذهنیت اشتباهی در قوه قضائیه و قوه مجریه وجود دارد که در دو قوه فکر می‌شود استان اصفهان، جزو استان‌های برخوردار است. حجت‌الاسلام اژه‌ای وقتی وضعیت بحرانی دادگستری استان اصفهان را از لحاظ تعداد کمبود شعب فعال کمبود قاضی و نیروی انسانی مشاهده کردند و در این زمینه  مجوز جذب قاضی در قالب دوره کارآموزی قضائی را صادر کردند.

تاریخ انتشار: ۱۶:۲۰ - چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت‌الاسلام اسدالله جعفری در نشست خبری  خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار کرد: اندیشه‌های شهید بهشتی آن‌گونه که باید، شناخته نشده است و اگر بررسی کنیم که امام (ره) و مقام معظم رهبری در وصف آن شهید چه گفتند، می‌بینیم که مسیر زندگی او جهادی و ایستادگی و ظلم‌ستیزی ویژگی ارزشمند آن شهید بود.

رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان در تشریح برنامه‌های هفته قوه قضائیه در دادگستری استان اصفهان افزود: امسال برای دادگستری استان‌ها از سوی قوه قضائیه در قالب ۱۰ برنامه محوری تعیین شده است که برنامه نخست پیشگیری از جرم و آسیب‌های اجتماعی همانند سرقت، کلاه‌برداری، جرم در حوزه املاک، تصادفات، دعاوی خانگی و جرایم اخلاقی است. البته این موارد مشتمل بر تمام جرم‌ها نیست اما جرایم نخست کشور هستند که به همین خاطر برنامه‌ریزی شده تا آمار آنها به سمت روند کاهشی برود.

وی بیان کرد: همچنین دومین محور برنامه امسال دادگستری استان اصفهان حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی مشروع است که در قالب شورای حفظ حقوق بیت‌المال و مقابله با زمین‌خواری و غیره پیگیری می‌شود، که شامل نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات از جمله نظارت بر ضابطان، کارشناسان، امور زندان‌ها، وکلای قضائی و غیره خواهد بود. اخذ تصمیم و توسعه اقدامات حمایتی در زمینه امور حسبی افراد بدسرپرست و معلولان یکی دیگر از برنامه‌های امسال دادگستری استان اصفهان است، دادگستری وظیفه رسیدگی به امور افراد آسیب دیده اجتماعی، معلولان، معتادان متجاهر و غیره را دارد.

حجت السلام جعفری ادامه داد: هر چند دفاتر در دادستانی‌ها زیر نظر دادستان‌ها در حال رسیدگی به امور این افراد هستند، اما دادگستری‌ها در این حوزه وظایفی دارند و خوشبختانه اصفهان یکی از استان‌های موفق در حوزه رسیدگی به امور حسبی است. برنامه اولویت‌دار دیگر دادگستری استان اصفهان برای امسال پیشگیری از سرقت و دقت در کشف جرم و تعقیبات مجرمان، شامل افزایش کیفیت تحقیقات دادسرا و رسیدگی توأم با سرعت است.

وی توضیح داد: متأسفانه استان اصفهان همچون سایر استان‌های کشور در بحث سرقت خرد آمار بالایی دارد و ۱۵ درصد جرایم استان مربوط به سرقت خرد است. توسعه صلح و سازش، میانجیگری و داوری و استفاده از شورای حل اختلاف یکی دیگر از برنامه‌های محوری مهم دادگستری در سال جاری است.  رسیدگی به پرونده‌ها، کاهش ورودی پرونده‌ها، ساماندهی آمار، کاهش زمان رسیدگی پرونده‌ها به‌ویژه پرونده‌های مسن، اتقان آرا، استخراج آمار و غیره از دیگر برنامه‌های محوری دادگستری استان اصفهان در سال جاری است.

رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان اذعان داشت: تسریع در اجرای احکام مدنی و کیفری، ساماندهی بایگانی راکد، اجرای احکام مدنی و کیفری و شورا همچنین اصلاح مجرمان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، افزایش آزادی تحت سامانه‌های الکترونیکی مانند پابند آن‌ها افزایش ۵۰ درصدی اشتغال زندانیان جرایم غیرعمد امسال از برنامه‌های مهم دادگستری است که ویژه به آن می‌پردازد. تدوین برنامه اجرایی برای رفع اطاله دادرسی به ویژه برای شعبی که با تراکم پرونده روبه‌رو هستند.

