صفحه اصلی » استان اصفهان » آزادسازی 60 هکتار از اراضی بستر دریاچه سد زاینده‌رود

آزادسازی 60 هکتار از اراضی بستر دریاچه سد زاینده‌رود

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از آزادسازی 60 هکتار از اراضی بستر دریاچه سد زاینده‌رود خبر داد.

تاریخ انتشار: ۲۳:۵۳ - سه شنبه ۱۴۰۱/۰۴/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ محمود چیتیان معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اظهار داشت: شرکت آب منطقه‌ای اصفهان به منظور اجرای تکالیف قانونی در راستای صیانت از کمیت و کیفیت منابع آب، مساحت ۲۶ هکتار از اراضی داخل بستر دریاچه سد زاینده‌رود را طی ۴ روز با هماهنگی مراجع قضایی و انتظامی آزادسازی کرد.

وی با بیان اینکه عملیات رفع تصرف و اعاده به وضع سابق اراضی تصرف شده در محدوده روستای مشهدکاوه از توابع شهرستان چادگان انجام شد، افزود: ۲ مورد تخلف برداشت غیرمجاز آب در محدوده دریاچه سد زاینده‌رود طی همین مدت شناسایی شد که با همکاری نیروی انتظامی، نسبت به توقیف ادوات برداشت غیرمجاز آب و انتقال ادوات به کلانتری اقدام شد.

چیتیان بیان کرد: بر اساس اصل ۴۵ قانون اساسی و ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب، رودخانه‌ها، مسیل‌ها و آب‌های جاری آن‌ها ثروت عمومی بوده و در اختیار حکومت اسلامی است.

خروجی سد زاینده‌رود افزایش یافته است

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به حجم ذخیره آب در مخزن سد زاینده‌رود گفت: میزان ذخیره کنونی سد زاینده‌رود ۳۵۲ میلیون متر مکعب است و ورودی به آن ۳۱ متر مکعب بر ثانیه است.

وی با بیان اینکه خروجی سد زاینده‌رود با هدف تخصیص آب برای آبیاری باغات کشاورزان غرب از بامداد سی و یکم خرداد افزایش یافته است، تصریح کرد: آب برای کشاورزان غرب، ۹ روز از محل سد چم آسمان و ۷ روز در شبکه‌های نکوآباد پیش‌بینی شده است و این آب در شهر اصفهان جاری نخواهد بود.

چیتیان خاطرنشان کرد: سد زاینده‌رود به عنوان یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور و تأمین کننده آب محیط زیست، شرب، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران، در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت اسمی ۱.۲ میلیارد مترمکعب بهره‌برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هجده − یک =