صفحه اصلی » اقتصادی » سرمایه گذاری 12 ماهه در نماد فروی با بازده منفی 65 درصد

سرمایه گذاری 12 ماهه در نماد فروی با بازده منفی 65 درصد

در میان شرکت های اصفهانی حاضر در بورس و فرابورس، ذوب آهن اصفهان که با نماد ذوب در بازار فعال است؛ بازده سرمایه گذاری در آن در  دوازده ماه گذشته به منفی 39 درصد رسیده است، همچنین ذوب روی اصفهان که با نماد فروی در بازار فعال است در یک سال گذشته سرمایه گذاری در آن با بازده منفی 65 درصد روبرو است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۲۷ - دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۳

به گزارش صاحب نیوز؛ بازار سرمایه به عنوان یکی از پشتوانه های تولید به حساب می آید که پویایی، رشد و حرکت آن می تواند به فرایند تولید کمک کند و همچنین می تواند جایگزینی برای وام های بانکی برای تامین سرمایه باشد که بدون شک مزایای آن با وام ها و مساعدت های بانکی قابل قیاس نیست.

بازار سرمایه در دولت قبل با اقدامات  و راهبردهای در فراخوان عمومی به این بازار مواجه شد که در پی آن به یکباره فعالان این بازار سیر صعودی چند برابری داشت و رفته رفته عموم مردم وارد این بازار شدند که برخی از آن ها اطلاعی و آگاهی از این بازار را نیز نداشتند.

بعد از حضور مردم در بازار و فروش صندوق های دولتی وعده های بورسی دولت قبل همه رنگ باخت و قله های فتح شده یکی پس از دیگری از دست رفت تا سرمایه مردم رفته رفته آب شود و عامه مردم با زیان های 60 تا 70 درصدی روبرو شوند.

کار به جایی رسید که در انتخابات ریاست جمهوری یکی از وعده های کاندیدا ها سامان دهی و رونق بورس بود، جایی که مال باختگان بورس بر آن امید بسته بودند؛ در این هنگام بازار با دو مقوله یکی ریزش سهم ها روبرو بود و دیگری ماهیت نقد شوندگی بازار بود که از بین رفته بود و صف های فروش یکی پس از دیگری سنگین می شد.

دولت جدید نیز که یکی از شعارهای آن رونق بازار سرمایه بود در این چند ماه مدت فعالیت خود به اقدامات زیربنایی روی اورد و در قدم اول توانست نقد شوندگی بازار را به بازار برگرداند و برای مقاطعی بازار با رشدهایی همراه باشد اما در نهایت همچنان برنامه ها برای رشد بازار به بار ننشسته و همچنان بازار روزهای سرخی را پشت می گذارد.

در میان شرکت های اصفهانی حاضر در بورس و فرابورس نیز ذوب آهن اصفهان که با نماد ذوب در بازار فعال است؛ بازده سرمایه گذاری در آن در  دوازده ماه گذشته به منفی 39 درصد رسیده است، همچنین ذوب روی اصفهان که با نماد فروی در بازار فعال است در یک سال گذشته سرمایه گذاری در آن با بازده منفی 65 درصد روبرو است.

سیمان اصفهان که با نماد سصفها یکی دیگر از فعالان بازار سرمایه است شرایط متفاوتی را داشته و در سه ماه گذشته علی رغم اینکه در این روزها با افت قیمت سهام روبرو بوده است، بازده 69 درصدی مثبت را به همراه داشته است که از این حیث قابل توجه است؛ تغییرات قیمت سیمان، انتظار تورمی برای قیمت آن، تاثیرات قطعی احتمالی برق و همچنین گزارشات این شرکت از جمله دلایل این رشد بوده است.

شپنا که نماد پالایش نفت اصفهان است شرایط بهتری نسبت به بازار دارد و سرمایه گذاری در خرید سهام این شرکت در بازه یک، سه و دوازده ماه به ترتیب مثبت 6، 16 و 42 است.

حال با توجه به شرایط بازار و در حال حاضر اکثر نمادها در بازار با افت قیمت روبرو هستند و خریدها کم رونق انجام می شود که با ادامه این وضعیت می توان انتظار داشت که شاخص کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از  دست دهد که اگر شرایط اینگونه ادامه یابد در اخر این هفته یا اوای هفته بعد این اتفاق خواهد افتاد.

اما در نگاهی از مقابل بسیاری معتقدند با توجه به گزارشات خوب بسیاری از شرکت ها و همچنین اصلاح قیمتی بسیاری از سهام ها بازار رفته رفته از همین نقاط مستعد یک رشد است که البته باید دید روند بازار چگونه خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ده − یک =