وی خاطر نشان کرد: این برنامه‌ها از اولویت‌های مهم دادگستری‌های کشور همچون استان اصفهان است. در بین مشکلات قوه قضائیه اطاله دادرسی به عنوان ابرچالش شناخته می‌شود، دلیل این امر بررسی شده و خوشبختانه گام‌های مؤثری در این راستا برداشته شده است.

حجت اسلام جعفری تصریح کرد: متأسفانه ذهنیت اشتباهی در قوه قضائیه و قوه مجریه وجود دارد که در دو قوه فکر می‌شود استان اصفهان، جزو استان‌های برخوردار است. بنده با پیگیری‌ها و جلسات متعددی که با معاونان قوه قضائیه و رئیس قوه داشتم سعی کردم این ذهنیت اشتباه را برطرف کنم و نشان دهم دادگستری استان اصفهان در بعضی از شاخص‌ها و موارد با میانگین استان‌های متوسط و محروم کشور برابر است.

وی متذکر شد: برابر تشکیلات ابلاغی قوه قضائیه استان اصفهان باید دارای ۹۲۳ شعبه باشد که هم اکنون این استان دارای ۵۹۶ شعبه فعال است، یعنی استان اصفهان با کمبود ۳۵ درصدی قاضی، نیروی اداری و شعب فعال مواجه است که این امر به سه دلیل نبود قاضی، نیروی انسانی و فضای اداری برمی‌گردد.

رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان در خصوص مصوبات سفر غیررسمی قوه قضائیه به استان اصفهان اعلام  کرد: حجت‌الاسلام اژه‌ای وقتی وضعیت بحرانی دادگستری استان اصفهان را از لحاظ تعداد کمبود شعب فعال کمبود قاضی و نیروی انسانی مشاهده کردند و در این زمینه مجوز جذب قاضی در قالب دوره کارآموزی قضائی را صادر کردند.

وی توضیح داد: قرار است طی چند مرحله از ۲۰۰ دانشجو و فارغ‌التحصیلان بومی استان اصفهان در رشته‌های حقوق قضا و مقطع دکترا در قالب دوره کارآموزی قضائی استفاده شود و آنها پس از گذراندن دوره به عنوان قاضی جذب شعب دادگستری استان اصفهان شوند.همچنین با دستور رئیس قوه قضائیه تا پایان سال بخش عمده کمبود نیروی انسانی دادگستری استان اصفهان برطرف می‌شود که خوشبختانه رئیس قوه مجوز جذب ۷۰۰ کارمند را به شعب دادگستری استان اصفهان در قالب برگزاری آزمون داده است.

حجت اسلام جعفری اضافه کرد: یک میلیون و ۵۶۴ هزار و ۹۵ فقره پرونده از اول تیرماه سال گذشته تا اول تیرماه امسال وارد دادگستری استان اصفهان شده است که از این تعداد یک میلیون و ۴۳۲ هزار و ۳۴۲ فقره پرونده با تلاش همکاران قضائی مختومه شد. این آمار یک میلیون و ۵۶۴ هزار و ۹۵ فقره پرونده به لحاظ ثبت مجدد است یعنی افراد در پرونده‌ها یکی هستند و تغییر نمی‌کند بلکه پرونده در چهار مرحله دادسرا، تجدید نظر و اجرای احکام و غیره مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: اما آمار پرونده‌های سامانه یکتای دادگستری استان اصفهان، یعنی پرونده‌های یک‌بار بدون ثبت مجدد در سال گذشته ۹۲۱ هزار و ۸۴۲ فقره بوده است.ما به دادگستری‌ها اعلام کردیم حداقل یک بار در هفته ملاقات مردمی داشته باشند، در  یک سال گذشته چهار هزار و ۴۶۵ مورد ملاقات مردمی توسط رئیس کل و مدیران قضائی شهرستان‌ها صورت گرفته است که از این تعداد سه هزار و ۸۶۷ ملاقات مردمی معادل ۸۶ درصد فقط رئیس کل دادگستری طی هشت ماه گذشته انجام شده است.

رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان اذعان داشت : استان اصفهان در بحث پرونده‌های ماده ۴۴۷ چهار هزار و ۹۲۰ درخواست داشته است، با تعیین قضات در کارگروه حقوقی و کیفری به سه هزار و ۴۴۲ مورد پاسخ داده شد. در این زمینه بعد از پایان تیرماه دیگر اطاله دادرسی نخواهیم داشت و حداکثر زمان بررسی پرونده در این بخش دو ماه خواهد بود.

