صفحه اصلی » اجتماعی » گلایه مدیرکل بهزیستی از اجرا نشدن حمل و نقل رایگان معلولان و عدم مناسب سازی اتوبوسرانی

گلایه مدیرکل بهزیستی از اجرا نشدن حمل و نقل رایگان معلولان و عدم مناسب سازی اتوبوسرانی

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان گفت: هنوز در مورد حمل و نقل رایگان معلولان مشکل داریم، در شورای شهر و شهرداری دوره قبل، اعتبارات و مصوباتش تصویب شد ولی متاسفانه تا این لحظه اجرایی نشده است.

تاریخ انتشار: ۱۵:۱۰ - پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ ولی اله نصر در نشست خبری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان بهزیستی در راستای رسالت خود و در بحث شعار سال تحت عنوان اشتعال زایی تلاش کردیم تا بتوانیم برای توانمند سازی  جامعه هدف اقداماتی انجام دهیم که علاوه بر اعتباراتی که هست و توزیع می شود، اعتبارات تبصره 18 نیز به سرجمع اعتبارات اشتغال زایی اضافه شد؛ سر جمع اعتبارات اشتغالزایی ما در سطح کشور به گونه ای بود که بعنوان اولین دستگاهی هستیم که توانستیم این اعتبار را  هزینه کرده و به دست مددجویان برسانیم.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان عنوان کرد: اتفاق خوبی که افتاد این است که در حال حاضر پشت نوبتی ارائه خدماتمان به زنان فاقد سرپرست صفر است اما در حوزه توانبخشی هنوز مشکلاتی داریم، نزدیک به ۸ هزار خانواده کمیسیون رفته و اماده ورود به چرخه  و پشت نوبت خدمات هدایتی  هستند.وی افزود: انتظار داریم قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در رابطه با مستمری مددجویان اجرایی شود که ٢٠ درصد از حداقل دستمزد کارگری در قانون بعنوان مستمری به خانواده های بهزیستی پرداخت شود ولی ما هنوز از این برنامه و تامین اعتبار عقب هستیم؛  خانواده های ممدجویان بهزیستی بعضا با توجه به شرایط اقتصادی که وجود دارد دچار مشکلات شدند که نیاز به پیگیری دارد.

ولی اله نصر گفت: یکی از مشکلات جامعه معلولان وخانواده های نیازمند ما، تامین اعتبار تهیه رهن و اجاره مسکن بوده که  با توجه به رشد بی سابقه ای که داشته، بسیاری از افراد را در این زمینه دچار مشکل کرده است.

نصر اذعان کرد: یک برنامه ای برای رایگان شدن قبوض آب، برق و گاز مددجویان از مجلس و دولت ابلاغ شد و ما نیز اطلاع رسانی کردیم از طریق ۱۰۰ مرکز(مثبت زندگی) که در سطح استان داریم که اقداماتی در ین زمینه انجام، خانواده ها را شناسایی کردیم و آمارش را به اداره کل مربوطه ارجاع دادیم که یک سری از آن ها اجرایی شده و یک سری از آن در حال انجام است.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم تا اخر تیر ماه تمام مددجویان بهزیستی که هنوز این اقدام برایشان انجام نشده است  با ثبت نام در سامانه ای که پیش بینی شده برای رایگان نمودن قبوض اقدام کرده و از این خدمت استفاده کنند.

ولی اله نصر توضیح داد: در نظر داریم اورژانس اجتماعی را در شهرستان هایی که این ظرفیت وجود ندارد گسترش دهیم و از بهزیستی کشور قول گرفتیم تا نزدیک به ۵۰ نفر نیروی روانشناس را بتوانیم به صورت قراردادی بگیریم و در شهرستان هایی که هنوز این ظرفیت در آن وجود ندارد ایجاد، تقویت و راه اندازی کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: برای مسکن دو معلولان اتفافات خوبی افتاده و ثبت نام انجام شده و اعتبارات و برنامه های خوبی در نظر گرفته شده است، اولین پروژه ۱۰۴ واحدی خمینی شهر است که گود برداری آن انجام شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: در مورد توانمند سازی زنان سرپرست خانواده، اضافه کردن گروه های همیار که بتوانند در کنار هم یک شغل را ایجاد کرده و به توانمند سازی خودشان با توجه به حمایت های مالی که  می شود، کمک کند نیز یکی از برنامه های ما برای توانمند سازیشان است.

نصر بیان داشت: با توجه به سیاستی که استان دارد امسال شاهد افتتاح ماده ۱۶ جدیدی با ظرفیت حداقل ۵۰۰ نفر در باغ فدک با همکاری شهرداری خواهیم بود، در حوزه گسترش کمپ های ماده ۱۵ هم اتفاقات خوبی رخ داد که یک کمپ زنان در استان داشتیم که در حال حاضر ۳ کمپ زنان در استان داریم که البته نیاز است بیشتر شود.

وی افزود: در حوزه کودکان کار خیابانی با توجه به اینکه در آئین نامه ساماندهی کودکان کار خیابانی بیش از ۱۱ دستگاه را مسئول کرده که در حوزه کودکان کار خیابانی کار کنند ولی تقریبا دستگاه ها به مسئولیت خودشان عمل نمی کردند که با توجه به ظرفیتی که از طرف دادستانی انجام شد جلساتی برگزار و پنج کارگروه تشکیل شد و این قضیه به خوبی پیش می رود.

