صفحه اصلی » استان اصفهان » حجاب در ادارات یک مطالبه عمومی است

حجاب در ادارات یک مطالبه عمومی است

در جامعه ما محیط های مختلفی وجود دارد که می توان رعایت حجاب را در قدم اول تفسیر کرد که بدون شک یکی از این محیط ها ادارات و مراکز دولتی هستند که نظارت مستقیم دولت برای آن ها وجود دارد، نظارتی که همانگونه که بر فعالیت اداره و حسن انجام وظیفه فرد وجود دارد باید بر پوشش ظاهری افراد و رفتار اجتماعی آن ها نیز نظارت کند.

تاریخ انتشار: ۱۷:۴۰ - یکشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ از آنجا که حضور بانوان و دختران در اجتماع به عنوان نیمی از جامعه ضروری و لازم است و شرکت آنها در کارهای اجتماعی و محیط های کار، دانش و ادارت و… به عنوان نیروهای کارآمد لازمه پیشرفت کشور و رشد خود آن ها است، اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست.

البته این حضور و مشارکت با رعایت حجاب و عفاف شایسته تر خواهد بود، حجابی که باعث می شود تفاوت های ظاهری و جاذبه های زنانه جای خود را به توانایی، استعداد و توجه به ارزش های انسانی دهد و
عفافی که باعث حفظ حریم در روابط بین زنان و مردان در محیط های اجتماعی، ادارات و …. می شود.
پوشش زنان از دیر باز در کشورها با فرهنگ های مختلف و در بسیاری از آیین ها و فرهنگ های کهن دیده می شود و در گذشته های دور در بسیاری از جوامع  زنان لباس پوشیده ای داشتند، حتی در ایران باستان هم بانوان لباس پوشیده ای داشته و در فرهنگ اسلامی حجاب شاخصه بارز زن مسلمان است و روایات دینی بر حجاب و عفاف هم برای مردان و هم برای زنان تاکید شده است.
حجاب مختص به مکان خاصی نبوده و در محیط کار باعث مصون ماندن مردان و زنان از لغزش ها می شود و رعایت عفاف و حفظ حریم در روابط کاری مرد و زن باعث ایجا محیط امن برای فعالیت و کار تلاش می شود و همچنین رعایت عفاف از بروز تنش در خانواده ها کم می کند و  از روابط ضد اخلاقی جلوگیری می کند.
وجود حجاب و عفاف از توجه فرد به خودنمایی و فخر فروشی و جلب نظر دیگران به ابعاد فیزکی و جسمی کم می کند و در عوض این شخصیت انسانی و اخلاقی و توانایی های فرد مورد توجه قرار می گیرد؛ از این روست که زنان با پوشش مناسب در ادارات همه توجه و توانشان را برای انجام کار و خدمت به کار گرفته و با حجاب از اینکه مورد توجه نگاه های هوس آلود قرار بگیرند، در امان هستند.
زن که مظهر زیبایی خلقت و آفرینش محسوب می شود، باید با آموزش های مناسب فرهنگ حجاب و عفاف را در درونش پرورش داده که با میل و رغبت درونی با پوشش از خود و خانواده مراقبت کند و این باور را در ذهن زنان و دختران پرورش دهیم که با پوشش نامناسب، با جلوه گری و خودنمایی و پیروی از فرهنگ بی بند وباری، آزادی حاصل نمی شود.

بدون شک آزادی ماوراء پوشش است و حجاب در تضاد با آزادی نبوده و بلکه در راستا با آزادی در جامعه است؛ تفکر استکباری در پی ترویج بی حجابی، به نام آزادی زنان از آن برای انحطاط جوامع بشری به خصوص کشورهای اسلامی و ایران استفاده می کنند و در جنگ نرم، ارزش های ملی، مذهبی رانشانه گرفته اند؛ سقوط ارزش های انسانی و سست شدن بنیان خانواده و به فساد کشاندن مردان و جوانان از اهداف طرفداران برهنگی زنان است.
استعمار یکی از ابزارهایی که برای اهداف خود به کار گرفته نوع پوشش مردم است با عنواینی چون مد و یا آزادی، آیا واقعا نیمه برهنه بودن در انظار عمومی آزادی محسوب می شود؟ آیا زنان در صورتی پیشرفت می کنند که در روابط خود عفاف نداشته باشند؟
این ها دسیسه هایی است، برای اینکه با بی حجابی راه را برای سر گرم کردن زنان و دختران جامعه به خود نمایی و جلوه گری و در پی آن انحطاط خانواده ها فراهم کنند و مانع تربیت نسلی کارامد باشند.
مادران با حفظ حجاب و عفاف و آموزش آن به بهترین شیوه به دختران خود در حفظ ارزش های ملی و فرهنگی جامعه نقش دارند، البته حجاب و عفاف مخصوص زنان نیست مردان هم با رعایت پوشش و رفتار مناسب در محیط کار و ادرات، امنیت روانی و آرامش درونی خود و خانواده را فراهم می کنند و باید در این زمینه اقدام کنند.

البته مطمینا حجاب و عفاف مقوله های هستند که با فرهنگ سازی و تبین فواید آن بسط پیدا می کند و البته بازگو کردن جوامعی که امروز در معرض مشکلات عدیده ای هستند که به این دو مقوله توجه نداشته و حتی تا نزدیکی سقوط پیش رفتند.

در جامعه ما نیز محیط های مختلفی وجود دارد که می توان رعایت حجاب را در قدم اول تفسیر کرد که بدون شک یکی از این محیط ها ادارات و مراکز دولتی هستند که نظارت مستقیم دولت برای آن ها وجود دارد، نظارتی که همانگونه که بر فعالیت اداره و حسن انجام وظیفه فرد وجود دارد باید بر پوشش ظاهری افراد و رفتار اجتماعی آن ها نیز نظارت کند.

نظارتی که گاهی و در برخی موارد به نظر بسیار کمرنگ شده و باعث شده  که در برخی موارد ما هنجارشکنی های ببینیم که درخور شرایط یک جامعه اسلامی نبوده و نیاز به فرهنگ سازی و گاهی برخوردهای جدی تری دارد؛ البته این نظارت یک مطالبه عمومی بوده چرا که فردی که در یک ارگان دولتی فعالیت میکند از پول بیت المال حقوق می گیرد و بدون شک می تواند یک الگو دهی برای نسل جوان تر باشد از این جهت است که باید در راستای خواسته عمومی حرکت کرده و به تعهد خود پایبند باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

6 − 4 =