صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » آزمون‌های پیشرفت تحصیلی در اصفهان احیا خواهد شد/ لزوم هدایت 50 درصد دانش‌آموزان به رشته های فنی

آزمون‌های پیشرفت تحصیلی در اصفهان احیا خواهد شد/ لزوم هدایت 50 درصد دانش‌آموزان به رشته های فنی

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: در صدد هستیم آزمون‌های پیشرفت تحصیلی را برای سال تحصیلی پیش رو احیا کنیم.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲ - شنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۸

به گزارش صاحب نیوز؛ سیداحمدرضا بنی‌لوحی، معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان اظهارکرد: برنامه‌ریزی مهمترین رکن آموزش متوسطه است.

وی افزود: معیار و ملاک ارزیابی و سنجش عملکرد آموزش و پرورش، حوزه آموزش متوسطه است و شاخص‌هایی از قبیل امتحانات نهایی، کنکور، تعداد مقام‌های المپیادی و …. مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

بنی‌لوحی خاطرنشان کرد: رویکرد فعلی آموزش و پرورش، تربیتی و فرهنگی است و معتقدیم که این موضوع حائز اهمیت است، اما در این میان نباید از امر غافل شد.

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان ادامه داد: معیار ما سند تحول بنیادین است و در این زمینه سعی داریم با تدوین برنامه‌ای در افق 1404، این سند را در پایین ترین رده آموزش و پرورش یعنی مدرسه اجرایی کنیم.

بنی‌لوحی ادامه داد: مهمترین برنامه ما در حوزه آموزش متوسطه، توزیع متوازن رشته‌ای در دوره دوم متوسطه است چرا که قرار بوده ما در سال 1404 به نسبت 50درصد فنی‌حرفه و کار و دانش و 50 درصد به نظری دانش‌آموزان را هدایت کنیم که در این مسر تا کنون فقط 36 درصد دانش‌آموزان در کشور به رشته‌های فنی گرایش پیدا کرده‌اند.

معاون آموزش متوسطه خاطرنشان کرد: در استان وضعیت ما بهتر است چرا که 43 درصد دانش‌آموزان به رشته‌های فنی حرفه‌ای گرایش پیدا کرده‌اند؛ البته در این میان برخی مناطق ما به 60 درصد توسعه آموزش فنی نیز دست پیدا کرده‌اند.

وی ادامه داد: امروز در رشته‌های نظری نیز تمایل بیشتر دانش‌آموزان به سمت رشته‌های تجربی و ادبیات است و رشته‌های ریاضی و معارف تعداد کمتری داوطلب دارند.

بنی‌لوحی گفت: از هر 106 نفری که در رشته تجربی امسال کنکور دادند، فقط یک نفر می‌تواند وارد رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی شود.

معاون آموزش متوسطه بیان داشت: در رشته‌های فنی، باید رشته‌ها به روز رسانی شود و در زمینه توانمندسازی مدیران و معاونان آموزشی و فنی باید اقدامات جدی صورت گیرد.

وی افزود: شعار امسال پروژه مهر، نصیب مهر رضوی است تا با استعانت از امام رضا(ع)، سال تحصیلی را آغاز کنیم.

بنی‌لوحی درباره بحث هدایت تحصیلی نیز گفت: این موضوع بسیار حائز اهمیت است و معتقدیم این هدایت تحصیلی، فرآیندی است که باید از دوره ابتدایی آغاز شود و برخی نواحی و مناطق اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده‌اند.

معاون آموزش متوسطه تصریح کرد: بخشنامه تثبیت و تعمیق یادگیری را جدی بگیرید و اعتبار خوبی توسط وزارتخانه برای این امر در نظر گرفته شده است و افتتاحیه پایگاه‌های شهرستانی را در هفته آینده انجام دهید.

وی بیان داشت: خلاصه این طرح این است که دانش‌آموز با حضور در این پایگاه‌ها، در صورت بهبود نمره امتحانی‌اش، نمره شهریور وی با خرداد جابجا خواهد شد که این دوره به صورت رایگان انجام خواهد شد.

بنی‌لوحی اظهار داشت: پیوست فرهنگی این دوره، حضور یک معاون پرورشی در این پایگاه‌ها خواهد بود.

معاون آموزش  متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان ادامه داد: موضوع کیفیت بخشی با وجود مشکلات متعدد را در مناطق جدی بگیرید و از کیفیت آموزشی غافل نشوید.

وی بیان داشت: به دلیل شرایط کرونا در استان، حدود یک نمره افت تحصیلی به وجود آمده است که نیاز است به صورت ویژه به آن پرداخته شود.

بنی‌لوحی تصریح کرد: ارزشیابی آغازین امسال در نیمه اول مهرماه برگزار خواهد شد که شیوه نامه آن ارسال خواهد شد.

معاون آموزش  متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش استان اصفهان افزود: در صدد هستیم آزمون‌های پیشرفت تحصیلی را احیا کنیم.

وی در پایان گفت: یک پژوهشسرای ویژه رشته‌های فنی و حرفه‌ای با رویکرد دانش بنیان ایجاد شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 + 7 =