صفحه اصلی » اقتصادی » تخلفات ایمنی ساختمان نباید از طریق پرداخت جریمه جبران شود

تخلفات ایمنی ساختمان نباید از طریق پرداخت جریمه جبران شود

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت:در بررسی پرونده تخلفات ساختمانی در کمیسیون ماده ۱۰۰ و ۹۹ قانون شهرداری باید تمهیداتی لحاظ شود که تخلفات مرتبط با پایداری و ایمنی ساختمان نباید از طریق پرداخت جریمه جبران شود.

تاریخ انتشار: ۰۱:۳۰ - سه شنبه ۱۴۰۱/۰۴/۲۸

به گزارش صاحب نیوز؛ منصور شیشه فروش اظهار کرد: تخلف ساختمان‌هایی که در کمیسیون ماده ۱۰۰ بدلیل پایداری و ایمنی ساختمان مورد بررسی قرار می گیرد نباید با دریافت جریمه جبران شود و باید دستور قلع و قمع آنها صادر شود.

وی با اشاره به اهمیت رعایت مقررات ملی ساختمان، تاکید کرد: تخلفاتی که در کمیسیون های ماده ۹۹ و ۱۰۰ در مورد ایمنی وجود دارد نباید با دریافت جریمه بخشیده شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار داشت: این دستورالعمل ها به کلیه شهرداری های استان ابلاغ شده و رصد و پایش این موارد توسط شهرداران انجام می‌شود.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه پایش ایمنی ساختمان های مهم و بلندمرتبه،  اضافه کرد: این کارگروه در شهر اصفهان هم اماکنی را شناسایی کرده  است که الزامات ایمنی را رعایت نکرده بودند و اخطار لازم به مالکان این ساختمانها ارائه شده است.

شیشه فروش خاطرنشان کرد: وزیر کشور پس از ریزش ساختمان “متروپل آبادان ” بخشنامه ای به استانداران صادر کرد و به کلیه دستگاهها ابلاغ شد که بر اساس بند چهارم این بخشنامه راه و شهرسازی مکلف شده ارزیابی ایمنی ساختمان های مهم و بلند مرتبه با کاربری های مختلف را در کلانشهرها در برابر آتش‌سوزی، زلزله، فرونشست و فروریزش را با همکاری مرکز تحقیقات راه و شهرسازی انجام دهد.

وی افزود: همچنین در کارگروهی استانی با مسوولیت اداره کل راه و شهرسازی در ستاد مدیریت بحران مصوب شد که راه و شهرسازی شناسایی، ارزیابی ایمنی ساختمان های مهم و  بلند مرتبه را با اولویت کلانشهرها در قالب یک کارگروه ویژه (کارگروه استانی پایش ایمنی ساختمان های مهم و بلند مرتبه) انجام دهد که دبیرخانه این کارگروه در راه و شهرسازی است و جلسه های مربوطه در حوزه معاونت هاهنگی امور عمرانی استانداری تشکیل شده و بر اساس گزارش طبق چک لیست های مشخص شده پیگیری های لازم انجام می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: ساختمان های ۱۴ طبقه فولادشهر و ساختمان های بلند مرتبه در دیگر نقاط استان در دستور کار بررسی این کارگروه قرار دارد.

وی بیان کرد: شهرداری ها بر اساس بنده ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها مکلفند که ساختمان های نا ایمن و پر خطر را در کل شهرهای استان از جمله مجتمع های مسکونی را بررسی کنند و چک لیست در مورد وضعیت ایمنی این ساختمان ها تهیه کنند و با تشکیل کارگروهی در این زمینه به مالکان ساختمان های نا ایمن با مهلت مقرر اخطار دهند در صورتی که پس از پایان مهلت مقرر اقدام به رفع عیب نکرد با همکاری مراجع قضایی با این افراد برخورد خواهد شد.

شیشه فروش گفت: با توجه به حوادث متعددی که در کشور و استان رخ داده در ستاد بحران کشور مطرح شد که در شورای بحران با حضور استاندار اصفهان بر لزوم رعایت مقررات ملی ساختمان تاکید شود و دادستان اصفهان هم بصورت ویژه این موارد را پیگیری خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

6 − پنج =