صفحه اصلی » مذهبی » «انتظار فرج» کار سنگین و گسترده‌ای که رها شده است

«انتظار فرج» کار سنگین و گسترده‌ای که رها شده است

انتظار فرج یک کار سنگین با دامنه گسترده است که از مهیا کردن خود برای پذیرش مسئولیت‌های حکومت امام زمان تا آماده کردن جامعه برای پذیرش دولت موعود را شامل می‌شود ولی امروزه بیشتر کسانی که خود را منتظر ظهور حضرت مهدی(عج) می‌دانند از این اعمال غافل هستند و تنها با یک دعای فرج خواندن خود را منتظر حضرت حجت می‌دانند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۷ - جمعه ۱۴۰۱/۰۴/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ عبارت افضل الاعمال انتظار الفرج را زیاد شنیده‌ایم اما چقدر به این فکر کرده‌ایم که این انتظار فرج چیست؟ آیا این که صرفا خودمان را منتظر ظهور امام مهدی -عجّل الله تعالی فرجه- بدانیم یعنی منتظر هستیم؟ مطابق این روایت که انتظار فرج یک عمل است، آیا این که صرفا بگوییم ما منتظر ظهور امام عصرمان هستیم، یعنی عملی را انجام داده‌ایم؟ در این حالت که ما فعلی را انجام نمی‌دهیم!

مطابق آموزه‌های رسیده از بزرگان دین انتظار فرجی که افضل اعمال است، انتظاری است که ما را وادار به حرکتی کند که در تسریع ظهور کمک کند.

برای مثال همه ما شنیده‌ایم که حضرت صاحب الزمان(عج) فرموده‌اند برای ظهور ما دعا کنید یا فرموده‌اند دعا کنید ظهور به تاخیر نیافتد و از این قبیل. مشخص می‌شود دعا کردن یک ابزار است برای این که ظهور تحقق پیدا کند. لذا باید روی این «دعا کردن» خودمان کار کنیم. اولا برای این که دعای ما اثربخش‌تر باشد باید تقوا و تزکیه نفس داشته باشیم تا دعایمان بالا برود. ثانیا همین دعا کردن سبب گسترش فرهنگ مهدویت در بین جامعه با زبان به زبان چرخیدن این مسأله می‌شود. ممکن است موارد دیگری نیز در همین رابطه وجود دارد که فعلا به همین بسنده می‌کنیم.

در مثال دعا کردن ما یک راه عملی برای انتظار فرج را پیدا می‌کنیم که تزکیه نفس با هدف بالا رفتن دعایمان است؛ تقوا پیشه کردن به خاطر اثر بخش بودن دعایمان است. این که ما لحظه به لحظه در زندگی مراقب تفکرمان، گفتارمان و رفتارمان باشیم سبب می‌شود تزکیه نفس پیدا کنیم، قلبمان صاف‌تر شود و دعایمان اثربخش تر گردد و آنگاه وقتی دعا می‌کنیم «اللهم عجل لولیک الفرج» خودمان هم احساس می‌کنیم دعایمان ذره‌ای اثر کرد.

توجه به همین موضوعی که در مثال بیان شد یعنی موضوع «تزکیه نفس برای بالا رفتن دعایمان» سبب می‌شود به خودی خود امادگی بیشتری را پیدا کنیم برای سربازی امام زمان(عج). حضرت ولی عصر منتظر پیدا شدن افرادی در عالم هستند که آن قدر تقوا پیشه کرده و تزکیه نفس داشته باشند که بتوانند امور دولت و حکومت ایشان را چه قبل از تثبیت و چه بعد از استقرار آن پیش ببرند. ما وقتی بر روی نفس خود کار می‌کنیم علاوه بر این که دعایمان و استغاثه ما به درگاه حق باریتعالی عرضه می‌شود، در دفتر انسان‌های مورد نیاز برای ظهور نیز قرار گرفته و این نیازمندی برای تحقق ظهور را نیز به اندازه یک انسان برطرف می‌کنیم. حتما احادیثی که اظهار داشته است تعداد انسان‌های قوی، هوشمند و باتقوای مورد نیاز برای ظهور حضرت 313 نفر هستند که این 313 نفر رهبران و مدیران حکومت حضرت هستند.

پس انتظار فرج تنها نشستن و دعا کردن نیست. انتظار فرج یک کار سنگین با دامنه گسترده است. ضمن تأکید بر این مسأله که اگر قرار بود استقرار حکومت امام زمان با معجزه و شیوه‌های فراانسانی رخ بدهد، دیگر نیازی به بیش از 1000 سال غیبت حضرت مهدی نبود تا مردم آماده شوند بلکه همان زمان به کمک این معجزات حکومت الهی مهدی موعود در زمین گسترده شده و عالمگیر می‌شد.

نخیر، این ظهور و استقرار این حکومت عدل گستر عالمگیر تنها با شیوه‌های مرسوم همین عالم رخ خواهد داد البته این مسأله منکر این قضیه نیست که دست یاری دهنده خداوند پشت سر کسانی است که دین خدا را یاری کنن لکن توجه کنید خداوند کسانی را یاری می‌دهد که دین او را یاری کنند؛ در این عبارت تضمینی داده نشده است که اگر مردم دین خدا را یاری نکنند خداوند آن‌ها را یاری کند. پس مردم باید در صحه باشند و دین خدا را یاری کنند تا مدد الهی پشت سر ایشان باشد مانند آن چه در انقلاب اسلامی ایران رخ داد. مردم وارد صحنه شدند و دین خدا و رهبر خدایی را یاری کردند، خداوند هم ایشان را یاری کرد و عملشان را به نتیجه رساند و مادامی که حضور مردم در میدان باشد و یاری دهنده دین خدا باشند، دست یاری خداوند پشت سرشان خواهد بود.

آری انتظار فرج بسیار کار پرزحمت و گسترده‌ای است. آماده کردن خویش برای پذیرش مسئولیت‌ها با ظهور حضرت ولی عصر، که شامل آمادگی روحی، آمادگی مدیریتی و غیره می‌شود، آماده کردن خود برای تشخیص سره از ناسره در بهبوهه فتنه‌های ظهور و قبل و بعد آن، آماده کردن جامعه برای پذیرش آخرین ذخیره الهی بر روی زمین و … همه و همه کارهایی است که در راستای انتظار فرج می‌توان و باید انجام داد. این اعمال است که افضل اعمال نامیده شده است نه صرفا این که به زندگی عادی خود مشغول باشیم و خود را منتظر امام آخرالزمان بدانیم.

یک منتظر باید در عین حال که زندگی روزانه خود را انجام می‌دهد به این اهداف نیز توجه داشته باشد و برای این اهداف نیز تلاش کند و بلکه حتی جایی به طور ویژه اوقات خود را برای تحقق این اهداف تنظیم کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهارده − 3 =