صفحه اصلی » استان اصفهان » همکاری ما با کشورهای دشمن با استکبار جهانی به پیشبرد اهداف ما کمک می کند

همکاری ما با کشورهای دشمن با استکبار جهانی به پیشبرد اهداف ما کمک می کند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: امریکایی ها به شدت از این روابط عصبانی و ناراحت هستند و سنگ اندازی و شیطنت می کنند و سفر رئیس جمهور می تواند بخشی از این توطئه ها را خنثی کند و باز در عملی تر شدن این روابط و این تعاملات کمک کند و ما همچنان که مقام معظم رهبری فرمودند: در اقتصاد مقاومتی درون زا و برون نگر باشیم و از هر کشوری و هر دولتی و هر بستری برای حل مشکلات داخلی استفاده کنیم.

تاریخ انتشار: ۲۳:۵۹ - شنبه ۱۴۰۱/۰۴/۴

حجت السلام محسن طالب پور در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در مورد دعوت از ایت الله رئیسی برای حضور در اجلاس سران بریکس  اظهار کرد: یکی از سیاست های کلان مقام معظم رهبری که در بیانیه گام دوم ایشان و سخنانشان تاکید شده، بحث نگاه به شرق است؛ این تاکید بر خلاف آنچه بود که در هشت ساله دولت حسن روحانی بیشتر نگاه به غرب بود و کشور معطل برجام و همکاری های کشورهای غربی شد و هیچ دستاوردی نداشت.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: مقام معظم رهبری  بارها تاکید می کردند که باید نگاه به شرق و همسایگان که نزدیک به 15 تا 16 کشور هستند و این کشورهای همسایه 600 میلیون جمعیت دارند، را تقویت کنیم؛ اگر بتوانیم با این کشورها همکاری کنیم در صادرات، واردات و موضوعات امنیتی، اقتصادی و موضاعت دیگر بسیار به نفع ما است و دعوت رئیس جمهور به اجلاس سران بریکس از این جهت بسیار مهم است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: چین جزء کشورهایی است که با کشور ما روابط بسیار قوی، راهبردی و استراتژیک دارد؛ اینکه یکی از مهمترین مشتریان نفت ما کشور چین است و از طرفی بازار ما با چین ارتباط خوبی دارد و این سفر و این دعوت می تواند، نسبت به تقویت این روابط کمک کند.

طالب پور عنوان کرد:  در راستای توافق نامه 25 ساله ایران و چین که باز هم در راستای نگاه به شرق است؛ پیشنهاد اولیه این توافق در دولت روحانی از سوی چین مطرح شد، اما علی رغم  تاکید مقام رهبری دولت به آن توجه نکرد و حتی حضرت آقا مجبور شدند این طرح را به مجلس دهند.

محسن طالب پور در ادامه گفت: در پایان مجلس قبلی تفاهم اولیه امضا شد و در مسیر رسیدن به توافق است و این سفر می تواند به تحقق این توافق کمک کند، توافقی که در ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی، فرهنگی، اطلاعاتی و اقتصادی به تعبیری که خیلی از کارشناسان اقتصادی بیان می کنند، می تواند یک تحول عظیم و شگفت آوری در اقتصاد ما ایجاد کند.

کارشناس مسایل سیاسی اذعان کرد: امروز یکی از قدرت های اقتصادی مطرح جهان کشور چین بوده و رقیب جدی دشمن ما استکبار جهانی است و ما هر چه بتوانیم با کشورهایی که با استکبار جهانی رقابت دارند یا حتی مثل خود ما مخالفت دارند، ارتباط داشته باشیم، می تواند در پیشبرد اهداف ما کمک کند.

