صفحه اصلی » اقتصادی » اصفهان مهم ترین و بزرگترین استان در زمینه تولید گلرنگ

اصفهان مهم ترین و بزرگترین استان در زمینه تولید گلرنگ

مدیریت امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: استان اصفهان مهم ترین و بزرگترین استان تولیدکننده گلرنگ در کشور است و پیش بینی ما این است که امسال حدود ۵ تا ۶ هزار تن دانه از سطح زیرکشت گلرنگ بدست آوریم.

تاریخ انتشار: ۰۸:۱۹ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۹

پیمان فیروزنیا  در رابطه با زمان کشت گلرنگ در اصفهان در گفت و گو با صاحب نیوز اظهار کرد: در استان اصفهان در دو تاریخ کشت گلرنگ انجام می شود، کشت اول در مناطق گرمسیر مانند اردستان از بهمن ماه آغاز می شود و کشت در مناطق سردسیر تا فروردین ماه ادامه دارد، تاریخ کشت دوم گلرنگ نیز اکنون شروع شده است.

* کشت گلرنگ را در برنامه الگوی کشت استان قرار دادیم

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان عنوان کرد: امسال سطح زیرکشت گلرنگ در اصفهان حدود سه هزار و ۵۰۰ هکتار گزارش شده و برآورد می کنیم این سطح تا چهار هزار هکتار نیز برسد چرا که گل این گیاه در سال های گذشته درآمدزایی خوبی داشته است.

فیروزنیا با اشاره به اینکه سطح زیرکشت گلرنگ در سال گذشته در استان اصفهان کمتر از هزار هکتار بوده است، بیان کرد: بواسطه اینکه گلرنگ یک گیاه مقام به خشکی و کم آب بر است این گیاه را بعنوان یکی از محصولاتی که در برنامه الگوی کشت استان است، قرار دادیم و توسعه کشت آن را پیگیری می کنیم.

*کشت گلرنگ باعث ایجاد اشتغال در خانواده کشاورزی شده است

وی افزود: کشت گلرنگ باعث ایجاد اشتغال برای خانواده کشاورزی شده و پکیج خوبی برای کشاورزان است چرا که درآمدزایی خوبی دارد و همچنین دانه این گیاه روغنی برای تهیه روغن از آن استفاده می شود و می تواند تامین کننده روغن کشور باشد.

پیمان فیروزنیا خاطرنشان کرد: ارقام متنوعی از این محصول در استان کشت می شود که مهمترین ارقام آن شامل، رقم محلی اصفهان، رقم صفه، رقم گلدشت و رقم فرامان است.

*اصفهان مهم ترین و بزرگترین استان در زمینه تولید گلرنگ

این مقام مسئول متذکر شد: استان اصفهان مهم ترین و بزرگترین استان تولیدکننده گلرنگ در کشور است و پیش بینی ما این است که امسال حدود ۵ تا ۶ هزار تن دانه از سطح زیرکشت گلرنگ بدست آوریم.

فیروزنیا گفت: اردستان، هرند، مبارکه، شهرضا و برخوار شهرستان های مهم اصفهان در زمینه کشت گلرنگ هستند، هرند مهم ترین شهرستان در زمینه کشت گلرنگ است که حدود دو هزار هکتار سطح زیرکشت استان ما در این شهرستان است و تا کنون بالاترین سطح زیرکشت را در استان دارا بوده است.

وی افزود: گل گلرنگ عمدتا به خارج از کشور مانند هندوستان، امارات و کشورهای اروپایی صادر می شود ولی دانه گلرنگ مصرف داخلی دارد که علاوه بر روغن گیری بعنوان خوراک پرنده استفاده شده و همچنین کاه این گیاه نیز برای خوراک دام استفاده می شود.

* امیدواریم بتوانیم کشت گلرنگ را در استان توسعه دهیم

پیمان فیروزنیا متذکر شد: امیدواریم بتوانیم در مناطق دیم کاری استان، کشت گلرنگ را توسعه دهیم که علاوه بر رشد تناوبی استان در غلات، برای منبع روغنی استان استفاده شود، با توجه به قیمت خوب گل و دانه گلرنگ، کشت این محصول در حال توسعه است و باتوجه به نیاز آبی کم این محصول می توان امید داشت در مناطق گرم و معتدل استان کشت و کار شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان خاطرنشان کرد: امسال مزارع مقایسه ارقام را نیز در مناطقی از شهرستان ها ایجاد کردیم که بتوانیم بهترین رقم را برای کشاورزان معرفی کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

2 × سه =