صفحه اصلی » استان اصفهان » قرآن، روشن‌کننده مسیر جهاد تبیین

قرآن، روشن‌کننده مسیر جهاد تبیین

امام جمعه موقت اصفهان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته گفت: قرآن راه جهاد تبیین را به ما یاد داده است.

تاریخ انتشار: ۱۹:۰۳ - جمعه ۱۴۰۱/۰۴/۳

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت‌الاسلام سیداحمد محمودی امام جمعه موقت اصفهان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به نقش موثر مقام معظم رهبری در رویدادهای ملی و بین‌المللی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب 30 سال است که کشتی انقلاب را با درایت، جامعیت و سیاستی که دارد به خوبی سکانداری کرده و با رصد رویدادهای ملی و بین المللی ، موضع گیری درستی داشته‌اند و دوست و دشمن به این امر اذعان دارند.

وی ضمن گرامیداشت شهادت امام محمدتقی(ع)، سالگرد جانباز شدن رهبر معظم انقلاب، هفتم تیر و روز قوه قضائیه افزود: قوه قضائیه نهاد مستقلی به شمار می‌رود که مجری عدالت و مرجع مبارزه با فساد است و همان طور که  رهبر معظم انقلاب در توصیه چهارم گام دوم انقلاب بر مبارزه با فساد تاکید کرده‌اند و  مسئولیت این امر خطیر در درجه اول بر عهده قوه قضائیه است.

امام جمعه موقت اصفهان با بیان اینکه بخشی از اجرای عدالت بر عهده جامعه است، خاطر نشان کرد: مبارزه با فساد و اجرای عدالت در کنار هم هستند و نمی‌توان آن‌ها را از یکدیگر تفکیک کرد. بخشی از اجرای عدالت و مبارزه با فساد بر عهده جامعه است و اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم باید در اجرای عدالت کوشا باشیم. با این حال قوه قضائیه باید وارد شود مثل زمانی که ساختمان‌های غیر مجاز در بستر رودخانه‌ها با رضایت مردم تخریب شدند چون خودشان این کار را شروع کرده‌ بودند.

وی افزود: قوه قضائیه وظیفه دارد که از قدرتش برای مبارزه با فساد استفاده کند چون مردم به تنهایی از پس کار بر نمی‌آیند. اگر عدالت به درستی اجرا و با فساد مبارزه شود، جامعه هم در این مسیر با مجریان عدالت همراهی خواهند کرد.

حجت‌الاسلام محمودی با اشاره به مظلومیت شهدای دهه 60 به ویژه شهید بهشتی گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری دهه 60 از آن دهه‌هایی است که مظلوم مانده و باید تببین شود، به ویژه نیاز است که این تبیین به طور خاص درباره شهید بهشتی و یاران مظلومش صورت بگیرد. قرآن راه جهاد تبیین را به ما یاد داده است، نام حضرت موسی (ع) بیشتر از سایر پیامبران در قرآن تکرار شده چون با سه طاغوت سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مواجه بود. اگر قرآن این موضوع را تبیین نمی‌کرد، امروز کسی متوجه نمی‌شد که دشمنان انبیای الهی چه کردند و جای شهید و جلاد عوض می‌شد.

وی در ادامه با بیان اینکه مسئولان باید تشنه خدمت باشند، گفت: ما اشخاصی را داشته‌ایم که برای حفظ و خدمت به انقلاب از جان‌شان گذشتند، در اوایل انقلاب شخصیت‌هایی را از جامعه ایران گرفتند که هر کدام یک ملت بودند و نمونه بارز این مسئله شهید بهشتی بود که می‌گفت ما شیفتگان خدمت هستیم نه تشنگان قدرت؛ بنی‌صدر در اوایل انقلاب بارها علیه شهید بهشتی سخنرانی می‌کرد. این در حالی است که وقتی در یکی از هفته‌ها شهید بهشتی سخنران پیش‌خطبه نماز جمعه بود، همه منتظر بودیم که از خودشان دفاع کنند اما این اتفاق رخ نداد و باعث تعجب همه شد.

امام جمعه موقت اصفهان در ادامه یادآور شد: باید شهید بهشتی را از این مظلومیت خارج کنیم تا نسل جدید بدانند که منافقان کور دل و دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی چه جنایاتی را انجام داده‌اند. تا روزی که شهادت در فرهنگ ما چنین جایگاه بالایی دارد، دشمنان انقلاب نمی‌توانند بر نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم فائق آیند. ” تقوای الهی تنها آموزه‌ای است که انسان را از عذاب آخرت نجات می‌دهد و باید در مسیر عملی زندگی خود تقوا را پیاده کنیم.”

حجت‌الاسلام محمودی در بخش دوم خبطه‌های نماز جمعه با بیان این اظهارات متذکر شد: تقوا  پایه عمل به دستورات الهی است و هیچ کدام از کارهایی که انجام می‌دهیم، به اندازه تقوا انسان را از عذاب نجات نمی‌دهد.

وی افزود: تقوا یعنی حیا مقابل خداوند و رضایت و تسلیم در برابر آنچه برای انسان مقدر کرده است؛ این موارد دو خصلت اساسی است که رفتار، اعمال و کردار انسان بر آن پایه‌گذاری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

19 − 17 =