وی توضیح داد: حدود ۴۴ فقره پرونده با موضوعات کلاهبرداری شبکه‌ای منتهی به اختلال در نظام اقتصادی کشور، قاچاق سوخت، اخلال در نظام ارزی، اخلال در سهمیه آرد یارانه‌ای در سال جاری در دستگاه قضائی استان اصفهان بررسی شده است، همچنین برابر تبصره ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی کسانی که اختلال در نظام اقتصادی کشور بیش از یک میلیارد ریال داشته باشند رسانه‌ای خواهند شد.

حجت اسلام جعفری در ادامه گفت:  در این زمینه ۲۷ نفر در حوزه شرکت‌های نفتی دستگیر و مجازات برای آنها درنظر گرفته شد و در زمینه اخلال در نظام پولی هشت نفر مشمول ماده ۳۶ شدند.

وی اضافه کرد: و اما در رابطه با  پرونده‌های امنیتی باید گفت که برخی افراد در مرکز و شهرستان‌ها به دنبال اعمال مجرمانه هستند، کسانی که درگیری‌های خیابانی ایجاد می‌کنند و امنیت مردم را به خطر می‌اندازند. شناسایی شده‌اند و  کنترل و مهار آنها با همکاری نیروی انتظامی در دستور کار است، محل اختفای آنها را شناسایی کرده‌ایم در صورت هر گونه ناامنی شدیدترین برخوردها را خواهیم داشت.

رئیس‌کل دادگستری استان در رابطه با جرایم خشن تاکید کرد: خوشبختانه آمار جرایم خشن در استان اصفهان کم است اما یکی از این جرایم نیز برای استان زیاد است همچنین در زمینه سرقت شاهد افزایش هستیم، این جرم همواره جزو سه جرم اول است، در سال گذشته در بخش کیفری ۹۵ هزار و ۶۱۲ پرونده و معادل ۱۵ درصد پرونده‌ها سرقت است و در بخش حقوقی نیز چنین شرایطی را داریم.

وی بیان کرد: قضات یکی از شریف‌ترین افراد جامعه هستند که کمترین تخلف کاری را از آنها شاهد هستیم، دادگستری استان اصفهان در درون دستگاه قضائی نظارت جدی دارد و هم اکنون این استان دارای ۹۰۰ قاضی فعال است که از این تعداد از پنج قاضی شکایت شده اما تخلف آنها اثبات نشده است به همین جهت استان اصفهان دارای هیچ قاضی که به‌خاطر تخلف منجر به برکناری شده باشد، نیست.

حجت اسلام جعفری با اشاره به فعالیت ۱۹۸ قاضی و یک هزار و ۵۴۲ نفر در بخش اداری به صورت افتخاری در ۳۳۴ شعبه شورای حل اختلاف استان اصفهان، اظهار کرد: طی یک سال گذشته ۳۲۴ هزار و ۹۶ پرونده در این شعب ورودی داشتیم که ۳۲۵ هزار و ۷۹۵ پرونده مختومه شد، نرخ میانگین صلح و سازش در استان اصفهان ۴۲ درصد است که سه درصد از میانگین کشوری بالاتر هستیم.

وی متذکر شد:  در بخش احکام مدنی  ۶۷ هزار و ۶۶۲ پرونده وارد شد و ۶۷ هزار و ۱۳۷ پرونده مختومه شد، در مورد مهریه مطالبات زیادی داریم که در این بخش اطاله دادرسی هم داریم. با کمک خیران و مردم استان اصفهان ماه رمضان امسال با ۵۰ میلیارد تومان کمک، ۳۴۰ زندانی جرایم غیرعمد، آزاد شدند همچنین استان اصفهان رتبه دوم را در بحث آزاد سازی زندانیان جرایم غیر عمد را دارد.

حجت‌الاسلام جعفری در پایان گفت: در اصفهان با پدیده‌ای به نام دوردور کردن مواجه هستیم من دیگر هشدار نمی‌دهم بلکه عمل می‌کنم زیرا بر اساس آن برنامه عملیاتی طراحی شده است که با خودروها و موتورسیکلت‌های که آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند به‌ویژه در ساعات پایانی شب برخورد قاطع صورت گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

11 + 11 =