صفحه اصلی » اجتماعی » رابطه راه اندازی سیستم عامل بومی و ذخیره میلیاردها تومان از سرمایه مردم کشور

رابطه راه اندازی سیستم عامل بومی و ذخیره میلیاردها تومان از سرمایه مردم کشور

سیاست شرکت‌های نرم افزاری در هماهنگی با شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌های سخت افزاری به شکلی قرار گرفته است که ما مجبوریم هر چند سال یک بار تلفن همراه هوشمند و یا رایانه خودمان را تعویض کرده و یک دستگاه نو خریداری کنیم. حل این مشکل به علاوه در نظرگرفتن پارمترهای غیرقابل گذری نظیر امنیت اطلاعات و جنگ نرم ضرورت ایجاد یک سیستم عامل بومی تلفن‌های همراه و حتی رایانه‌ها را گوشزد می‌کند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۵ - شنبه ۱۴۰۱/۰۴/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ همه ما این تجربه را داشتیم که از حدود 10 -13 سال پیش که تلفن‌های همراه هوشمند روانه بازار شد و موج استفاده از این تلفن‌های لمسی آغاز شد، با این وجود که ظرفیت بسیار محدودتری نسبت به تلفن‌های امروزی داشتند اما کلی برنامه در آن‌ها نصب می‌شد.

اما هر چه جلوتر آمدیم با آمدن تلفن‌های جدیدتر، اپلیکیشن‌های اندروید یا ios به روزرسانی‌های پیدا کردند که سبب می‌شود حجم این اپلیکیشن‌ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده و رفته رفته سر و کله خطای تکمیل ظرفیت ذخیره گوشی بر روی تلفن‌های همراه ظاهر شود و این افزایش حجم‌ها به جایی می‌رسد که دیگر امکان نصب آن‌ها بر روی گوشی میسر نیست و کاربران این تلفن‌های همراه مجبور هستند دستگاهی را که دو یا سه سال پیش خریداری کردند را به فروش رسانده و یک مدل جدیدتر آن را با صرف هزینه بیشتر خریداری کنند.

این چرخه از یک زمان به بعد در سیستم‌های رایانه‌ای وجود داشته و قبل از ظهور تلفن‌های همراه هوشمند، رایانهها چنین مشکلاتی را داشتند و رایانه‌ای که روزی ده‌ها نرم افزار را می‌شد بر روی آن نصب کرده و از آن استفاده کرد، با هر به روز رسانی نرم افزاری کندتر و هنگ‌تر می‌شد تا این که دیگر قابل استفاده نبود.

تلفن همراهی که تا چند سال پیش انواع و اقسام بازی‌ها و اپلیکیشن‌ها را میزبانی می‌کرد امروز حتی ظرفیت داشتن یک اپلیکیشن ساده مثل واتساپ را نیز ندارد و کاربر مجبور به تعویض آن با یک تلفن همراه جدید است که البته این تلفن همراه جدید هم با روند کنونی تا چند سال قابل استفاده خواهد بود و بعد از چند سال غیرقابل استفاده شده و دوباره باید تعویض شود.

به نظر می‌رسد این مسأله بیش از آن یک به مسأله پیشرفت در مبحث نرم افزاری برگردد به سیاستی برمی‌گردد تا کاربران جهان را مجبور کند چه در مورد رایانهها و چه در مورد تلفن‌های همراه، دستگاه خود را تعویض کنند و کار و کاسبی تولیدکنندگان این دستگاه‌ها همواره رونق خود را داشته باشد.

اکثر اپلیکیشن‌ها هر هفته یا هر ماه یک بروزرسانی دارند که در نتیجه این بروزرسانی حجمشان افزایش پیدا می‌کند و هیچ کس هم متوجه نمی‌شود در این بروزرسانی چه اتفاقی افتاد و چه چیزی به اپلیکیشن وی اضافه شده است.

