صفحه اصلی » اجتماعی » بیش از ۱۱۷ هزار کودک در پیشگیری از تنبلی چشم غربال گری شدند/ ظرفیت 65 مرکز شبانه روزی بهزیستی استان تکمیل است

بیش از ۱۱۷ هزار کودک در پیشگیری از تنبلی چشم غربال گری شدند/ ظرفیت 65 مرکز شبانه روزی بهزیستی استان تکمیل است

معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان گفت: در سال گذشته ۱۱۷ هزار ۲۵۶ کودک غربال شدند که772 نفر مشکوک شدند که به بینا سنجی ارجاع شدند از این تعداد 27 مورد به متخصص چشم مراجعه کردند.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۲ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ علی اکبر ابراهیمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با بیان اینکه رسالت سازمان بهزیستی سلامت و مسئولیت اجتماعی است،  اظهار کرد: هر یک دلار که هزینه پیشگیری می شود ۶۵ دلار صرفه جویی می شود.
معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان تصریح کرد: اگر گاهی در انجام وظیفه به خوبی عمل نکرده و انتظارات را براورده نمی کنیم به علت منابع مالی کم و ماموریت های زیاد است.
وی افزود: پیشگیری به معنای هر نوع مداخله مثبت و اندیشمندانه برای مقابله با شرایط بد و مضر قبل از اینکه باعث اختلالات روانی، جسمی و اجتماعی شود و در چهار سطح مقدماتی، پیشگیری اولیه، پیشگیری ثانویه و پیشگیری ثالث است.
ابراهیمی گفت: در دفتر پیشگیری از معلولیت ها چندین فعالیت انجام می شود که یکی از آن ها برنامه پیشگیری از تنبلی چشم برای کودکان 3 تا 6 سال است؛ در تمام استان در این زمینه 256 پایگاه  دائم و 29 پایگاه غیر دائم داریم.

علی اکبر ابراهیمی با بیان اینکه کلیه هزینه ها بعد از غربال رایگان است، عنوان کرد: در سال گذشته در این پایگاه ها ۱۱۷ هزار ۲۵۶ کودک غربال شدند که772 نفر مشکوک شدند که به بینا سنجی ارجاع شدند از این تعداد 27 مورد به متخصص چشم کشیده شده است.
علی اکبر ابراهیمی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه هایی که در دفتر پیشگیری از معلولیت ها انجام می شود مشاوره و آزمایش ژنتیک است که هزینه آن توسط بهزیستی پرداخت می شود؛ مرکز مشاوره دولتی واقع در پل خواجو بوده و 25 مرکز غیر دولتی نیز در استان داریم.
وی افزود: آگاهی سازی دوره سالمندی سومین کاری است که در دفتر پیشگیری از معلولیت ها انجام می شود؛ در سال گذشته در سه شهرستان اصفهان، خمینی شهر و نجف آباد 950 سالمند آموزش داده شده است که امسال امیدواریم به شهرستان های دیگر نیز گسترش دهیم.

معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان گفت: همچنین برنامه غربالگری پیشگیری از ناشنوایی را داریم که در سال گذشته 51 هزار نفر کودک مورد غربال گری قرار گرفتند و 21 نفر مشکوک تشخیص داده شدند.

ابراهیمی با بیان اینکه حدود 35 درصد جامعه ایرانی دچار یک مشکل روانشناختی است، خاطرنشان کرد: دومین دفتر، دفتر مشاوره و خدمات روانشناختی است؛ 320 مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی حضوری در سطح استان داریم و همچنین خط تلفن 1480 نیز برای مشاوره غیر حضوری در نظر گرفته شده است.
علی اکبر ابراهیمی عنوان کرد: دفتر سوم پیشگیری و امور اعتیاد است؛ در حال حاضر 275 میلیون نفر در جهان مصرف کننده وجود دارد و تا  سال 2030 این تعداد به بیش از305 میلیون نفر می رسد؛ 18 و نیم میلیون سال، در سال به دلیل اعتیاد از بین می رود.

ابراهیمی با اشاره به طرح ها و اقدامات در این زمینه اظهار کرد: اگر معتاد بخواهد درمان شود به مراکز ماده 15 می رود که 51مرکز و همچنین 87کمپ اقامتی در استان است و اگر با حکم دادستان باشد به مرکز ماده 16 برده می شود.

ابراهیم ادامه داد: برخی از افراد که ب اعتیاد الوده هستند و قصد ترک ندارند خدمات کاهش آسیب به آن ها داده می شود، که یکی از آن ها مراکز ثابت و گذری است و همچنین خدمات برای کسانی که به مراکز بهزیستی در این زمینه مراجعه نمی کنند با موبایل ون ب صورت سیار خدمات ارائه می شود.

* ظرفیت 65 مرکز شبانه روزی بهزیستی استان تکمیل است

در ادامه نشست بهمنی کارشناس حوزه توانبخشی اظهار کرد: حدود 135 هزار نفر پرونده در معاونت توانبخشی داریم و به 32 هزار خانوار مستمری پرداخت می شود که در دفتر شبانه روزی 65 دفتر شبانه روزی در استان داریم.

وی افزود: در 65 مرکز شبانه روزی استان حدود 4 هزار نفر معلول ذهنی، جسمی حرکتی، سالمندان و مزمن اعصاب روان نگهداری می شوند و در 5 مرکز مراقبتی حدود 400 نفر از این خدمات استفاده می کنند.

بهمنی گفت: در حال حاضر تقریبا ظرفیت 65 مرکز شبانه روزی بهزیستی استان تکمیل است و گنجاش آن هم از لحاظ یارانه ای و رسمی تکمیل و سرریز است و جایی برای مواد جدید وجود ندارد.

وی افزود: برآورد هزینه ای که در ابتدای سال برای نگهداری در مراکز انجام شده به ازای هر نفر معلول در یک ماه 7 میلیون تا 10 میلیون در ماه است این در حالی است که شهریه مصوب در سال 1400 برای هر نفر 2 میایون 700 هزار نفر بوده که امسال هنوز مصوبی اعلام نشده است.

بهمنی با اشاره به افزایش اقلام گفت: از این جهت مراکز ما به زودی در معرض ورشکستگی و تعطیلی است و شرایط سختی در این زمینه وجود دارد؛  از 65 مرکز شبانه روزی حدود 30 مرکز نگهداری سالمندان، 12 مرکز نگهداری معلولان  اعصاب روان بزرگتر از 18 سال، دو مرکز اعصاب روان زیر 18 سال و 19 مرکز نگهداری از معلولان ذهنی و دو مرکز نگهداری از معلولان جسمی حرکتی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 × دو =