ولی اله نصر اظهار کرد: همچنین مهم ترین مشکلمان ساماندهی کودکان کار اتباع خارجی است که امیدوارم با همکاری که با اداره کل اتباع خارجی انجام دادیم، بتوانیم اقدامات موثری تری انجام دهیم.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان ادامه داد:  مهمترین مشکل ما در این زمینه  تسلسل ورود این کودکان به خیابان است چرا که شهرداری این کودکان را به بهزیستی میاورد ولی پدر و مادرشان دوباره آن ها را از بهزیستی خارج کرده و برای کار وارد خیابان می شوند و این برای ما معضل شده است؛ مقابله با کار، کودک و خیابان مقابله با معلول است و علت های متفاوتی که باید به آن پرداخته شود، که یکی از ان ها فقر است.
وی افزود: درحال حاضر ناچار هستیم از ظرفیت خیرانمان بیشتر استفاده کنیم؛ استان اصفهان برخوردار از خیران است و با استفاده از ظرفیت این خیران محموله کمکی به دست زلزله زدگان هرمزگان رسید.

ولی اله نصر با اشاره به اینکه ظرفیت خوبی در گسترش خانه های کودک و نوجوان داشتیم، گفت: تنها استانی هستیم که مرکز کودکان اعصاب و روان را در سطح کشور داریم که اکنون قابل استفاده در کل کشور هست، در استان در این زمینه دو مرکز داریم که یکی در آران و بیدگل که به خمینی شهر انتقال یافته و دخترانه است و یک مرکز در تیران داریم که پسرانه و هردو زیر ۱۸ سال است.

این مقام مسئول بیان کرد: امسال یک ظرفیتی ایجاد شد و کودکان زیر سه سال ما که مشکلات ذهنی، جسمی و حرکتی داشته و در شیرخوارگاه بودند، 10 نفر از آن ها در قالب یک مرکز خیریه جدا شدند و در یک مرکز هیأت امنایی نگهداری می شوند که یک اتفاق خوب است.ولی اله نصر اذعان کرد: در حوزه جشنواره شهید رجایی رسالت داریم که دستگاه ها را در این جشنواره که در رابطه با مناسب سازی است رصد و ارزش یابی کنیم و اخبارش را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی دهیم که این سازمان بتواند در سرجمع این نمرات یک دستگاه در جشنواره شهید رجایی که می خواهد انتخاب کند، بحث مناسب سازی را نیز انجام دهد که ارزشیابی تمام دستگاه ها انجام شده و اطلاعات در حال جمع آوری است تا تحویل سازمان مدیریت و برنامه ریزی دهیم.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان اشاره کرد: ما هنوز در مورد حمل و نقل رایگان معلولان مشکل داریم، در شورای شهر و شهرداری دوره قبل، اعتبارات و مصوباتش تصویب شد ولی متاسفانه تا این لحظه اجرایی نشده است.

وی گفت: قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اتوبوسرانی و شهرداری را برای حمل و نقل رایگان معلولان موظف کرده است؛ یک معلول می تواند از اجرا نشدن این قانون به مرکز قضایی شکایت کند و ماهم به عنوان بهزیستی وظیفه داریم وکالت او را به عهده بگریم.

به گفته این مقام مسئول در شورای شهر و شهرداری سابق اعتباری برای خرید ۵ دستگاه ون مناسب سازی شده برای امور حمل و نقل معلولان تصویب شد که با اینکه بیش از یک سال از این موضوع می گذرد، هنوز اجرایی نشده است.

نصر گفت: متاسفانه در بعضی نقاط شهر که مخصوص مناسب سازی تردد و حمل و نقل معلولان است، مشاهده می کنیم موتور سیکلت ها پارک می کنند و حق این نابینایان ضایع می شود، انتظار داریم با فرهنگ سازی که در سطح شهر انجام می شود، شهروندان متوجه شوند خطوط برجسته مخصوص عبور نابینایان است.

وی افزود: قانون عصای سفید گویای این است که اگر هر راننده ای یک عصای سفید را دید که بصورت افقی گرفته شده، به منزله ایست پلیس است و راننده باید ایست کند این موارد در فرهنگ عمومی باید جا بیوفتد.

ولی اله نصر در پایان بیان داشت: اگر یک جامعه بخواهد انتظار داشته باشد که یک سازمان بهزیستی به تنهایی مشکلات معلولان را بدون کمک سایر دستگاه ها حل کند، سخت در اشتباه است و حتما نیاز داریم دستگاه های مرتبط ما را یاری کنند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان که رئیس هیات ورزشی نابینایان و کمبینایان استان اصفهان نیز هست با اعلام اینکه هیات برای چهارمین سال پیاپی رتبه اول را در کشور کسب کرده است، بیان کرد: در حال حاضر 132 هزار معلول را تحت پوشش داریم که 32 هزار نفر مستمر در حال گرفتن خدمات هستند که در کشور در این زمینه رتبه پنجم داریم.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

17 − 5 =