این سیاست اجباری سبب شده است میلیاردها دلار از سرمایه مردم جهان دور ریخته شده و به سمت کارخانه‌های ساخت تلفن‌های هوشمند و دستگاه‌های رایانه‌ای روانه شود در حالی که اگر تولیدکنندگان بزرگ نرم افزار و به ویژه سیستم عامل‌ها از این سیاست پیروی نمی‌کردند اکثر مردم به این زودی تصمیم به تعویض دستگاه‌های خود نمی‌گرفتند و مبلغ زیادی از سرمایه مردم ذخیره می‌شد.

این مسأله به ویژه برای کشورهای مصرف کننده سیستم‌های رایانه‌ای نظیر ایران بسیار خسارت‌بارتر است. هر ساله میلیاردها دلار ارز بابت خرید گوشی و رایانه جدید از کشور ما خارج می‌شود که اگر چنین سیاستی توسط شرکت‌های بزرگ سخت افزاری و نرم افزاری دنیا دنبال نمی‌شد این اتفاق نمی‌افتاد.

اما سوای مبحث اقتصادی جای تأمل است که چرا با وجود اعمال همه نوع تحریم ظالمانه و سخت علیه کشور ما که حتی اجازه ورود غذا و دارو را به ایران نمی‌دهد، صادرات تلفن همراه به کشورمان هنوز تحریم نشده است و هر کسی آزادانه می‌تواند هر نوع تلفن همراهی را وارد کشور کرده و یا در ایران خریداری کند. نهایت تحریم‌ها در ایران برمی‌گردد به چند اپلیکیشن ساده و غیرضروری که بود و نبودش خیلی برای کاربران ایرانی تفاوتی ندارد.

سؤالی که با توجه به شرارت و دشمنی آمریکا و هم پیمانانش که بازار تلفن‌های هوشمند و سیستم‌های رایانه‌ای را در دست دارند دو پاسخ را به ذهن متبادر می‌کند. یکی موضوع امنیت و جاسوسی اطلاعات و دیگری موضوع جنگ نرم را.

راستی چه کسی می‌داند زمانی که با تلفن همراه هوشمند خود به اینترنت متصل می‌شویم ممکن در پس زمینه آن چه در گوشی خود می‌بینیم چه اطلاعاتی از تلفن‌های ما برای نقاط نامعلوم یا معلومی از دنیا ارسال شود؟ آیا نمونه‌های فاش شده از این دست را شنیده‌اید و یا در ذهن دارید؟

البته موضوع این یادداشت پرداختن به این دو بحث نیست اما اشاره‌ای به این دو موضوع، به نتیجه گیری پایانی کمک خواهد کرد.

اگر در کشور ما توسط شرکت‌های دانش بنیان مستقل و یا حتی دولتی، سیستم عاملی برای تلفن‌های هوشمند طراحی و ساخته شود بسیار می‌تواند در هر سه مورد بالا اثربخش باشد. هم در موضوع اقتصادی، هم در موضوع جنگ نرم و هم در موضوع بسیار مهمی نظیر امنیت اطلاعات.

به نظر می‌رسد این یک مسأله استراتژیک باشد چه این که فضای مجازی امروزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است در دست داشتن بستر این فضا خود بسیار حائز اهمیت است و چه این که دولت مسئول جلوگیری از هدر رفت این حجم از سرمایه‌های مردم است و باید فکری برای آن بکند.

اگر چنین سیستم عاملی ساخته و بر روی تلفن‌های همراه نصب شود و متناظر با آن اپلیکیشن‌های مورد نیاز جامعه ساخته شوند، شاهد آن خواهیم بود که حتی بر روی یک دستگاه مدل پایین می‌توان ده‌ها نرم افزار نصب کرد بدون این که مشکلی به وجود آمده و یا نیاز باشد بعد از چند سال دستگاه خودمان را بالاجبار تعویض کنیم و سرمایه خود را در این راه هدر دهیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهارده − 3 =