*در اقتصاد مقاومتی درون زا و برون نگر باشیم 

وی عنوان کرد: امریکایی ها به شدت از این روابط عصبانی و ناراحت هستند و سنگ اندازی و شیطنت می کنند و سفر رئیس جمهور می تواند بخشی از این توطئه ها را خنثی کند و باز در عملی تر شدن این روابط و این تعاملات کمک کند و ما همچنان که مقام معظم رهبری فرمودند: در اقتصاد مقاومتی درون زا و برون نگر باشیم و از هر کشوری و هر دولتی و هر بستری برای حل مشکلات داخلی استفاده کنیم.

طالب پور ادامه داد: کشور چین ظرفیت بالایی داشته و به نفت ما به شدت نیاز دارد و هم بازار کشور ما برای آن ها بازار خوبی است، البته همانطور که مقام معظم رهبری گفتند: نه اینکه با این روابط تولید داخل را از بین ببریم، ما باید با شعار امسال تولید ملی و دانش بنیان و اشتغال زایی تولید ملی را جدی بگیریم.

وی عنوان کرد: ما در رابطه با تولید مشکل سرمایه داریم و کشور چین این ظرفیت را دارد که در کشور سرمایه گذاری کند؛ این نکات اگر در کنار هم قرار دهیم به یک جمع بندی می رسیم که ما باید با کشورهایی که منافع مشترک داریم، در راستای باز بیانات مقام رهبری که روابط اقتصادی و روابط سیاست خارجی بر اساس عزت، حکمت و مصلحت است می توانیم با کشورهایی مثل چین روابط بهتری داشته باشیم و سطح مبادلات اقتصادی وحتی مبادلات امنیتی، فرهنگی و سیاسی را بیشتر کنیم.

محسن طالب پور گفت: در سالهای اخیر به خاطر اختلاف نظری که بین چین و روسیه با امریکا ایجاد شد، چینی ها در بحث انرژی هسته ای در شورای امنیت خیلی کمک ما کردند و در همین قطعنامه اخیری که امریکایی ها می خواستند علیه ما در شورای حکام و حتی در شورای امنیت تصویب کنند، آن ها وتو کردند و جلو آن را گرفتند و این ها نشان دهنده این است که کشورهایی مثل روسیه وچین برای تقویت روابط با ما بر اساس منافع مشترک جدی هستند.
این کارشناس مسائل سیاسی گفت: یکی از رقبای امریکا چین است و از آن طرف یکی از رقبای خطرناک برای چین و روسیه، امریکا است و ما می توانیم با کنار روسیه و چین قرار گرفتن، شعار غیر واقعی دنیای تک قطبی را خدشه به آن وارد کنیم و دنیای چند قطبی را ایجاد کنیم.
وی افزود: امریکایی ها اعتراف کردند که چین، روسیه، ژاپن و ایران در شرایطی هستند که می توانند رقیب امریکا باشند و دنیای چند قطبی را بعد از دنیای دو قطبی و تک قطبی با مشکل جدی مواجه کنند و این روابط در این راستا، جایگاه ما را تقویت می کند.

طالب پور گفت: این دعوت و این روابط نشان می دهد که در نگاه انقلابی و نگاهی که ما به چند کشور محدود توجه نکنیم و دولتی که انقلابی رفتار کند، باز در جهان جایگاه دارد؛ مقام معظم رهبری بارها فرمودند هزینه تسلیم و سازش به مراتب از مقاومت بیشتر است.

محسن طالب پور با اشاره به روابط خوب با کشورهای دیگر و حضور هیئت های خارجی در ایران و هیات های ایرانی در دیگر کشورها بیان کرد:  نشان دهنده این است که ما با همان روحیه انقلابی و مقاومت می توانیم با تعامل سازنده با کشورهای دیگر به حل مشکلات خود کمک کنیم و باز این سفر و این دیدار می تواند شرایط را برای ما بهتر کند و همراه موفقیت باشد و بر اساس منافع مشترک اما معقول و منطقی، به پیشرفت اوضاع اقتصادی و مشکلات داخلی کمک جدی داشته باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

8 + یازده =